Կսահմանվի վարչական պատասխանատվություն տրանսպորտային ծառայությունից առանց վճարման օգտվող անձանց համար։ Կառավարությունն ընդունել է օրենքների փաթեթը, որը կարգավորում է ներհամայնքային ուղևորափոխադրումները և նախատեսում է տուգանք՝ տրանսպորտի ուղեվարձը չվճարողների համար։
Նախագծում նկարագրվում են նաև վարչարարության իրականացման առանձնահատկությունները և առաջարկվում են մեխանիզմներ՝ նման խախտումների կանխման ու բացահայտման նպատակով։
Նախագծերի հիմնավորման համաձայն, «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքն ամրագրում է ներհամայնքային կանոնավոր փոխադրումների կազմակերպման պայմաններն ու պահանջները։
Հաշվի առնելով, որ Երևան համայնքում ներհամայնքային փոխադրումները կազմակերպվում են տարբեր տրանսպորտային միջոցներով՝ ավտոբուս, տրոլեյբուս, մետրոպոլիտեն, առաջարկվել է ավագանուն տրամադրել հնարավորություն սահմանելու միասնական տեղական վճար։ Սա հնարավորություն կտա քաղաքացիներին մեկ վճարմամբ օգտվել բոլոր տրանսպորտային միջոցներից՝ ընտրելով հարմար տարբերակն իրենց կարիքներից ելնելով և ապահովելով ավելի հարմար ու արագ տեղափոխում։
ՀՀ կառավարության օրենսդրական այս նախաձեռնությունը ճանաչվել է անհետաձգելի և սահմանված ընթացակարգով կուղարկվի Ազգային ժողով։

Правительство Армении одобрило пакет законопроектов, предусматривающий административную ответственность для лиц, пользующихся транспортными услугами без оплаты. Документ регулирует внутримуниципальные пассажирские перевозки и вводит штрафы за безбилетный проезд.
В проекте описаны особенности административного регулирования и предлагаются механизмы для выявления и предотвращения подобных нарушений.
Согласно обоснованию, закон «Об автомобильном транспорте» закрепляет условия и требования к организации внутримуниципальных перевозок.
Учитывая, что в Ереване внутригородские перевозки осуществляются разными видами транспорта — автобусами, троллейбусами и метрополитеном, предложено предоставить совету старейшин полномочия устанавливать единый местный тариф. Это позволит гражданам с одной оплатой пользоваться всеми видами транспорта, выбирая наиболее удобный вариант в зависимости от потребностей, обеспечивая более быстрое и комфортное передвижение.
Законодательная инициатива правительства признана неотложной и будет направлена в Национальное собрание в установленном порядке.