Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրականացրած մշտադիտարկման արդյունքներով արձանագրվել է, որ ՀՀ-ում անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում առկա են բազմապիսի խնդիրներ, և դրանց կարգավորմանն ուղղված գործուն միջոցառումներ դեռևս չեն ներդրվել, հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը։
Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը և միջոցառումների ձեռնարկման անհրաժեշտությունը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է «Անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետությունում առկա համակարգային խնդիրների վերաբերյալ» վերտառությամբ արտահերթ զեկույցը։
Այն ընդգրկում է Պաշտպանի՝ 2024 թվականի ընթացքում իրականացրած մշտադիտարկման արդյունքները, արձանագրված խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկությունները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խիստ կարևորում է, որ պետությունը ձեռնարկի անհետաձգելի միջոցառումներ՝ երաշխավորելու յուրաքանչյուր անձի՝ միջազգային և ներպետական իրավական չափորոշիչներին համապատասխան անձնական տվյալների պաշտպանության իրացումը։

29 Март 2025 - 10:29 AMT
По итогам мониторинга, проведённого в течение 2024 года, офис Защитника прав человека Армении выявил множество системных проблем в сфере защиты персональных данных. Об этом сообщает Аппарат омбудсмена.
Несмотря на важность вопроса, эффективные меры по устранению нарушений до сих пор не реализованы. В связи с этим был опубликован внеочередной доклад под заголовком «О системных проблемах в сфере защиты персональных данных в Республике Армения».
Документ содержит результаты мониторинга, описание выявленных проблем и предложения по их устранению.
Омбудсмен особо подчеркнула необходимость безотлагательных действий со стороны государства для обеспечения реализации права каждого человека на защиту персональных данных в соответствии с международными и национальными стандартами.