Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն հույս է հայտնել, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ կստորագրվի։ Նա հայտարարել է, որ տեսանելի պատճառներ չկան դա հետաձգելու համար՝ հավելելով, որ այն կարևոր նշանակություն ունի ամբողջ տարածաշրջանի բնակչության համար։
«Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնեցված խաղաղության փաստաթղթի շուտափույթ ստորագրմանը։ Տարածաշրջանը և նրա բնակիչներն արժանի են ինչպես խաղաղության, այնպես էլ իրենց իրավունքների հարգմանը»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Խոսելով ընդհանրապես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված համաձայնագրի ստորագրման հավանականության մասին այն պայմաններում, երբ ադրբեջանական կողմը շարունակում է նորանոր նախապայմաններ առաջ քաշել՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը հայտարարել է, որ ինքը համաձայնագրի չստորագրման պատճառներ չի տեսնում։
«Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը հետաձգելու պատճառ չեմ տեսնում։ Այդ համաձայնագիրը թեթևություն կբերի և երկու երկրներին էլ թույլ կտա նայել դեպի ապագա»,–ասել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ հույս ունի՝ Բաքուն իր ջանքերը կուղղի սեփական քաղաքացիների բարեկեցության ապահովմանը, այլ ոչ թե հարևան Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելուն։
«Հուսով եմ, որ Ադրբեջանը կկենտրոնանա ոչ թե իր խաղաղ հարևանին (խմբ․ նկատի է առնվում Հայաստանը) ճնշելու, այլ սեփական քաղաքացիների բարօրությունն ապահովելու վրա։ Հուսամ՝ Հայաստանը իրեն վերջապես ապահովված կզգա հարձակումներից»,–ասել է նա։
Մեկնաբանելով այն իրադրությունը, որ խաղաղության վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունից օրեր անց ադրբեջանական կողմը սկսել է տարածել տեղեկություններ՝ իբր Հայաստանի զինված ուժերը խախտել են հրադադարը, Նատալի Լուազոն շեշտել է, որ իրավիճակը բորբոքող հռետորաբանությունը և սխալ ասեկոսեները պետք է դադարեցվեն։
«Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելությունը մատնանշել է, որ սահմանային իրադրությունը հանգիստ է։ Խաղաղությունը պահանջում է այնքան քաջություն, որքան պատերազմը։ Միայն թույլ հոգիներն են վախենում խաղաղությունից»,–ասել է նա։
Հայաստանը և Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են խաղաղության պայմանագրի նախագծի համաձայնեցման և բանակցությունների ավարտի մասին։ Նիկոլ Փաշինյանը Իլհամ Ալիևին առաջարկել է սկսել քննարկումներ ստորագրման ժամկետների և տեղի շուրջ։ Սակայն Բաքուն շարունակում է հանդես գալ մի շարք նախապայմաններով, այդ թվում՝ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության պահանջով՝ իբր այն պարունակում է տարածքային հավակնություններ, ինչպես նաև պահանջելով լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։
Այս պահանջների հետ մեկտեղ, ադրբեջանական կողմը պարբերաբար տարածել է տեղեկություններ, թե հայկական կողմը կրակ է բացել սահմանային ուղղություններով, սակայն դրանք չեն հաստատվել անկախ դիտարկող կառույցների կողմից։

European Parliament member Nathalie Loiseau expressed hope that a peace agreement between Armenia and Azerbaijan will be signed as soon as possible. She stated there are no visible reasons for delaying it, underlining its importance for the entire region and its population.
“I eagerly await the swift signing of a peace document agreed upon by Armenia and Azerbaijan. The region and its people deserve peace and respect for their rights,” she said, as reported by Armenpress.
Addressing the prospects of signing the agreement amid Baku’s continued imposition of new preconditions, Loiseau said she sees no justification for not finalizing the deal.
“I see no reason to delay signing the peace agreement. It will bring relief and allow both countries to look toward the future,” she stated.
The lawmaker expressed hope that Baku would focus on improving the well-being of its own citizens rather than pressuring neighboring Armenia.
“I hope Azerbaijan will prioritize ensuring the welfare of its citizens instead of exerting pressure on its peaceful neighbor (referring to Armenia). I also hope Armenia will finally feel secure from attacks,” Loiseau added.
Commenting on the situation following the joint statement on peace, where Azerbaijan began circulating claims that Armenian forces violated the ceasefire, she emphasized the need to stop inflammatory rhetoric and disinformation.
“The EU monitoring mission in Armenia has reported that the border situation is calm. Peace requires as much courage as war. Only weak souls fear peace,” she said.
On March 13, Armenia and Azerbaijan announced they had finalized the draft of a peace treaty and concluded negotiations. Prime Minister Nikol Pashinyan proposed initiating discussions with President Ilham Aliyev on the signing location and timeline. However, Baku continues to raise several preconditions, including demands for constitutional amendments in Armenia over alleged territorial claims, and for the dissolution of the OSCE Minsk Group.
Alongside these demands, Azerbaijan has frequently claimed that Armenian forces opened fire along the border, though such allegations have not been confirmed by independent observers.