Արցախի քաղաքական գործիչ Հայկ Խանումյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով իշխող կուսակցության Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Սարիկ Մինասյանի աղմկահարույց հայտարարությանը՝ ընդգծել է, որ այդ տեսակետը մեկ անձի կարծիք չէ, այլ առավել տարածված մոտեցում է իշխանական շրջանակում։
ՔՊ-ական Սարիկ Մինասյանն ասել է. «Արցախն էնքան վատ տեղ էր, որ գյումրեցիները փող էին հայթայթում, որ իրենց երեխաներն այնտեղ չծառայեին»:
Խանումյանը հավելել է, որ հիմա նույն տրամաբանությամբ վատ տեղեր են Ջերմուկը, Իշխանասարը, Կապանը կամ Սոթքը։
«2022թ․ ձմռանը, բլոկադայի պայմաններում, երբ բազմաթիվ տեղահանված արցախցիներ գտնվում էին Հայաստանի Հանրապետությունում, ձմեռային զորակոչի ցուցանիշն Արցախում եղել է 63 տոկոս։ Հայաստանում այս ցուցանիշը ցածր է 50 տոկոսից։ Այս մասին նույնիսկ վարչապետն է կառավարության նիստերին արտահայտվում։ Պաշտպանության բանակը, նույնիսկ պարտված, թուլացած, տարբեր խնդիրներով հանդերձ, արցախցիների համար վստահելի կառույց էր՝ համեմատաբար, կարգապահ ու մարտունակ։
Բանակային ծառայությունը Հայաստանում լրջագույն սթրես է հասարակության համար։ Այս սթրեսը վերածվում է արտագաղթի ամենագլխավոր պատճառի։ Հայաստանի իշխանություններն անկարող են հասարակությանը պաշտպանության այնպիսի համակարգ առաջարկել, որի պատճառով երկիրն այսքան չէր տկարանա։
Եթե իշխող կուսակցության թեկնածուի խոսքերով՝ «Ղարաբաղն այնքան վատ տեղ էր, որ գյումրեցիները փող էին տալիս այնտեղ չծառայելու համար», ապա հիմա նույն տրամաբանությամբ՝ վատ տեղեր են Ջերմուկը, Իշխանասարը, Կապանը կամ Սոթքը։
Ցավոք, սա միայն մեկ հիմար թեկնածուի կարծիք չէ, այլ գերիշխող է իշխանության մոտ։
Իշխանությունը քաղաքական կամք ու կարողություն չունի բանակ կառուցելու։ Հայոց բանակի հիմքը լավ պատրաստված, բարձր վարձատրվող պայմանագրային զինծառայողներից բաղկացած ստորաբաժանումներն են լինելու, 18 տարեկան երեխաները պետք է ծառայեն մեկ տարի ուսումնական զորամասերում, առանց մարտական հերթապահության կամ մարտական գործողությունների մեջ ներգրավվելու։ Բնականաբար, գործող իշխանությունը նման բանակ կառուցելու ոչ հնարավորություն, ոչ տեսլական, ոչ էլ կամք ունի։ Մենք այլ ճանապարհ չունենք, քան նորմալ բանակ կառուցելը։ Հակառակ դեպքում «վատ» տեղանքների թիվն անընդհատ մեծանալու է»,–ասվում է գրառման մեջ։

Karabakh politician Hayk Khanumyan, responding to a controversial comment made by ruling Civil Contract party’s mayoral candidate for Gyumri, Sarik Minasyan, stated that the remark does not reflect an isolated opinion but rather a prevailing sentiment within the ruling bloc.
Minasyan had said: “Artsakh was such a bad place that people in Gyumri scraped money together to keep their kids from serving there.”
Khanumyan countered that by the same logic, places like Jermuk, Ishkhanasar, Kapan, and Sotk are now also considered “bad.”
“In the winter of 2022, during the blockade, when many displaced people from Artsakh were in Armenia, the conscription rate in Artsakh was 63 percent. In Armenia, it was below 50 percent. Even the prime minister has acknowledged this in cabinet meetings. Despite being weakened and defeated, the Defense Army remained a trusted, relatively disciplined and combat-capable structure for Artsakh residents.
Military service in Armenia has become a major societal stressor, contributing heavily to emigration. The Armenian government is unable to propose a defense system that does not burden society and weaken the country.
If, as the ruling party candidate says, ‘Karabakh was so bad that people paid to avoid service there,’ then using the same logic, Jermuk, Ishkhanasar, Kapan, and Sotk are also bad places.
Unfortunately, this is not just the opinion of one foolish candidate but a dominant view in government circles.
The authorities lack the political will and capacity to build a proper army. The foundation of the Armenian army must be well-trained, well-paid contract soldiers. Eighteen-year-olds should serve only one year in training units, without combat duty or deployment. The current government has neither the vision, ability, nor will to build such a force. But we have no other choice. Without serious army reform, the list of ‘bad’ locations will only grow,” his statement reads.