Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ողջունել է Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտը։ Ղազախստանի նախագահը նման գնահատական է հնչեցրել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ, գրել «Կազինֆորմը»։
Ղազախստանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Արարատ Միրզոյանի՝ որպես Հայաստանի ԱԳ նախարար կատարած առաջին պաշտոնական այցը Աստանա կարևոր նշանակություն ունի երկու երկրների համագործակցության առաջխաղացման տեսանկյունից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ Ղազախստանը ջերմ վերաբերմունք ունի հայ ժողովրդի ու Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։
Ղազախստանի նախագահը կարծիք է հայտնել, որ խաղաղության պայմանագրի կնքումը կարող է կարևոր փուլ դառնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման գործընթացում և խթանել տարածաշրջանային անվտանգությանը և համագործակցության ակտիվ զարգացմանը թե՛ Ղազախստանի, թե՛ Կենտրոնական Ասիայի այլ պետությունների համար։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հաղորդել են, որ խաղաղության պայմանագրի նախագիծը համաձայնեցվել է, և բանակցությունները այդ ուղղությամբ ավարտվել են։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դիմել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ առաջարկելով սկսել խորհրդակցություններ՝ պայմանագրի ստորագրման ժամկետների և վայրի շուրջ։ Ադրբեջանի կողմը, սակայն, շարունակում է առաջ քաշել նախապայմաններ՝ պայմանագիրը ստորագրելու համար։ Մասնավորապես, Բաքուն շարունակում է պնդել սխալ ընկալման վրա հիմնված տեսակետը, թե իբր Հայաստանի Սահմանադրության մեջ արտացոլված են տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ՝ որպես նախապայման առաջադրելով ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունը։

27 Март 2025 - 15:16 AMT
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев приветствовал завершение переговоров по проекту соглашения между Ереваном и Баку о мире и установлении межгосударственных отношений. Об этом он заявил во время встречи с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, сообщает «Казинформ».
Токаев подчеркнул, что первый официальный визит Арарата Мирзояна в Астану в качестве главы МИД Армении имеет важное значение для продвижения сотрудничества между двумя странами, передаёт «Арменпресс».
Президент также отметил, что Казахстан испытывает тёплое отношение к армянскому народу и Республике Армения.
По мнению главы государства, подписание мирного соглашения может стать важным этапом на пути к устойчивому миру между Арменией и Азербайджаном. Он выразил уверенность, что это также будет способствовать укреплению региональной безопасности и развитию сотрудничества как для Казахстана, так и для других стран Центральной Азии.
13 марта Армения и Азербайджан объявили о согласовании проекта мирного соглашения и завершении соответствующих переговоров. Премьер-министр Никол Пашинян обратился к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву с предложением начать консультации по срокам и месту подписания договора. Однако Баку продолжает выдвигать предварительные условия для подписания. В частности, Азербайджан настаивает на том, что Конституция Армении якобы содержит территориальные претензии, требуя её изменения. Второе условие — роспуск Минской группы ОБСЕ.