Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն հույս է հայտնել, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ կստորագրվի։ Նա հայտարարել է, որ տեսանելի պատճառներ չկան դա հետաձգելու համար՝ հավելելով, որ այն կարևոր նշանակություն ունի ամբողջ տարածաշրջանի բնակչության համար։
«Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնեցված խաղաղության փաստաթղթի շուտափույթ ստորագրմանը։ Տարածաշրջանը և նրա բնակիչներն արժանի են ինչպես խաղաղության, այնպես էլ իրենց իրավունքների հարգմանը»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Խոսելով ընդհանրապես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված համաձայնագրի ստորագրման հավանականության մասին այն պայմաններում, երբ ադրբեջանական կողմը շարունակում է նորանոր նախապայմաններ առաջ քաշել՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը հայտարարել է, որ ինքը համաձայնագրի չստորագրման պատճառներ չի տեսնում։
«Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը հետաձգելու պատճառ չեմ տեսնում։ Այդ համաձայնագիրը թեթևություն կբերի և երկու երկրներին էլ թույլ կտա նայել դեպի ապագա»,–ասել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ հույս ունի՝ Բաքուն իր ջանքերը կուղղի սեփական քաղաքացիների բարեկեցության ապահովմանը, այլ ոչ թե հարևան Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելուն։
«Հուսով եմ, որ Ադրբեջանը կկենտրոնանա ոչ թե իր խաղաղ հարևանին (խմբ․ նկատի է առնվում Հայաստանը) ճնշելու, այլ սեփական քաղաքացիների բարօրությունն ապահովելու վրա։ Հուսամ՝ Հայաստանը իրեն վերջապես ապահովված կզգա հարձակումներից»,–ասել է նա։
Մեկնաբանելով այն իրադրությունը, որ խաղաղության վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունից օրեր անց ադրբեջանական կողմը սկսել է տարածել տեղեկություններ՝ իբր Հայաստանի զինված ուժերը խախտել են հրադադարը, Նատալի Լուազոն շեշտել է, որ իրավիճակը բորբոքող հռետորաբանությունը և սխալ ասեկոսեները պետք է դադարեցվեն։
«Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելությունը մատնանշել է, որ սահմանային իրադրությունը հանգիստ է։ Խաղաղությունը պահանջում է այնքան քաջություն, որքան պատերազմը։ Միայն թույլ հոգիներն են վախենում խաղաղությունից»,–ասել է նա։
Հայաստանը և Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են խաղաղության պայմանագրի նախագծի համաձայնեցման և բանակցությունների ավարտի մասին։ Նիկոլ Փաշինյանը Իլհամ Ալիևին առաջարկել է սկսել քննարկումներ ստորագրման ժամկետների և տեղի շուրջ։ Սակայն Բաքուն շարունակում է հանդես գալ մի շարք նախապայմաններով, այդ թվում՝ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության պահանջով՝ իբր այն պարունակում է տարածքային հավակնություններ, ինչպես նաև պահանջելով լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։
Այս պահանջների հետ մեկտեղ, ադրբեջանական կողմը պարբերաբար տարածել է տեղեկություններ, թե հայկական կողմը կրակ է բացել սահմանային ուղղություններով, սակայն դրանք չեն հաստատվել անկախ դիտարկող կառույցների կողմից։

31 Март 2025 - 10:05 AMT
Депутат Европейского парламента Натали Луазо выразила надежду, что мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном будет подписано в кратчайшие сроки. По ее словам, нет видимых причин для отсрочки, а сам договор имеет большое значение для всего региона и его жителей.
«С нетерпением жду скорейшего подписания согласованного мирного документа между Арменией и Азербайджаном. Регион и его народы заслуживают мира и уважения к своим правам», – заявила она, передает «Арменпресс».
Говоря о перспективах подписания соглашения в условиях, когда азербайджанская сторона продолжает выдвигать новые условия, Луазо отметила, что не видит причин для отказа от подписания.
«Не вижу причин откладывать подписание мирного соглашения. Оно принесет облегчение и даст обеим странам возможность смотреть в будущее», – отметила она.
Парламентарий выразила надежду, что Баку сосредоточит усилия на обеспечении благополучия собственных граждан, а не на оказании давления на соседнюю Армению.
«Надеюсь, Азербайджан сосредоточится не на давлении на своего мирного соседа (имеется в виду Армения), а на благополучии собственных граждан. Надеюсь, Армения наконец почувствует себя в безопасности от нападений», – сказала она.
Комментируя ситуацию после совместного заявления о мире, когда азербайджанская сторона начала распространять сообщения о якобы нарушениях перемирия армянской стороной, Луазо подчеркнула необходимость прекращения эскалационной риторики и ложных слухов.
«Миссия наблюдателей ЕС в Армении указала, что ситуация на границе спокойная. Для мира требуется столько же мужества, сколько и для войны. Только слабые души боятся мира», – заявила она.
Армения и Азербайджан 13 марта заявили о согласовании проекта мирного договора и завершении переговоров. Никол Пашинян предложил Ильхаму Алиеву начать обсуждение сроков и места подписания. Однако Баку продолжает выдвигать ряд условий, включая требование изменить Конституцию Армении, якобы из-за содержащихся в ней территориальных претензий, а также требование ликвидации Минской группы ОБСЕ.
Помимо этих условий, азербайджанская сторона регулярно распространяет заявления о якобы обстрелах со стороны армянских сил, однако такие сообщения не подтверждаются независимыми наблюдателями.