Ադրբեջանական ստորաբաժանումները գիշեր կրակել են Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ՝ տուն է վնասվել, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
«Մարտի 31-ին՝ ժամը 00:50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով բնակելի տուն է վնասվել»,– ասված է հաղորդագրությունում:
Պաշտպանության նախարարությունը նաև հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած հայտարարությունը, ըստ որի՝ իբր ՀՀ Զինված ուժերը մարտի 30-ի ժամը 22:30-ից մինչև մարտի 31-ի ժամը 04:35-ը կրակ են բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, որոնք տեղակայված են սահմանագծի արևելյան և հարավարևելյան հատվածներում։

An Azerbaijani unit opened fire overnight at the village of Khnatsakh in Armenia’s Syunik Province, damaging a house, the Ministry of Defense reported.
"On March 31, at around 00:50, units of the Azerbaijani Armed Forces opened fire in the direction of the village of Khnatsakh in Syunik Province, damaging a residential house," the ministry stated.
The Armenian Ministry of Defense also denied an Azerbaijani statement alleging that Armenian forces had fired at Azerbaijani positions between 10:30 p.m. on March 30 and 4:35 a.m. on March 31 along the eastern and southeastern border.
Since March 16, Azerbaijan's Ministry of Defense has repeatedly spread disinformation, falsely claiming that Armenia initiated cross-border shootings. Armenia's Ministry of Defense consistently refutes these accusations. The European Union’s observation mission has also denied the Azerbaijani claims.