Ազգային ժողովում հյուրընկալել են Չեռնոգորիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Պերիշա Կաստրատովիչի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հյուրերին ընդունել են Ազգային ժողովի Հայաստան-Չեռնոգորիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը և խմբի անդամներ Գեղամ Մանուկյանն ու Մարիամ Պողոսյանը:
«Մենք բարեկամ ժողովուրդներ ենք, և այս այցը վկայում է այն մասին, որ ցանկանում ենք ամրապնդել երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսությունը, խորացնել խորհրդարանական համագործակցությունը»,- նշել է Չեռնոգորիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Պերիշա Կաստրատովիչը:
Արսեն Թորոսյանն ընդգծել է Չեռնոգորիայի հետ խորհրդարանական կապերի ամրապնդման կարևորությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով բարեկամական խմբերի դերին։ Նա կարևորել է տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության հնարավորությունների լիարժեք օգտագործումը։
Թորոսյանը ներկայացրել է նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումները՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին ու ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։ Բացի այդ, նա բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների և այլ անձանց հարցը։
«Մենք բարեկամ ժողովուրդներ ենք, և այս այցը վկայում է այն մասին, որ ցանկանում ենք ամրապնդել երկու երկրների միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությունը, խորացնել խորհրդարանական համագործակցությունը»,- նշել է Չեռնոգորիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Պերիշա Կաստրատովիչը:

28 Март 2025 - 11:09 AMT
В Национальном собрании Армении приняли делегацию во главе с госсекретарем МИД Черногории Перишей Кастратовичем. Гостей встретили руководитель группы дружбы Армения–Черногория Арсен Торосян, а также члены группы Гегам Манукян и Мариам Погосян.
«Мы дружеские народы, и этот визит свидетельствует о нашем стремлении укрепить политический диалог между двумя странами и углубить парламентское сотрудничество», — заявил Кастратович.
Арсен Торосян подчеркнул важность развития парламентских связей с Черногорией, особо отметив роль групп дружбы. Он также указал на необходимость полноценно использовать потенциал сотрудничества в различных сферах.
Торосян представил делегации последние региональные события, в том числе переговоры по мирному соглашению с Азербайджаном и достигнутые договоренности. Кроме того, он затронул вопрос армянских пленных и других лиц, удерживаемых в Азербайджане.