ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակից 168.am-ի հարցին ի պատասխան մեկնաբանել են մարտի կառավարության և Ազգային ժողովի միջև հարցուպատասխանի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանի հերթական ելույթը, որի թիրախում հայտնվել են բանավեճի իր առաջարկին չարձագանքած նախորդ նախագահները։
Սերժ Սարգսյանի գրասենյակից նշել են, որ «նշաձողից ցածր ընկածների հետ ընդունված չէ բանակցել, ուր մնաց թե՝ բանավիճել»։
«Իր աղետալի գործունեությանը տրված բոլոր գնահատականներից՝ ազգային անվտանգության վտանգի աստիճանի հասած նրա հոգեվիճակն ամենաշատը վատթարանում է կապիտուլյանտ բնորոշումից:
Ադրբեջանի հետ հիմա էլ բանակցություններում կրկնակապիտուլյացիայի ենթարկված անձը երեկ խղճուկ կապիտուլյացիայի ենթարկվեց նաև բանականության ու բարոյականության հետ անհավասար պայքարում:
Նրա հոգեկան անհավասարակշիռ վիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իր իսկ պատճառով հաստատված ռազմաքաղաքական անհավասարակշռության հայելային արտացոլումն է, որը կապիտուլյանտը չի կարողանում թաքցնել Ալիևի պարտադրած ցածր նշաձողի ծանրության տակ մնացած վախերի պատճառով:
Ճամարտակելու փոխարեն նա միայն մեկ բան կարող է անել՝ հաղթահարել վախերը և հրապարակել ընդհուպ մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ը բանակցային գործընթացի բոլոր փաստաթղթերը”,–ասվում է մեկնաբանության մեջ։

27 Март 2025 - 11:46 AMT
В ответ на недавние заявления премьер-министра Никола Пашиняна в Национальном Собрании, направленные против бывших президентов за отказ принять его приглашение к дебатам, офис третьего президента Армении Сержа Саргсяна опубликовал заявление.
«Не принято вести переговоры с теми, кто опустился ниже установленной планки, не говоря уже о дебатах с ними»,- говорится в заявлении.
Далее поясняется, что среди всех оценок его катастрофической деятельности его психическое состояние, достигшее уровня угрозы национальной безопасности, более всего ухудшается от характеристики «капитулянт».
«Лицо, которое теперь капитулировало в переговорах с Азербайджаном, вчера также жалко капитулировало в неравной борьбе с разумом и моралью. Его психически неуравновешенное состояние является зеркальным отражением военно-политического дисбаланса, установленного между Арменией и Азербайджаном по его собственной вине, который капитулянт не может скрыть из-за страхов, оставшихся под тяжестью низкой планки, навязанной Алиевым»,- говорится в заявлении.
«Вместо пустых речей он может сделать только одно: преодолеть свои страхи и опубликовать все документы переговорного процесса вплоть до 27 сентября 2020 года».