ԴՕԿ կազմակերպության հիմնադիր Վարդան Ղուկասյանը ուղերձ է հրապարակել տելեգրամյան իր ալիքում՝ շնորհակալություն հայտնելով իր աջակցին և նշելով, որ ինքը չի արտահանձնվի ՀՀ–ին։
Նա նշել է, որ դրամահավաքի անհրաժեշտություն այս պահին չկա:
«Ցանկանում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել բոլոր այն անձանց, ովքեր եկան և մասնակցեցին մարտի 25-ի ցույցերին Երևանում և Գլենդելում։ Ցանկանում եմ հայտատարել՝ Հայաստանի իշխանությունների մուրազը մնալու է իր փորը, և ես չեմ արտահանձնվի Հայաստանին։
Ավելացնեմ, որ ոչ մի դրամահավաքի անհրաժեշտություն այս պահին չկա, և ես բավարարված եմ իմ փաստաբանական խմբի աշխատանքով ու շատ շնորհակալ եմ Մարկ Կիրակոսին, բայց դրա անհրաժեշտությունը չկա։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև այն քաղաքական գործիչներին, հանձինս Համայակ Հովհաննիսյանի, Գևորգ Պետրոսյանի և Ժիրայր Սեֆիլյանի, որոնք ունեցան ազնվություն և համարձակություն բացեիբաց ձեռնոց նետել Հայաստանի իշխանոթյուններին։ Իսկ «մնացած ընդդիմությունները» լռեցին․․․․
«Ես ձեր տուն կգամ մի քիչ ուշ՝ հնդիկներով ու արաբներով»։ Նաև ավելացնեմ, որ ԴՕԿ կուսակցության նախագահ Անույշ Խուդավերդյանը հավատարիմ է մնացել իր սկզբունքերին և Հայաստանում ներկայացնում է ինձ։ Կոչ եմ անում կուսակցության բոլոր անդամներին, հետևորդներին, բարեկամներին հավաքվել նրա շուրջ։ Անընդունելի է պառակտումը և փոխադարձ ատելությունը։ Հարգելի ժողովուրդ, չենք հանձնվում, չենք հիասթափվում և չենք վախենում: Մեր ներքին թշնամին թույլ է, վախկոտ է, բայց նենգ է ու չար։ Իսկ ի՞նչ է պետք չարի հաղթանակի համար՝ որպեսզի բարի մարդիկ ոչինչ չանեն․․․»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ Լաս Վեգասի դատարանը մերժել է Վարդան Ղուկասյանի փաստաբանների միջնորդությունը՝ նրան անհապաղ ազատ արձակելու վերաբերյալ։ ԴՕԿ ղեկավար Վարդան Ղուկասյանը կշարունակի մնալ անազատության մեջ։
ԱՄՆ Մաքսային և միգրացիայի վարչության տեղեկությունների համաձայն՝ Ղուկասյանը ձերբակալվել է փետրվարի 20-ին՝ միգրացիոն կանոնների խախտման համար։ Ըստ ամերիկյան կողմի՝ նա 2022 թվականի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի լքել երկիրը նախատեսված ժամկետում։ Բացի միգրացիոն կարգի խախտումից, դատարանը պետք է քննի նաև Հայաստանի գլխավոր դատախազության 2023 թվականին ներկայացրած միջնորդությունը՝ Ղուկասյանին արտահանձնելու վերաբերյալ։

Основатель партии ДOК Вардан Гукасян опубликовал обращение в своём телеграм-канале, поблагодарив своих сторонников и заявив, что он не будет экстрадирован в Армению.
Он отметил, что в данный момент нет необходимости в проведении какого-либо сбора средств.
«Хочу выразить свою глубокую благодарность всем, кто пришёл и принял участие в акциях 25 марта в Ереване и Глендейле. Хочу заявить: мечтам армянских властей не сбыться, и я не буду экстрадирован в Армению.
Добавлю, что никакой необходимости в сборе средств сейчас нет. Я доволен работой своей группы адвокатов и очень благодарен Марку Герагосу, но его участие не требуется. Хочу также поблагодарить политиков — Амаяка Ованнисяна, Геворга Петросяна и Жирайра Сефиляна — за их честность и смелость открыто бросить вызов властям Армении. А «остальная оппозиция» предпочла молчание…
«Я приду к вам домой чуть позже — с индийцами и арабами». Также хочу отметить, что председатель партии ДOК Ануш Худавердян осталась верна своим принципам и представляет меня в Армении. Призываю всех членов партии, сторонников и друзей сплотиться вокруг неё. Недопустимы раскол и взаимная ненависть. Уважаемый народ, мы не сдаёмся, не разочаровываемся и не боимся. Наш внутренний враг слаб, труслив, но коварен и зол. А что нужно для победы зла? Чтобы добрые люди ничего не делали…» — говорится в сообщении.
Ранее стало известно, что суд в Лас-Вегасе (США) отклонил ходатайство адвокатов Вардана Гукасяна об его немедленном освобождении. Гукасян продолжит находиться под стражей.
По данным Службы таможенного и миграционного контроля США, Гукасян был арестован 20 февраля за нарушение миграционных правил. Он въехал в США 19 февраля 2022 года, но не покинул страну в установленный срок. Помимо миграционного нарушения, суд должен рассмотреть также запрос Генеральной прокуратуры Армении от 2023 года о его экстрадиции.