Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով Երևանի հ. 8 և հ. 9 արհեստագործական պետական ուսումնարանները վերակազմակերպվել են միաձուլման ճանապարհով՝ հիմնելով Երևանի արհեստի պետական քոլեջ։
Հիմնավորման համաձայն՝ մայրաքաղաքում այս պահին գործում է 6 պետական ուսումնական հաստատություն, ինչպես նաև արհեստագործական ծրագրեր են իրականացվում 7 պետական կրթօջախներում։ Երևանի հ. 8 արհեստագործական պետական ուսումնարանում ներկայումս կրթություն է ստանում մոտ 349 ուսանող, ովքեր սովորում են 7 տարբեր մասնագիտությունով։ Իսկ հ. 9 արհեստագործական պետական ուսումնարանում սովորողների թիվը հասնում է 248-ի, և այստեղ իրականացվում են 10 մասնագիտությունով ուսուցումներ։
Երկու հաստատություններում առկա է 5 մասնագիտությունների համընկնում, միաժամանակ առկա տարածքները մի քանի անգամ գերազանցում են անհրաժեշտը, ինչի հետևանքով անարդյունավետ օգտագործվող տարածքների պահպանման համար հատկացվել են հավելյալ ֆինանսական միջոցներ։
Ներկայում հ. 8 ուսումնարանի մասնաշենքում ընթանում են հիմնանորոգման աշխատանքներ, որոնք նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2025 թվականին։ Վերանորոգումից հետո նախատեսվում է հաստատությանը տրամադրել անհրաժեշտ նյութատեխնիկական միջոցներ՝ ապահովելու բոլոր մասնագիտությունների որակյալ ուսուցումը։
Որոշման իրագործման շնորհիվ ակնկալվում է՝ կառավարման համակարգն ավելի արդյունավետ կդառնա, ուսումնական պայմանները կբարելավվեն, կպահպանվեն առկա մասնագիտությունները, և նոր ծրագրեր կընդունվեն՝ համահունչ ժամանակակից աշխատաշուկայի պահանջներին։

Правительство Армении приняло решение о реорганизации ереванских государственных профессиональных училищ № 8 и № 9 путем их объединения. В результате будет создан Государственный колледж ремесел города Еревана.
Согласно обоснованию, в настоящее время в столице действуют шесть государственных учебных заведений, а также в семи других учреждениях реализуются профессиональные программы. В ереванском училище № 8 обучаются около 349 студентов по семи специальностям, а в № 9 — 248 студентов по десяти специальностям.
В обоих учреждениях совпадают пять направлений подготовки. Кроме того, используемые площади значительно превышают необходимые, что приводит к неэффективному использованию ресурсов и дополнительным расходам на содержание.
В здании училища № 8 ведется капитальный ремонт, завершение которого планируется в 2025 году. После завершения ремонта учреждение получит необходимые материально-технические средства для обеспечения качественного обучения по всем специальностям.
Ожидается, что реализация решения повысит эффективность управления, улучшит условия обучения, позволит сохранить действующие специальности и внедрить новые программы, соответствующие современным требованиям рынка труда.