2025 թվականի մարտի 30-ին նախատեսված Գյումրու և Փարաքարի ընտրություններին ընդառաջ «Անկախ դիտորդ» դաշինքը հայտնել է խորը անհանգստություն՝ նշելով, որ նախընտրական շրջանում աճել է լարվածությունն, իսկ իրավական գործընթացները թափանցիկ չեն իրականացվում։
Ըստ դաշինքի հայտարարության՝ վերջին օրերին արձանագրվել են մի շարք ուշագրավ և մտահոգիչ դեպքեր, որոնք վերաբերում են ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի նկատմամբ իրավապահների կտրուկ գործողություններին, իրականացված խուզարկություններին և որոշ կուսակցական գործիչների կալանավորմանը։
Մասնավորապես, նշվել է, որ մարտի 27-ին «Մայր Հայաստան» դաշինքի շտաբում իրականացված խուզարկությունից հետո Գյումրու ավագանու անդամ Էմմա Գրիգորյանին տեղափոխել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ, ըստ տեղեկության, պատգամավորներին ու փաստաբաններին չի թույլատրվել մուտք գործել, ինչն արգելել է իրավաբանական օգնության տրամադրումը։
Դաշինքի հաղորդմամբ՝ համացանցում հայտնվել են հրապարակումներ այն մասին, որ իրավապահները գործողություններ են իրականացրել Մարտուն Գրիգորյանի նախընտրական շտաբներում։ Նշվել է նաև, որ նրա բնակարանը ենթարկվել է խուզարկման, իսկ ընտանիքի անդամները՝ ձերբակալվել։
Նույն օրը, երբ այս դեպքերի վերաբերյալ իրավապահները դեռ չէին հրապարակել որևէ պաշտոնական հաղորդագրություն, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հրավիրել է մամուլի ասուլիս՝ հայտարարելով, թե տեղի են ունեցել ընտրակաշառքի դեպքեր և խաթարվել է քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքը։
«Այս ասուլիսը հրավիրվել է նկարագրված դեպքերից անմիջապես հետո, երբ իրավապահ մարմինները դեռևս չեն հրապարակել որևէ տեղեկություն իրականացված գործողությունների և ենթադրյալ հանցագործությունների փաստերի վերաբերյալ։ Այս պայմաններում իշխող կուսակցության կողմից նշված դեպքերի վերաբերյալ հայտարարություններ անելը անթույլատրելի է, քանի որ կարող է մեկնաբանվել որպես իրավապահների ուղղորդում և միջամտություն»,ասվում է հայտարարության մեջ։
Դաշինքն ընդգծել է, որ ունի երկարամյա փորձ դիտորդական առաքելության ոլորտում և «խստորեն դատապարտում է ընտրակաշառքների կիրառման ցանկացած փորձ ընտրությանը մասնակցող որևէ քաղաքական ուժի կողմից, ավելին՝ գտնում ենք, որ հենց քաղաքական ուժերը պետք է դրսևորեն անհանդուժողություն ընտրական իրավունքների խախտման ցանկացած փորձի հանդեպ»։
Միևնույն ժամանակ, դաշինքը հիշեցրել է, որ իրավապահները, վարվելով ընտրական հանցագործությունների կանխարգելման և բացահայտման նպատակով, պարտավոր են գործել ոչ միայն օպերատիվ ու արդյունավետ, այլև՝ հաշվետու և թափանցիկ՝ ապահովելով հանրային իրազեկվածություն։
Ընտրական գործընթացների զգայունությունը հաշվի առնելով՝ «Անկախ դիտորդ» դաշինքը գտնում է, որ ցանկացած իրավական գործողություն պետք է իրականացվի հանրային վստահության սկզբունքով՝ բացառելով քաղաքական հետապնդման կամ ընտրական միջամտության տպավորությունը։
Դաշինքը շեշտել է, որ շարունակելու է հետևել ընտրական զարգացումներին, արձանագրել և արձագանքել հնարավոր խախտումներին՝ նպաստելով ազատ, արդար և վստահություն ներշնչող ընտրական գործընթացի կայացմանը։

Independent Observer has expressed serious concern over the tense and non-transparent environment ahead of the March 30, 2025, local elections in Gyumri and Parakar.
In a statement, the alliance said that recent days have seen a number of troubling incidents involving forceful actions by law enforcement targeting political parties participating in the elections, including searches and arrests of some party members.
Specifically, it noted that after a search was conducted on March 27 at the headquarters of the Mother Armenia alliance, Gyumri council member Emma Grigoryan was taken to the Anti-Corruption Committee. According to reports, lawmakers and attorneys were denied entry, preventing her from receiving legal assistance.
The alliance also reported social media posts suggesting law enforcement had raided the campaign offices of Martun Grigoryan. His residence was reportedly searched and family members detained.
On the same day, before any official statement had been issued by law enforcement regarding these events, the ruling Civil Contract party held a press conference, alleging incidents of vote-buying and violations of voters’ free expression.
“This press conference was convened immediately after the events described, before any official information had been released by law enforcement about the actions taken or alleged crimes. Under these conditions, public statements by the ruling party are unacceptable, as they can be seen as influencing or directing law enforcement,” the statement said.
The alliance emphasized its long-standing experience in election monitoring and firmly condemned any attempt by political forces to resort to vote-buying. It further stressed that political parties themselves must demonstrate zero tolerance toward violations of electoral rights.
At the same time, it reminded law enforcement that while they work to prevent and uncover electoral crimes, they must act not only promptly and effectively, but also with transparency and accountability to ensure public awareness.
Given the sensitivity of electoral processes, Independent Observer stressed that any legal action must be guided by the principle of public trust, avoiding any appearance of political persecution or interference.
The alliance pledged to continue monitoring the electoral process, documenting and responding to any violations, in order to contribute to a free, fair, and credible election.