ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Սյունիքի մարզի Խնածախ, Վաղատուր, Խոզնավար գյուղեր կատարած այցին, նշել է, որ սահմանամերձ համայնքներում մարդիկ կատարյալ անորոշության մեջ են։
Նա նշել է նաև, որ ադրբեջանական սադրանքներն անպատասխան թողնելը հղի է վտանգավոր հետևանքներով:
«Զրուցել եմ մեծ թվով մեր հայրենակիցների հետ, ովքեր պարբերաբար ականատես են լինում ադրբեջանական կրակահերթերին:
Շարունակում եմ պնդել, որ առաջին, ադրբեջանական սադրանքներն անպատասխան թողնելը հղի է վտանգավոր հետևանքներով:
Երկրորդ, ադրբեջանական գործողություններն ունեն համակարգային բնույթ, և դրանք կարող են առավել ծանր դրսևորումներ ստանալ:
Երրորդ, ադրբեջանական ահաբեկչական գործողությունները, թեև, խուճապ չեն առաջացրել սահմանամերձ գյուղերում, սակայն բավականին մտահոգություններ կան:
Չորրորդ, իշխանությունների իներտ կեցվածքն ու հանցավոր լռությունն առավել անորոշ ու խնդրահարույց իրավիճակ են ստեղծում:
Հինգերորդ, սահմանամերձ համայնքներում մարդիկ կատարյալ անորոշության մեջ են, որովհետև իշխանության ուղերձներն անհասկանալի են և անընդունելի»,–ասվում է գրառման մեջ։

28 Март 2025 - 10:54 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Национального собрания Армении Тигран Абраамян на своей странице в Facebook, комментируя визит в села Хнацах, Вагатур и Хознавар Сюникской области, отметил, что жители приграничных общин находятся в состоянии полной неопределенности.
Он подчеркнул, что игнорирование провокаций Азербайджана чревато серьезными последствиями: «Я пообщался с большим числом наших соотечественников, которые регулярно становятся свидетелями азербайджанских обстрелов.
Во-первых, я продолжаю настаивать на том, что игнорирование азербайджанских провокаций несет в себе опасные последствия.
Во-вторых, действия Азербайджана носят системный характер и могут принять еще более тяжелые формы.
В-третьих, хотя террористические действия Азербайджана не вызвали паники в селах, обеспокоенность высока.
В-четвертых, инертная позиция властей и преступное молчание создают еще более неопределенную и проблемную ситуацию.
В-пятых, люди в приграничных общинах живут в полной неопределенности, потому что послания властей непонятны и неприемлемы», – говорится в публикации.
С 16 марта Минобороны Азербайджана неоднократно распространяло ложную информацию о якобы обстрелах с армянской стороны. Министерство обороны Армении последовательно опровергало эти заявления. Дезинформацию Баку также опровергла миссия наблюдателей ЕС.