Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն Ազգային ժողովին է ներկայացրել պատգամավոր Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը։
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը, դիմելով գլխավոր դատախազին, ասել է․ «Վաղեմության ժամկետով քրեական գործերը կարճվել են։ Հիմա եկել եք, նույն փաստերի հիման վրա քրեական վարույթներ հարուցելու համար պատգամավորների համաձայնությունն եք ակնկալում», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նաև հետաքրքրվել է՝ ինչու համապատասխան վարույթները ժամանակին չեն հարուցվել և ինչու են սպասել, մինչև անցնեն վաղեմության ժամկետները։
Ի պատասխան՝ դատախազը նշել է. «Ձեր հարցին ուղիղ պատասխանել է վճռաբեկ դատարանը. այս դեպքում դու չես կարող սահմանափակել անձի այդ իրավունքը, որը տվյալ դեպքում պահանջում է, որ բացի պրեդիկատից, նաև փողերի լվացում է տեղի ունեցել։ Իսկ տրամաբանությունը բխել է վճռաբեկի նախադեպից, որ չէին կարող միայն նկարագրությամբ ուղարկել։ Մենք հիմա ուղարկում ենք արարքի օբյեկտիվ կողմի նկարագրությամբ»։
Քննարկմանը չեն մասնակցում ոչ միայն ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները, այլև Տարոն Մարգարյանը, որը դրանից առաջ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ դիմելով գործընկերներին, որպեսզի չմասնակցեն իր ձևակերպմամբ՝ «կրկեսին»։
Տարոն Մարգարյանն իր տարածած հայտարարությունում շեշտել է, որ այս գործընթացը շարունակվող քաղաքական ճնշումների հերթական դրվագն է, որն ուղղված է իրեն ու իր թիմակիցներին պայքարից հետ պահելուն։
«Այս ամենն իմ դեմ արդեն 7 տարի շարունակվող քաղաքական հետապնդման հերթական դրվագն է՝ կեղծիքի ու փոքրոգության շքերթ, որի միակ նպատակն ինձ ու ընկերներիս մեր արդար պայքարից հետ պահելն է։
Մեծ է ցանկությունը հենց Ազգային ժողովի ամբիոնից բացահայտել այս գործընթացի իրական դրդապատճառներն ու փաստերը, բայց դրանով ես մասնակից կդառնամ օրվա կառավարիչների քարոզչական բեմականացմանը։ Ճշմարտությունն արդեն վաղուց ակնհայտ է բոլորին և դրա բարձրաձայնման դեռ շատ առիթներ կլինեն, բայց ոչ այս թատրոնի շրջանակներում։ Մեկ է՝ գործը «կարելու» հրամանը տրված է, իսկ քվեարկությունը զուտ ձևական բնույթ է կրում»,- նշված էր Տարոն Մարգարյանի հայտարարության մեջ։
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն անցկացրել է փակ քննարկում՝ նպատակ ունենալով որոշել իր դիրքորոշումը երկու պատգամավորի՝ Հովիկ Աղազարյանի և Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ դատախազության միջնորդությունների վերաբերյալ, հայտնում է Factor.am-ը։
Աննա Վարդապետյանը ԱԺ-ում հանդես է եկել միջնորդությամբ՝ թույլտվություն ստանալու համար պատգամավորներից, որպեսզի նրանց նկատմամբ քրեական վարույթներ նախաձեռնվեն։

27 Март 2025 - 12:01 AMT
Генеральный прокурор Анна Вардапетян направила в Национальное собрание ходатайство о даче согласия на возбуждение публичного уголовного преследования в отношении депутата Тарона Маргаряна.
Во время закрытого заседания фракции «Гражданский договор» депутат Владимир Варданян обратился к прокурору со словами: «Уголовные дела прекращены по срокам давности. Сейчас вы приходите и на основании тех же фактов ожидаете согласие депутатов на возбуждение уголовного дела», — сообщает «Panorama.am».
Он также поинтересовался, почему соответствующие производства не были начаты вовремя и почему дождались истечения сроков давности.
В ответ прокурор отметила: «Ваш вопрос уже прямо рассмотрен Кассационным судом. В данном случае нельзя ограничивать право лица, в частности, когда речь идет не только о предикатном преступлении, но и о легализации доходов. Логика вытекает из прецедента кассационной инстанции, согласно которому нельзя было направить только описание. Сейчас мы направляем с описанием объективной стороны деяния».
В обсуждении не участвовали не только оппозиционные фракции «Честь имею» и «Армения», но и сам Тарон Маргарян, который ранее выступил с заявлением, призвав коллег не участвовать, по его выражению, в этом «цирке».
В опубликованном заявлении Маргарян подчеркнул, что происходящее — очередной этап продолжающегося политического давления, направленного на то, чтобы помешать ему и его соратникам.
«Это очередной эпизод семилетнего политического преследования против меня — парад лжи и малодушия, единственной целью которого является отвлечь меня и моих товарищей от нашей справедливой борьбы.
Очень хочется с трибуны Национального собрания раскрыть истинные мотивы и факты этого процесса, но этим я лишь стану участником пропагандистского спектакля нынешней власти. Правда давно уже очевидна для всех, и будет еще много поводов, чтобы ее озвучить, но не в рамках этого театра. Приказ “сшить” дело уже отдан, а голосование носит лишь формальный характер», — говорится в заявлении Тарона Маргаряна.
Фракция «Гражданский договор» провела закрытое обсуждение, чтобы определить свою позицию по ходатайствам прокуратуры в отношении депутатов Овика Агазаряна и Тарона Маргаряна, сообщает «Factor.am».