«Մեր քաղաքը» դաշինքի առաջնորդ և Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանը ընտրական բանավեճի ընթացքում հարցով դիմել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածու Սարիկ Մինասյանին՝ անդրադառնալով իր և ընտանիքի անդամների դեմ տարվող քաղաքական ճնշումներին։
«Որդուս ու հորս ձերբակալելով՝ ձեզ զգալու եք հպարտ գյումրեցի՞, արժանապատիվ գյումրեցի՞։ Ու դուք համարում եք, որ սա ճի՞շտ պայքար է։ Ամբողջ քարոզարշավի ընթացքում բոլոր նորմերն ու կանոնները պահել եմ»,- ասել է Գրիգորյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ի պատասխան՝ ՔՊ-ի թեկնածու Սարիկ Մինասյանը վստահեցրել է, որ ինքը որևէ առնչություն չունի տեղի ունեցած ձերբակալությունների հետ։
«Ես որևէ առնչություն չունեմ, դա իրավապահ համակարգի տիրույթում է»,- ասել է Մինասյանը։
Գրիգորյանը, արձագանքելով նրա պարզաբանմանը, քննադատությամբ է հանդես եկել։
«Իմ ու ձեր տարբերությունն այն է, որ եթե ես լինեի իշխանության ներկայացուցիչ, ու այս ընտրապայքարի ժամանակ իմ ղեկավարությունը փորձեր այսքան անարդար ու անլուրջ ձևով մեկի խաթրին կպչել, ես հաստատ ամեն ինչ մի կողմ կդնեի և դուրս կգայի ու գյումրեցիներին ցույց կտայի, որ քաղաքի տղա եմ, կյանքի տղա եմ ու թույլ չեմ տա ոչ մի քաղաքական խաղի մեջ ինձ ներքաշել ու էնպես անել, որ ես քաղաքում գլուխս կախ ման գամ»,–ասել է նա։
Իրավապահ մարմինները ձերբակալել են Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանի հորն ու որդուն։ Հայտնի է դարձել, որ Մարտուն Գրիգորյանի հորը՝ Կամո Գրիգորյանին, ձերբակալել են շինարարական շեբեն լցնելու համար։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հայտարարել է, որ Գյումրիում հիմա ռեպրեսիաներ են՝ իրավապահները ներխուժել են Մարտուն Գրիգորյանի, ինչպես նաև մի շարք այլ թեկնածուների գրասենյակներ։ Նրա խոսքով, Գյումրիում Մարտուն Գրիգորյանի նախընտրական գրասենյակի խուզարկությունը վերաբերել է «շեբենի» հարցին:

Martun Grigoryan, leader of the Our City alliance and a mayoral candidate in Gyumri, confronted his rival from the Civil Contract party, Sarik Minasyan, during an election debate. He raised concerns over political pressure directed at him and his family.
“Do you feel like a proud Gyumri citizen after arresting my son and father? Do you consider this a fair fight? Throughout the campaign, I’ve followed all the rules,” said Grigoryan, according to Aysor.am .
In response, Civil Contract candidate Minasyan claimed he had no connection to the arrests. “I have no involvement; this is a matter for law enforcement,” he stated.
Grigoryan criticized Minasyan’s response, saying, “The difference between us is that if I were a representative of the authorities and saw my leadership pressuring someone so unjustly during the election, I would walk away. I would show Gyumri residents that I’m one of them, a man of the people, and I wouldn’t let myself be dragged into political games or hang my head in shame around the city.”
Law enforcement authorities have arrested the father and son of Martun Grigoryan, a candidate for Gyumri mayor. His father, Kamo Grigoryan, was reportedly detained over gravel use in construction. Hayk Mamijanyan, head of the I Have Honor faction, claimed that law enforcement has carried out repressive actions in Gyumri, raiding campaign offices of Grigoryan and other candidates. According to him, the search of Grigoryan's office focused on the gravel-related issue.