Պաշտոնական այցով ՀՀ–ում գտնվող Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը վստահեցրել է, որ Եվրոպան, Գերմանիան հետաքրքրված են, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունություն տիրի։ Այդ մասին նա ասել է նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Երկու երկրի նախագահները հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցություններին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Գերմանիայում և Եվրոպայում շատ մեծ հետաքրքրվածություն ունենք, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունություն տիրի»,–ասել է Շտայնմայերը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ գրանցված առաջընթացն արժանի է ուշադրության։ Նա նաև շնորհավորել է կողմերին՝ կատարված աշխատանքի համար։
Գերմանիայի նախագահի կարծիքով՝ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կարող է հիմք դնել տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման համար։ Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ բանակցությունները դեռ չեն հասել վերջնակետին, քանի որ փաստաթուղթը չի ստորագրվել և վավերացվել։
«Ցանկալի է, որ երկու կողմերն օգտագործեն այս պատեհ պահը, որ երկարաժամկետ ու կայուն խաղաղություն հաստատվի Հարավային Կովկասում»,–ասել է Շտայնմայերը՝ հավելելով, որ այս հարցը քննարկելու են նաև Բաքվում իրենց գործընկերների հետ հանդիպման ժամանակ։
Խոսելով հայ-գերմանական հարաբերություններից՝ նա ընդգծել է վերջին տարիներին երկկողմ կապերի տեսանելի զարգացումը, ինչը, ըստ նրա, արտացոլվում է թե՛ փոխայցելությունների, թե՛ շարունակական բանակցությունների մակարդակով։
Նա անդրադարձ է կատարել նաև երկու երկրների համագործակցությանը տարբեր ոլորտներում՝ նշելով, որ ապագայում ևս այս ուղղությամբ մեծ ներուժ կա։
Նախագահը շեշտել է, որ Եվրոպական միությունը Հայաստանի համար մնում է կարևորագույն առևտրային գործընկերներից մեկը, և Գերմանիան մտադիր է պահպանել ու խորացնել այս համագործակցությունը։
«Գերմանիայում շատ ուրախ ենք Հայաստանի հետաքրքրվածությամբ ԵՄ–ի, Եվրոպայի նկատմամբ»,–ասել է նախագահը:
Նա հավելել է, որ գիտակցում են՝ այս մոտեցումն անհրաժեշտություն ունի հաղթահարելու երկարատև կախվածություններն ու վերակողմնորոշվելու՝ ինչպես տնտեսական, այնպես էլ անվտանգային ոլորտներում։
Գերմանիայի նախագահը շեշտել է՝ հուսով են, որ Հայաստանը կհաջողի այս ճանապարհին: Նա անդրադարձել է նաև եվրոպական, գերմանական կողմից գործադրվող ջանքերի մասին՝ ընդգծելով ԵՄ–ի դիտորդական առաքելության ստեղծման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքը, որ Հայաստանի սահմաններն ավելի ապահով դառնան:
«Շատ քաջալերող է Հայաստանում լսել, թե ինչպիսի դեր ունի այդ քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը հատկապես սահմանային համայնքներում բնակվողների համար: Առաքելության ներկայությունը լրացուցիչ ապահովության զգացողություն է ստեղծում»,–ասել է Շտայնմայերը։

Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер, находящийся с официальным визитом в Армении, подчеркнул, что Европа и Германия заинтересованы в установлении стабильности на Южном Кавказе. Об этом он заявил на совместной пресс-конференции с президентом Армении Ваагном Хачатуряном, сообщает «Арменпресс».
Главы государств обсудили также переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном по мирному соглашению.
«В Германии и в Европе существует большой интерес к тому, чтобы на Южном Кавказе установилась стабильность», – заявил Штайнмайер.
Он отметил, что прогресс в работе над текстом мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном заслуживает внимания и поздравил обе стороны с достигнутыми результатами.
По его мнению, подписание мирного договора может стать основой для долгосрочного мира в регионе. При этом он указал, что переговоры еще не завершены, поскольку документ не подписан и не ратифицирован.
«Желательно, чтобы обе стороны использовали эту благоприятную возможность для установления долгосрочного и стабильного мира на Южном Кавказе», – отметил Штайнмайер. Он добавил, что данная тема будет обсуждена и во время предстоящих встреч в Баку.
Говоря о двусторонних отношениях между Арменией и Германией, президент отметил заметное развитие связей в последние годы, что выражается как в частоте взаимных визитов, так и в непрерывности переговоров.
Он также подчеркнул, что сотрудничество между двумя странами охватывает различные сферы, и в будущем сохраняется значительный потенциал для его расширения.
Президент указал, что Европейский союз остается одним из важнейших торговых партнеров Армении, и Германия намерена сохранить и углубить это взаимодействие.
«Мы в Германии очень рады интересу Армении к Европейскому союзу и Европе», – заявил он.
По его словам, данный курс необходим для преодоления долговременных зависимостей и переориентации страны как в экономической, так и в сфере безопасности.
Штайнмайер выразил надежду на успех Армении на этом пути и упомянул усилия, предпринимаемые европейской и немецкой сторонами, в том числе по созданию гражданской наблюдательной миссии ЕС, которая способствует обеспечению безопасности на границах Армении.
«Очень обнадеживает, что в Армении высоко оценивают роль этой гражданской миссии, особенно для жителей приграничных общин. Присутствие миссии создает дополнительное ощущение безопасности», – сказал он.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян неоднократно заявлял, что проект мирного соглашения с Азербайджаном уже согласован и ожидает подписания. 13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям, и документ готов к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания. В свою очередь, Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках встречи пока рано.