Ավտոպահեստամասերի գողության համար պատիժը կխստացվի՝ այն կդասվի միջին ծանրության հանցագործությունների շարքին, ինչն ավելի խիստ պատիժ է ենթադրում։ Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է Քրեական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխությունների նախագիծը։
Նախագծի համաձայն՝ նման գողությունը կպատժվի 20-50 հազար դրամի չափով վարչական տուգանքով, կամ 150-270 ժամ հանրօգուտ աշխատանքի կիրառմամբ, կամ մեկից երեք տարի ազատազրկմամբ, կամ առավելագույնը հինգ տարի ազատազրկմամբ։
Գործող օրենսգրքով ներկայումս սահմանված է առավելագույնը 20 հազար դրամի տուգանք, մինչև 150 ժամ հասարակական աշխատանք կամ մինչև երկու տարի ազատազրկում։
Ներքին գործերի նախարարության մեկնաբանության համաձայն՝ փոփոխությունների ընդունումից հետո հնարավոր է ընդլայնել կալանքի կիրառումը որպես խափանման միջոց։
Վերջին տարիներին արձանագրվել է նման գողությունների աճ՝ հատկապես արտասահմանյան պետհամարանիշների և թանկարժեք մետաղներ պարունակող օգտագործված կատալիզատորների գողության դեպքերի։
օրենքի նախագծի ընդունումից հետո դատական պրակտիկայում առավել մեծ հնարավորություններ կստեղծվեն նշված հանցատեսակի քննության ընթացքում նոր հանցագործություններ կատարելը կանխելու նպատակով կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար: Նախագծի ընդունման արդյունքում տրանսպորտային միջոցների բաղադրիչ մասերի, սարքերի կամ սարքավորումների գողությունների համար կսահմանվի ավելի խիստ պատիժ, որը կզսպի ներկայումս լայն տարածում ստացած հանցատեսակի աճը։

27 Март 2025 - 15:08 AMT
На сегодняшнем заседании правительства был одобрен проект поправок в Уголовный кодекс, согласно которому кража автозапчастей будет приравнена к преступлениям средней тяжести, что предполагает более строгое наказание.
В соответствии с проектом, за подобную кражу предусмотрено наказание в виде административного штрафа от 20 до 50 тысяч драмов, или 150–270 часов общественных работ, или лишения свободы на срок от одного до трёх лет, либо, в более тяжёлых случаях, до пяти лет лишения свободы.
В настоящее время действующее законодательство предусматривает максимальное наказание в виде штрафа до 20 тысяч драмов, до 150 часов общественных работ или до двух лет лишения свободы.
Как пояснили в Министерстве внутренних дел, после вступления в силу поправок появится возможность шире применять арест как меру пресечения.
В последние годы зафиксирован рост краж автозапчастей, особенно с автомобилей с иностранными номерами и использованных катализаторов, содержащих драгоценные металлы.
Принятие законопроекта создаст в судебной практике дополнительные возможности для применения ареста на этапе следствия, с целью предотвращения совершения новых преступлений. Ужесточение наказания, по мнению властей, поможет сдержать рост данного вида преступности, получившего широкое распространение.