ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի 60 օրենսդիր դիմել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ հորդորելով դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը՝ հիմք ընդունելով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնիկ հայ քրիստոնյաների դեմ իրականացված էթնիկ զտումները, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի շարունակական օկուպացիան և հայ ռազմագերիների ապօրինի կալանքը, հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը։
Կոնգրեսականները երկկուսակցական նամակով են դիմել ԱՄՆ պետքարտուղարին։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ Արցախի հայ բնակչության դեմ իրականացրած էթնիկ զտումներին՝ ԱՄՆ օրենսդիրներն ընդգծել են, որ Բաքուն, որևէ հետևանքի չբախվելով իր գործողությունների համար, Հայաստանի դեմ շարունակվող ագրեսիայի միջոցով շարունակում է խաթարել Հարավային Կովկասում արդար, երկարատև և արժանապատիվ խաղաղություն ապահովելուն ուղղված ջանքերը։
Նամակի հեղինակներն իրենց դիմումում կոչ են արել պետքարտուղար Ռուբիոյին չօգտվել այն բացառության իրավունքից, որով ԱՄՆ վարչակազմերն անցած տարիների ընթացքում շրջանցել է 907-րդ հոդվածը, և դրա փոխարեն կիրառել օրենքի ամբողջ ուժը՝ ապահովելու համար Ադրբեջանի պատասխանատվությունն իր կատարած հանցագործությունների համար։
«Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի, հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող բռնությունների, հայկական քրիստոնեական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց տները անվտանգ վերադառնալու իրավունքի ժխտման խորապատկերին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատասխանատվության բացակայությունը ոչ միայն կնորմալացնի նրա գործողությունները, այլև կխրախուսի ԱՄՆ-ի մրցակիցներին, ովքեր ձգտում են օգտվել Վաշինգտոնի անգործությունից»,- նշել են նամակի տակ ստորագրած կոնգրեսականները։
2001 թվականից սկսած ԱՄՆ բոլոր նախագահներն օգտվել են այդ շրջանցման դրույթից՝ մինչև 2024 թվականը, երբ նախագահ Ջո Բայդենը կրկին կիրառել է 907-րդ հոդվածը։

Sixty members of the U.S. House of Representatives have appealed to Secretary of State Marco Rubio to halt military aid to Azerbaijan, citing the ethnic cleansing of 120,000 indigenous Armenian Christians from Nagorno-Karabakh, continued occupation of sovereign Armenian territory, and the illegal detention of Armenian prisoners of war, the Armenian National Committee of America reports.
The lawmakers issued a bipartisan letter to Secretary Rubio.
Referring to the ethnic cleansing of the Armenian population of Artsakh, the legislators stressed that Baku, facing no consequences for its actions, continues to undermine efforts to achieve a just, lasting, and dignified peace in the South Caucasus through its ongoing aggression against Armenia.
The authors of the letter urged Secretary Rubio not to invoke the waiver that past U.S. administrations have used to bypass Section 907 and instead to fully enforce the law to hold Azerbaijan accountable for its crimes.
"In the context of Azerbaijan’s continued aggression, abuses against Armenian POWs, destruction of Armenian Christian cultural heritage, and denial of the right of displaced Armenians from Nagorno-Karabakh to safely return to their homes, the absence of accountability will not only normalize its behavior but also embolden America’s adversaries seeking to exploit Washington’s inaction," the lawmakers warned.