Տարածաշրջանային այցի շրջանակում Հայաստանում գտնվող Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն իր ինստագրամյան միկրոբլոգի սթորի հատվածում հրապարակումներ է կատարել, որտեղ ներկայացրել է այցի մանրամասները և լուսանկարներ։
Լուսանկարներից մեկում նա հրապարակել է Արցախի դրոշը, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Կից Գերմանիայի նախագահը նշել է․ «Հակամարտությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանին։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ տարածաշրջանը պատկանում է Ադրբեջանին, սակայն այնտեղ մեծամասնությամբ հայեր են ապրել։ Վերջին տասնամյակներում բազմիցս տեղի են ունեցել զինված հակամարտություններ»։
Նա նշել է նաև, որ սա իր առաջին այցն է Հայաստան և Ադրբեջան։
«Կարևոր հարցերի թվում, որոնք նախատեսվում է քննարկել, գլխավոր առաքելությունն է՝ հանուն Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայունության և խաղաղության, երկու երկրների հետ հարաբերությունները՝ տնտեսության, գիտության և մշակույթի ոլորտում համագործակցության ամրապնդման համար»,- նշել է նա:
Պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանը վերջին շաբաթներին դրսևորել է զգալի կառուցողականություն, և երկու երկրների միջև արդեն համաձայնեցված խաղաղության փաստաթղթի ստորագրմանը որևէ խոչընդոտ չկա։

31 Март 2025 - 15:13 AMT
Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер, находящийся в рамках регионального визита в Армении, поделился в Instagram-сторис подробностями своей поездки, сопроводив публикации фотографиями.
Как сообщает «Auroranews.am », на одной из фотографий, опубликованных главой государства, изображён флаг Арцаха. В сопроводительном тексте Штайнмайер отметил: «Конфликт касается региона Нагорного Карабаха. Согласно международному праву, этот регион принадлежит Азербайджану, однако там в основном проживали армяне. За последние десятилетия неоднократно происходили вооружённые столкновения».
Он также отметил, что это его первый визит в Армению и Азербайджан.
«Среди приоритетных тем, которые планируется обсудить, — ключевая задача укрепления долгосрочной стабильности и мира на Южном Кавказе, а также развитие отношений с обеими странами через сотрудничество в сферах экономики, науки и культуры», — добавил президент.
Находясь с официальным визитом в Ереване, Штайнмайер заявил, что Армения в последние недели проявила значительную конструктивность в процессе установления мира с Азербайджаном, и подписанию согласованного мирного соглашения ничто не мешает.