ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի 60 օրենսդիր դիմել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ հորդորելով դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը՝ հիմք ընդունելով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնիկ հայ քրիստոնյաների դեմ իրականացված էթնիկ զտումները, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի շարունակական օկուպացիան և հայ ռազմագերիների ապօրինի կալանքը, հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը։
Կոնգրեսականները երկկուսակցական նամակով են դիմել ԱՄՆ պետքարտուղարին։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ Արցախի հայ բնակչության դեմ իրականացրած էթնիկ զտումներին՝ ԱՄՆ օրենսդիրներն ընդգծել են, որ Բաքուն, որևէ հետևանքի չբախվելով իր գործողությունների համար, Հայաստանի դեմ շարունակվող ագրեսիայի միջոցով շարունակում է խաթարել Հարավային Կովկասում արդար, երկարատև և արժանապատիվ խաղաղություն ապահովելուն ուղղված ջանքերը։
Նամակի հեղինակներն իրենց դիմումում կոչ են արել պետքարտուղար Ռուբիոյին չօգտվել այն բացառության իրավունքից, որով ԱՄՆ վարչակազմերն անցած տարիների ընթացքում շրջանցել է 907-րդ հոդվածը, և դրա փոխարեն կիրառել օրենքի ամբողջ ուժը՝ ապահովելու համար Ադրբեջանի պատասխանատվությունն իր կատարած հանցագործությունների համար։
«Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի, հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող բռնությունների, հայկական քրիստոնեական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց տները անվտանգ վերադառնալու իրավունքի ժխտման խորապատկերին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատասխանատվության բացակայությունը ոչ միայն կնորմալացնի նրա գործողությունները, այլև կխրախուսի ԱՄՆ-ի մրցակիցներին, ովքեր ձգտում են օգտվել Վաշինգտոնի անգործությունից»,- նշել են նամակի տակ ստորագրած կոնգրեսականները։
2001 թվականից սկսած ԱՄՆ բոլոր նախագահներն օգտվել են այդ շրջանցման դրույթից՝ մինչև 2024 թվականը, երբ նախագահ Ջո Բայդենը կրկին կիրառել է 907-րդ հոդվածը։

Шестьдесят членов Палаты представителей Конгресса США обратились к госсекретарю Марко Рубио с призывом прекратить военную помощь Азербайджану, ссылаясь на этнические чистки 120 тысяч коренных армян-христиан в Нагорном Карабахе, продолжающуюся оккупацию суверенной территории Армении и незаконное задержание армянских военнопленных, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Армянский национальный комитет Америки.
Конгрессмены направили госсекретарю двухпартийное письмо.
Обращаясь к этническим чисткам, проведённым Азербайджаном в отношении армянского населения Арцаха, законодатели подчеркнули, что Баку, не понеся никаких последствий, продолжает агрессию против Армении, подрывая усилия по обеспечению справедливого, устойчивого и достойного мира на Южном Кавказе.
Авторы письма призвали госсекретаря Рубио не использовать положение об исключении, которым предыдущие администрации США обходили действие 907-й статьи, и вместо этого полностью применить закон для привлечения Азербайджана к ответственности за совершённые преступления.
«На фоне продолжающейся агрессии Азербайджана, насилия в отношении армянских военнопленных, разрушения армянского христианского культурного наследия и отказа в праве армянам из Нагорного Карабаха безопасно вернуться в свои дома, отсутствие ответственности не только нормализует такие действия, но и вдохновит противников США, стремящихся воспользоваться бездействием Вашингтона», — говорится в письме, подписанном конгрессменами.
С 2001 года все президенты США использовали соответствующее положение о обходе статьи — вплоть до 2024 года, когда президент Джо Байден вновь применил 907-ю статью.