Ազգային ժողովում հյուրընկալել են Չեռնոգորիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Պերիշա Կաստրատովիչի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հյուրերին ընդունել են Ազգային ժողովի Հայաստան-Չեռնոգորիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը և խմբի անդամներ Գեղամ Մանուկյանն ու Մարիամ Պողոսյանը:
«Մենք բարեկամ ժողովուրդներ ենք, և այս այցը վկայում է այն մասին, որ ցանկանում ենք ամրապնդել երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսությունը, խորացնել խորհրդարանական համագործակցությունը»,- նշել է Չեռնոգորիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Պերիշա Կաստրատովիչը:
Արսեն Թորոսյանն ընդգծել է Չեռնոգորիայի հետ խորհրդարանական կապերի ամրապնդման կարևորությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով բարեկամական խմբերի դերին։ Նա կարևորել է տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության հնարավորությունների լիարժեք օգտագործումը։
Թորոսյանը ներկայացրել է նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումները՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին ու ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։ Բացի այդ, նա բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների և այլ անձանց հարցը։
«Մենք բարեկամ ժողովուրդներ ենք, և այս այցը վկայում է այն մասին, որ ցանկանում ենք ամրապնդել երկու երկրների միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությունը, խորացնել խորհրդարանական համագործակցությունը»,- նշել է Չեռնոգորիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Պերիշա Կաստրատովիչը:

A delegation led by Periša Kastratović, State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Montenegro, was hosted at Armenia’s National Assembly. The guests were welcomed by Arsen Torosyan, head of the Armenia-Montenegro parliamentary friendship group, along with group members Gegham Manukyan and Mariam Poghosyan.
“We are friendly nations, and this visit shows our intent to strengthen the existing political dialogue between our countries and deepen parliamentary cooperation,” Kastratović said during the meeting.
Torosyan emphasized the importance of strengthening parliamentary ties with Montenegro, highlighting the role of friendship groups. He also stressed the need to fully utilize opportunities for cooperation across various sectors.
He briefed the delegation on recent regional developments, including ongoing peace talks with Azerbaijan and existing agreements. He also raised the issue of Armenian prisoners and other individuals held in Azerbaijan.
Kastratović discussed prospects for cooperation in several sectors, with a particular focus on economic development.