ՀՀ քննչական կոմիտեն հրապարակել է մարտի 30-ին Գյումրիում կայացած համայնքի ավագանու արտահերթ ընտրությունների ընթացքում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ ամփոփ տեղեկություն։ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության և ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ստացված հաղորդումների հիմքով նախաձեռնվել է 10 քրեական վարույթ։
Խախտումներն առնչվում են ընտրության գաղտնիության խախտմանը, քաղաքացիների ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքների իրացմանը խոչընդոտելուն, ընտրական հանձնաժողովների գործառույթների իրականացմանը միջամտելուն, ընտրական գործընթացի համար անհրաժեշտ իրերի հափշտակությանը, ինչպես նաև՝ խուլիգանության դեպքերին և ատելության, խտրականության կամ թշնամանքի քարոզչությանը։
Մասնավորապես, սոցիալական մեդիայում հայտնաբերված հրապարակումների հիմքով հարուցված գործերն առնչվում են հետևյալ դեպքերին․
Թիվ 31/02 ընտրատեղամասում ընտրողը քվեախցիկում կատարել է լուսանկարահանում։
Թիվ 31/70 և 31/17 ընտրատեղամասերում արձանագրվել են բաց քվեարկության փորձի երկու դեպք։
Շուրջօրյա խնամքի կենտրոնի շահառուները ուղղորդվել են քվեարկել որոշակի թեկնածուի օգտին։
Թիվ 31/03 տեղամասում թեկնածուի վստահված անձը ընտրողին ուղղորդել է հօգուտ իր թեկնածուի։
Թիվ 31/37 տեղամասում դիտորդը, բարձրաձայնելով խախտումների մասին և պահանջելով արձանագրել դրանք գրանցամատյանում, հեռացվել է տեղամասից։ Ըստ տեղեկության՝ հանձնաժողովի նախագահը զանգվածաբար առաջարկել է «օգնողներ» ընտրողներին, ինչը դիտորդը որակել է որպես ուղղորդում։
Թիվ 31/4 տեղամասում երկու ինքնությունը չպարզված անձ ընտրությունների օրը ճնշում է գործադրել վստահված անձի նկատմամբ։
Թիվ 31/3 տեղամաս մտած անհատը հարվածել է իրեն տեսանկարահանող դիտորդի հեռախոսին։
Թիվ 31/70 տեղամասում անհայտ քաղաքացի, ստանալով անձը հաստատող կտրոնը, ընտրություն կատարելու փոխարեն լքել է տեղամասը՝ փորձելով իր տվյալները պարունակող քվեարկության կտրոնը օգտագործել խմբային շահի համար։
Բացի այդ, նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում, լրատվամիջոցներից մեկում հրապարակված հարցազրույցի տեսաձայնագրության հիմքով նախաձեռնվել է ևս մեկ վարույթ։ Այդ հրապարակման մեջ Ե.Մ.-ի խոսքը գնահատվել է որպես անձի նկատմամբ ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք սերմանելու կամ քարոզելու փորձ։
Բոլոր նշված 10 վարույթներով ընթացքի մեջ է նախաքննությունը։
Ցանկացած անձ համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

31 Март 2025 - 12:37 AMT
Следственный комитет Армении обнародовал сводную информацию о нарушениях, зафиксированных в ходе внеочередных выборов в совет общины Гюмри, состоявшихся 30 марта. На основании сообщений, полученных от Министерства внутренних дел и Генеральной прокуратуры Республики Армения, было возбуждено 10 уголовных производств.
Нарушения касаются нарушений тайны голосования, препятствования осуществлению гражданами их права на участие в выборах или референдуме, вмешательства в деятельность избирательных комиссий, хищения предметов, необходимых для проведения избирательного процесса, а также случаев хулиганства и пропаганды ненависти, дискриминации или вражды.
В частности, на основании публикаций в социальных сетях были возбуждены дела по следующим эпизодам:
• На участке №31/02 избиратель произвел фотосъемку в кабинке для голосования.
• На участках №31/70 и №31/17 зафиксированы два случая попытки открытого голосования.
• Получатели услуг круглосуточного центра ухода были направлены голосовать за определенного кандидата.
• На участке №31/03 доверенное лицо одного из кандидатов направляло избирателя в пользу своего кандидата.
• На участке №31/37 наблюдатель, потребовавший зафиксировать нарушения в журнале, был удален. По имеющимся данным, председатель комиссии массово предлагал «помощников» избирателям, что наблюдатель расценил как давление.
• На участке №31/4 два неустановленных лица в день голосования оказывали давление на доверенное лицо.
• На участке №31/3 человек нанес удар по телефону наблюдателя, производившего видеосъемку.
• На участке №31/70 неизвестный гражданин, получив талон, удостоверяющий личность, покинул участок, не проголосовав, попытавшись использовать его в интересах группы.
Кроме того, еще одно производство возбуждено на основании видеозаписи интервью, опубликованного в рамках предвыборной кампании одним из СМИ. В этом материале высказывания Е.М. расценены как попытка разжигания ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды в отношении конкретного лица.
По всем 10 делам ведется предварительное следствие.
Каждое лицо считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном законом.