ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակից 168.am-ի հարցին ի պատասխան մեկնաբանել են մարտի կառավարության և Ազգային ժողովի միջև հարցուպատասխանի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանի հերթական ելույթը, որի թիրախում հայտնվել են բանավեճի իր առաջարկին չարձագանքած նախորդ նախագահները։
Սերժ Սարգսյանի գրասենյակից նշել են, որ «նշաձողից ցածր ընկածների հետ ընդունված չէ բանակցել, ուր մնաց թե՝ բանավիճել»։
«Իր աղետալի գործունեությանը տրված բոլոր գնահատականներից՝ ազգային անվտանգության վտանգի աստիճանի հասած նրա հոգեվիճակն ամենաշատը վատթարանում է կապիտուլյանտ բնորոշումից:
Ադրբեջանի հետ հիմա էլ բանակցություններում կրկնակապիտուլյացիայի ենթարկված անձը երեկ խղճուկ կապիտուլյացիայի ենթարկվեց նաև բանականության ու բարոյականության հետ անհավասար պայքարում:
Նրա հոգեկան անհավասարակշիռ վիճակը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իր իսկ պատճառով հաստատված ռազմաքաղաքական անհավասարակշռության հայելային արտացոլումն է, որը կապիտուլյանտը չի կարողանում թաքցնել Ալիևի պարտադրած ցածր նշաձողի ծանրության տակ մնացած վախերի պատճառով:
Ճամարտակելու փոխարեն նա միայն մեկ բան կարող է անել՝ հաղթահարել վախերը և հրապարակել ընդհուպ մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ը բանակցային գործընթացի բոլոր փաստաթղթերը”,–ասվում է մեկնաբանության մեջ։

In response to Prime Minister Nikol Pashinyan's recent remarks in the National Assembly, targeting former presidents for not accepting his debate invitation, the office of Armenia's third President, Serzh Sargsyan, issued a statement.
"It is not customary to negotiate with those who have fallen below the standard, let alone debate with them," it says.
The statement further elaborated that among all the assessments of his disastrous activities, his mental state, which has reached the level of a national security threat, deteriorates the most from the characterization of 'capitulator.'
“The individual, who has now capitulated in negotiations with Azerbaijan, yesterday also miserably capitulated in an unequal struggle with reason and morality. His mentally unbalanced state is a mirror reflection of the military-political imbalance established between Armenia and Azerbaijan due to his own fault, which the capitulator cannot hide because of the fears remaining under the weight of the low bar imposed by Aliyev,: the statement says.
"Instead of grandstanding, he can do only one thing: overcome his fears and publish all the documents of the negotiation process up to September 27, 2020."