Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով Երևանի հ. 8 և հ. 9 արհեստագործական պետական ուսումնարանները վերակազմակերպվել են միաձուլման ճանապարհով՝ հիմնելով Երևանի արհեստի պետական քոլեջ։
Հիմնավորման համաձայն՝ մայրաքաղաքում այս պահին գործում է 6 պետական ուսումնական հաստատություն, ինչպես նաև արհեստագործական ծրագրեր են իրականացվում 7 պետական կրթօջախներում։ Երևանի հ. 8 արհեստագործական պետական ուսումնարանում ներկայումս կրթություն է ստանում մոտ 349 ուսանող, ովքեր սովորում են 7 տարբեր մասնագիտությունով։ Իսկ հ. 9 արհեստագործական պետական ուսումնարանում սովորողների թիվը հասնում է 248-ի, և այստեղ իրականացվում են 10 մասնագիտությունով ուսուցումներ։
Երկու հաստատություններում առկա է 5 մասնագիտությունների համընկնում, միաժամանակ առկա տարածքները մի քանի անգամ գերազանցում են անհրաժեշտը, ինչի հետևանքով անարդյունավետ օգտագործվող տարածքների պահպանման համար հատկացվել են հավելյալ ֆինանսական միջոցներ։
Ներկայում հ. 8 ուսումնարանի մասնաշենքում ընթանում են հիմնանորոգման աշխատանքներ, որոնք նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2025 թվականին։ Վերանորոգումից հետո նախատեսվում է հաստատությանը տրամադրել անհրաժեշտ նյութատեխնիկական միջոցներ՝ ապահովելու բոլոր մասնագիտությունների որակյալ ուսուցումը։
Որոշման իրագործման շնորհիվ ակնկալվում է՝ կառավարման համակարգն ավելի արդյունավետ կդառնա, ուսումնական պայմանները կբարելավվեն, կպահպանվեն առկա մասնագիտությունները, և նոր ծրագրեր կընդունվեն՝ համահունչ ժամանակակից աշխատաշուկայի պահանջներին։

The Armenian government has approved a decision to reorganize Yerevan’s State Vocational Schools No. 8 and No. 9 through a merger, establishing the new Yerevan State College of Craftsmanship.
According to the rationale behind the decision, six state educational institutions currently operate in Yerevan, along with craft-focused programs in seven other public institutions. Yerevan’s No. 8 State Vocational School currently has approximately 349 students enrolled in seven different specialties, while No. 9 has 248 students studying in ten programs.
The two institutions offer five overlapping specializations. Additionally, the physical spaces exceed current needs multiple times over, leading to inefficient use of facilities and additional costs for maintenance.
The No. 8 school building is currently undergoing major renovations, which are expected to be completed in 2025. Upon completion, the college will be provided with the necessary material and technical resources to ensure quality education across all programs.
The implementation of this decision is expected to improve management efficiency, enhance educational conditions, retain existing specializations, and introduce new programs aligned with modern labor market demands.