Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն Ազգային ժողովին է ներկայացրել պատգամավոր Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը։
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը, դիմելով գլխավոր դատախազին, ասել է․ «Վաղեմության ժամկետով քրեական գործերը կարճվել են։ Հիմա եկել եք, նույն փաստերի հիման վրա քրեական վարույթներ հարուցելու համար պատգամավորների համաձայնությունն եք ակնկալում», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նաև հետաքրքրվել է՝ ինչու համապատասխան վարույթները ժամանակին չեն հարուցվել և ինչու են սպասել, մինչև անցնեն վաղեմության ժամկետները։
Ի պատասխան՝ դատախազը նշել է. «Ձեր հարցին ուղիղ պատասխանել է վճռաբեկ դատարանը. այս դեպքում դու չես կարող սահմանափակել անձի այդ իրավունքը, որը տվյալ դեպքում պահանջում է, որ բացի պրեդիկատից, նաև փողերի լվացում է տեղի ունեցել։ Իսկ տրամաբանությունը բխել է վճռաբեկի նախադեպից, որ չէին կարող միայն նկարագրությամբ ուղարկել։ Մենք հիմա ուղարկում ենք արարքի օբյեկտիվ կողմի նկարագրությամբ»։
Քննարկմանը չեն մասնակցում ոչ միայն ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունները, այլև Տարոն Մարգարյանը, որը դրանից առաջ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ դիմելով գործընկերներին, որպեսզի չմասնակցեն իր ձևակերպմամբ՝ «կրկեսին»։
Տարոն Մարգարյանն իր տարածած հայտարարությունում շեշտել է, որ այս գործընթացը շարունակվող քաղաքական ճնշումների հերթական դրվագն է, որն ուղղված է իրեն ու իր թիմակիցներին պայքարից հետ պահելուն։
«Այս ամենն իմ դեմ արդեն 7 տարի շարունակվող քաղաքական հետապնդման հերթական դրվագն է՝ կեղծիքի ու փոքրոգության շքերթ, որի միակ նպատակն ինձ ու ընկերներիս մեր արդար պայքարից հետ պահելն է։
Մեծ է ցանկությունը հենց Ազգային ժողովի ամբիոնից բացահայտել այս գործընթացի իրական դրդապատճառներն ու փաստերը, բայց դրանով ես մասնակից կդառնամ օրվա կառավարիչների քարոզչական բեմականացմանը։ Ճշմարտությունն արդեն վաղուց ակնհայտ է բոլորին և դրա բարձրաձայնման դեռ շատ առիթներ կլինեն, բայց ոչ այս թատրոնի շրջանակներում։ Մեկ է՝ գործը «կարելու» հրամանը տրված է, իսկ քվեարկությունը զուտ ձևական բնույթ է կրում»,- նշված էր Տարոն Մարգարյանի հայտարարության մեջ։
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն անցկացրել է փակ քննարկում՝ նպատակ ունենալով որոշել իր դիրքորոշումը երկու պատգամավորի՝ Հովիկ Աղազարյանի և Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ դատախազության միջնորդությունների վերաբերյալ, հայտնում է Factor.am-ը։
Աննա Վարդապետյանը ԱԺ-ում հանդես է եկել միջնորդությամբ՝ թույլտվություն ստանալու համար պատգամավորներից, որպեսզի նրանց նկատմամբ քրեական վարույթներ նախաձեռնվեն։

Parliamentary Prosecutor Anna Vardapetyan has submitted a motion to the National Assembly seeking authorization to initiate public criminal prosecution against MP Taron Margaryan.
During a closed-door session of the ruling Civil Contract faction, MP Vladimir Vardanyan addressed the prosecutor, stating, “The criminal cases were terminated due to the statute of limitations. Now you come and expect parliamentary consent to initiate criminal proceedings on the same facts,” as reported by Panorama.am .
Vardanyan also questioned why proceedings had not been initiated in time and why action was delayed until after the expiration of the limitation period.
In response, the prosecutor explained, “The Court of Cassation has answered your question directly. In this case, one cannot restrict a person’s right, which here involves not only a predicate offense but also money laundering. The rationale comes from a precedent set by the Court of Cassation, which determined that a submission could not be made with only a description. We are now sending it with an objective description of the act.”
Neither the opposition I Have Honor nor Armenia factions attended the discussion, nor did Taron Margaryan himself. Earlier, he issued a statement urging colleagues not to participate in what he called a “circus.”
In his statement, Margaryan emphasized that the process was yet another episode in ongoing political pressure targeting him and his team.
“This is just the latest chapter in the seven-year political persecution against me—a parade of lies and cowardice, whose sole aim is to deter me and my allies from our just struggle.
I am tempted to expose the real motives and facts behind this process from the parliamentary podium. But doing so would make me part of the ruling regime’s propaganda performance. The truth is already obvious to everyone, and there will be plenty of chances to voice it, but not within this theater. The order to fabricate the case has already been given, and the vote is merely a formality,” the statement read.
The Civil Contract faction held the closed session to determine its stance on the prosecutor’s motions regarding both Hovik Aghazaryan and Taron Margaryan, according to Factor.am .