Հայաստանի ժողովրդավարական ուժերի համաժողովի մասնակիցները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ իրենց լիակատար աջակցությունը հայտնելով մարտի 30-ին Գյումրիում կայանալիք ավագանու ընտրություններում Եվրադաշինքին և քաղաքապետի թեկնածու Լևոն Բարսեղյանին։
Նրանք կոչ են արել գյումրեցիներին իրենց քվեն տալ Եվրադաշինքին և Լևոն Բարսեղյանին։
«Մենք, Հայաստանի ժողովրդավարական ուժերի հերթական համաժողովի մասնակիցներս՝ Կարևորելով Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման կայացումը և զարգացումը․ Դիտարկելով Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Գյումրիում կայանալիք ընտրությունները որպես Հայաստանում ժողովրդավարության, քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման, սեփական համայնքի ճակատագիրը տնօրինելու լավ հնարավորություն․
Հայաստանի՝ Եվրամիությանը անդամակցելու գործընթացը մեկնարկելու մասին Հայաստանի Հանրապետության պատմական օրենքի ընդունման խորապատկերին կարևւորելով Հայաստանում ՏԻՄ-երի կառավարումը և համայնքային զարգացումը Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի դրույթներին համապատասխանության բերելու անհրաժեշտությունը․
Մերժելով նախկին քրեաօլիգարխիայի պարագլուխների և նրանց տեղական ներկայացուցիչների մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներին, այդ թվում՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, մասնավորապես՝ Գյումրիի ավագանու ընտրություններին․
Միաժամանակ գնահատելով Գյումրիում գործող իշխանության՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կառավարման որակը և ձեռքբերումները որպես խիստ անբավարար․
Գյումրու ավագանու առաջիկա ընտրություններում լիակատար աջակցությունն ենք հայտնում Եվրադաշինքին և Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Լևոն Բարսեղյանին։
Կոչ ենք անում Գյումրու քաղաքացիներին իրենց քվեն տալ Եվրադաշինքին և Լևոն Բարսեղյանին, քվեաթերթիկ համար 6»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Participants of the Congress of Armenia’s Democratic Forces have issued a statement expressing their full support for the Euroalliance and mayoral candidate Levon Barseghyan in the upcoming Gyumri municipal council elections on March 30.
They called on Gyumri residents to vote for the Euroalliance and Levon Barseghyan.
"We, the participants of the latest Congress of Armenia’s Democratic Forces, emphasizing the importance of establishing and developing local self-government in Armenia, and viewing the elections in Gyumri, Armenia’s second-largest city, as an opportunity for democracy, free expression of will, and local self-determination,
In the context of the historic adoption of a law initiating Armenia’s accession to the European Union, and recognizing the need to align local governance and community development in Armenia with the principles of the European Charter of Local Self-Government,
Rejecting the participation of former criminal-oligarchic figures and their local representatives in political processes, including in local government bodies such as Gyumri’s city council,
While also assessing the current governance of Gyumri by the Civil Contract party as highly unsatisfactory,
We express our full support to the Euroalliance and Gyumri mayoral candidate Levon Barseghyan in the upcoming city council elections.
We urge Gyumri’s citizens to cast their vote for the Euroalliance and Levon Barseghyan, ballot number 6," the statement reads.