«Արթուն ենք» շարժումը հայտարարել է, որ ընդդիմադիր ուժերը, որոնք հույս են կապում 2026, 2031, 2036 և հետագա տարիների ընտրությունների հետ՝ իշխանության փոփոխություն իրականացնելու համար, այժմ ականատես են դառնում Գյումրիում ընթացող գործընթացներին, որոնք բացահայտում են իշխող համակարգի վերաբերմունքը ընտրությունների հանդեպ:
Շարժումը հորդորում է սկսել իշխանափոխության՝ այս պահին միակ իրական հնարավորություն հանդիսացող իմպիչմենտի գործընթացը:
«Քրեական շինծու գործերով ռեպրեսիաների իրականացումը նիկոլական Հայաստանի անփոփոխ դեմքն են, ու դրանք այլևս երբեք չեն փոխվելու ո՛չ 2026 թվականի, ո՛չ 2031 թվականի, ո՛չ 2036 թվականի ընտրությունների ընթացքում։
Հաջորդիվ՝ բոլոր ընտրությունների ընթացքում իշխանությունը հեշտությամբ գտնելու է երկու անձի, որոնց միջև շինծու հեռախոսազրույցների հիման վրա կալանավորելու է ընդդիմադիր թեկնածուների, ընտրական շտաբի անդամների և պարզապես ոչ իշխանահաճո մարդկանց:
Ընդդիմության այն հատվածը, որը ձեռքերը ծալած կնստի մինչև հաջորդ ընտրություններ, կդառնա հանցակիցն այս իշխանությունների հավերժացման գործընթացի և նիկոլի բերած բոլոր աղետների: Բավական է շարժվել նեղ խմբային կամ նեղ անհատական շահերով: Հանրությունը քնած չէ: Հանրությունը տեսնում է քաղաքական ընդդիմության որոշ հատվածների բուռն գործունեության իմիտացիան, 2026 թվականի ընտրություններին մի քանի մանդատ փախցնելու ախորժակը և, միևնույն ժամանակ, հանրությունը վաղուց պատրաստ է վճռական, արդյունավետ պայքարի և չարիքը հաղթահարելու իրական քաղաքական առաջարկի իրացմանը:
Դատապարտում ենք Գյումրիում ընդդիմադիր թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանի դեմ իրականացվող ռեպրեսիաները և կոչ ենք անում ընդդիմությանն ի վերջո սկսել իշխանափոխության՝ այս պահին միակ իրական հնարավորություն հանդիսացող իմպիչմենտի գործընթացը, այլապես իշխանական ռեպրեսիաները շարունակվելու և անպատժելիությունից նոր թափ են հավաքելու 2026 թվականի, 2031 թվականի, 2036 ու հետագա բոլոր թվականների ընտրությունների ժամանակ…»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հաստատել են, որ Գյումրիում ընտրակաշառք առաջարկելու դեպքերի վարույթների շրջանակներում խուզարկություններ են կատարվել «Մեր քաղաքը» և «Մայր Հայաստան» դաշինքների գրասենյակներում, երկու դաշինքներից էլ կան ձերբակալվածներ:

The Wake Up Movement has called on opposition forces to initiate an impeachment process, describing it as the only genuine path toward a change in power. The statement criticizes those opposition groups that are pinning their hopes on elections in 2026, 2031, 2036, and beyond, noting that developments in Gyumri reveal the ruling regime’s true stance on elections.
According to the movement, the ongoing political repression through fabricated criminal cases reflects the unchanging nature of Nikol Pashinyan’s government—one that will not transform by the time of future elections.
The statement claims that in every future electoral cycle, the authorities will easily fabricate phone call scenarios to arrest opposition candidates, campaign staff, and anyone seen as unfriendly to the regime. It warns that any opposition faction that passively waits for the next election becomes complicit in perpetuating the regime and all the disasters it brings.
The movement stresses that the public is no longer asleep—it sees through the simulated activism of certain opposition figures and their appetite for securing a few seats in 2026. At the same time, the public is ready for decisive, effective resistance and real political change.
“We condemn the repressions against opposition candidate Martun Grigoryan in Gyumri and call on the opposition to initiate the impeachment process—currently the only viable route to regime change. If not, the ruling regime’s repressions will intensify and go unpunished in 2026, 2031, 2036, and all elections to come,” the statement says.
The Anti-Corruption Committee confirmed that searches were conducted at the offices of the Our City and Mother Armenia alliances in Gyumri as part of investigations into alleged vote-buying. Members from both alliances have been detained.