Մարտի 31-ին Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կմեկնարկի «Ցածր դոզայով ճառագայթահարման ռիսկերը. ընթացիկ հետազոտություններ և ապագա հեռանկարներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Կանադայի ՄքՄասթեր համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ՝ ՆԱՏՕ-ի «Գիտություն հանուն խաղաղության և անվտանգության» ծրագրի աջակցությամբ։
Գիտաժողովի նպատակն է համախմբել ոլորտի փորձագետներին՝ գիտական տվյալների հիման վրա մշակելու ճառագայթման հետևանքով առաջացող ռիսկերին գնահատման, կանխարգելման և նվազեցման արդյունավետ մոտեցումներ, ինչը կխթանի ճառագայթային պաշտպանության համակարգի զարգացումը։
Գիտաժողովի օրակարգում ներառված են մի շարք թեմաներ, այդ թվում՝ ցածր դոզայով ճառագայթման կենսաբանական ազդեցությունը, ռադիոէկոլոգիական հարցերը, էկոթունաբանության և կենսամարկերների դերը ռիսկերի գնահատման գործընթացում, ճառագայթային պաշտպանության արդի մեթոդները, ինչպես նաև՝ կարգավորող մարմինների ու գիտական շրջանակների միջև համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Գիտաժողովում զեկուցումներով հանդես են գալու առաջատար մասնագետներ մի շարք երկրներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Կանադայից, Հայաստանից, Ճապոնիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Նորվեգիայից, Ուկրաինայից և Ֆրանսիայից։

An international scientific conference titled “Risks of Low-Dose Radiation: Current Research and Future Perspectives” will begin on March 31 at the National Academy of Sciences of Armenia.
The event is co-organized by McMaster University in Canada and the Institute of Molecular Biology of the Armenian National Academy of Sciences, with support from NATO’s “Science for Peace and Security” program.
The conference aims to bring together experts in the field to develop effective strategies for assessing, preventing, and mitigating risks caused by radiation exposure, based on scientific evidence. These efforts are expected to support the advancement of radiation protection systems.
Topics on the agenda include the biological impact of low-dose radiation, radioecological concerns, the role of ecotoxicology and biomarkers in risk assessment, modern methods of radiation protection, and potential directions for collaboration between regulatory bodies and scientific institutions.
Leading researchers from the United States, Germany, Poland, Canada, Armenia, Japan, the United Kingdom, Norway, Ukraine, and France will deliver presentations at the event.