«Կոմունիստական կուսակցության» կողմից առաջադրված քաղաքապետի թեկնածու Վարդան Ղուկասյանն, որն առավելագույն ձայներն է հավաքել ընդդիմադիր թեկնածուների շրջանում, հայտարարել է, որ ՔՊ-ի հետ ճանապարհ չի գնալու։
Նա այդպես է արձագանքել մամուլում հնչած մտահոգություններին, ըստ որոնց՝ հնարավոր է, որ ինքը աջակցի «Քաղաքացիական պայմանագրին» և նպաստի վերարտադրմանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Իմ միջոցով ՔՊ-ն ո՞նց պետք է վերարտադրվի, կարո՞ղ եք ասել»,–ասել է նա՝ հակադարձելով այն պնդմանը, թե Մարտուն Գրիգորյանը մտավախություն է հայտնել, որ Ղուկասյանը կարող է վերջում աջակցել իշխող ուժին։
Դիտարկմանը, թե Վանաձորի օրինակից ելնելով՝ իր դեմ կարող են քրեական գործեր հարուցել ու դրանով ճնշում գործադրել, Ղուկասյանը վստահեցրել է, որ նման մեթոդներն իր նկատմամբ արդյունք չեն ունենալու։ Ըստ նրա՝ նման մեղադրանքների համար հիմքեր չեն կարող գտնվել։ Նա ընդգծել է, որ ներկայացվող քրեական գործերը փաստացի չունեն այն բովանդակությունը, ինչ ներկայացվում է։
«Միանշանակ նման բան չի կարող լինել, որ ինձ վախեցնեն, որ քաղաքապետին կդատեն, և քաղաքապետը կգնա գործարքի ու ՔՊ-ի հետ պայմանավորվածություն ձեռք կբերի։ Ես երբեք իրենց հետ պայմանավորվածություն ձեռք չեմ բերի։ Ինչ ուզում է՝ անեն, կանգնած տեղը թեկուզ շառով էլ տան, ես ՔՊ-ի հետ ճանապարհ չեմ գնալու, չքննարկեք այդ հարցը»,–ասել է Ղուկասյանը։
Ղուկասյանը լրագրողների հետ զրույցում շնորհակալություն է հայտնել թե՛ իրեն աջակցած, թե՛ դեմ քվեարկած քաղաքացիներին՝ նշելով, որ թեկնածուներից մեկը դեռ չի արտահայտել իր դիրքորոշումը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով, որ պետական ամբողջ համակարգը գործի է դրվել իր դեմ, գրանցված արդյունքները վատ գնահատել չի կարելի։ Ղուկասյանն ընդգծել է, որ օգտագործվել են մի շարք մեթոդներ ու հանձնարարականներ։
«Տեղեկություններ ունենք, որ զինվորներին ասել են՝ զանգեք ձեր ծնողներին, շատ բաներ։ 300 սպարտացիների նման մեր ժողովուրդը կանգնեց ամբողջ պետական ապարատի դեմ, առանց պոնչիկ, պեռաշկի, 20 հազար դրամ բաժանելու, կանգնել են իմ կողքին»,–ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Մարտուն Գրիգորյանին, ապա Ղուկասյանն ասել է՝ հայտարարություն է արել, եթե ընդդիմադիր ուժերից մեկն իրենից շատ ձայն հավաքի, ապա պատրաստ է առանց որևէ պաշտոնի ակնակալիքի միանալ նրան։
«Գիտեմ, որ Ռուբենն արդեն հայտարարություն է արել, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում, Կարենը՝ նույնպես։ Ես իրենց հետ կբանակացեմ, կքննարկեմ, ընդհուպ, կցանկանայի, որ իրենցից և աշխատանքի հարց լուծվեր, եթե տեսնեմ իրենց ծրագրերը, որոնք իմ ծրագրում չկան, պատրաստ ենք ի շահ քաղաքի կատարել։ Ինչ մնում է Մարտուն Գրիգորյանին, կարող ենք նստել, խոսել, բանակցել, ոչ մեկին թշնամու աչքերով չեմ նայում, ինչքան էլ վերադաս կառույցները ուզեցան խառնել Գյումրի քաղաքը, ես ասել եմ, որ թշնամի չունեմ իմ երկրում»,–ասել է նա։
Նա նաև պարզաբանել է, որ քվեարկությունից հետո Մարտուն Գրիգորյանի հետ որևէ քննարկում կամ շփում դեռ չի ունեցել։

Vardan Ghukasyan, the mayoral candidate nominated by the Communist Party who secured the highest votes among opposition candidates, has announced that he will not collaborate with the Civil Contract party.
He responded to media concerns suggesting he might support the Civil Contract party and aid in its re-election, as reported by Aysor.am.
"How can Civil Contract be re-elected through me? Can you explain?" he countered, addressing claims that Martun Grigoryan feared Ghukasyan might eventually support the ruling power.
Regarding observations that, following the example of Vanadzor, criminal cases might be initiated against him to exert pressure, Ghukasyan assured that such methods would not be effective against him. He believes there are no grounds for such accusations. He emphasized that the presented criminal cases do not actually contain the content that is being portrayed.
"There is absolutely no way they can scare me by saying the mayor will be prosecuted, and the mayor will make a deal and come to an agreement with Civil Contract. I will never come to an agreement with them. Let them do whatever they want; even if they fabricate charges, I will not walk the path with Civil Contract. Don't discuss this issue," Ghukasyan stated.
In a conversation with journalists, Ghukasyan thanked both the citizens who supported him and those who voted against him, noting that one of the candidates has not yet expressed his position, as reported by Panorama.am.
According to him, considering that the entire state system was mobilized against him, the registered results cannot be considered bad. Ghukasyan emphasized that various methods and directives were used.
"We have information that soldiers were told to call their parents, and many other things. Like the 300 Spartans, our people stood against the entire state apparatus, without distributing donuts, pirozhki, or 20,000 drams, they stood by me," he said.
Regarding Martun Grigoryan, Ghukasyan said that he had made a statement that if one of the opposition forces gathered more votes than him, he was ready to join them without any expectation of a position.
"I know that Ruben has already made a statement, for which I thank him, and Karen as well. I will negotiate with them, discuss, and even wish for employment issues to be resolved with them; if I see their programs that are not in my program, we are ready to implement them for the benefit of the city. As for Martun Grigoryan, we can sit down, talk, negotiate; I don't look at anyone as an enemy, no matter how much the higher structures wanted to stir up the city of Gyumri, I have said that I have no enemies in my country," he said.
He also clarified that after the voting, he has not yet had any discussions or communication with Martun Grigoryan.
The Central Electoral Commission has summarized the preliminary results of the extraordinary local elections held on March 30, according to which no force received the majority vote in Gyumri. Political coalitions will need to be formed to elect the community leader. If the opposition forces unite, Gyumri will have an opposition mayor.
In Parakar, four political forces participated in the elections: "Civil Contract" (Ludvig Gyulnazaryan), "Unity" alliance (Valodya Grigoryan), "National Progress" party (David Minasyan), and "Stability" party (Gor Saribekyan). The leader is the "Unity" alliance, whose member, the "Country to Live" party, has announced the victory of its candidate, Valodya Grigoryan.