ՀՀ ՊՆ-ն հերքել է Ադրբեջանի ապատեղեկատվությունը, ըստ որի՝ մարտի 31-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր մարտի 31-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասվում է ՀՀ ՊՆ հայտարարության մեջ։
Հայաստանի ՊՆ-ն հերքել է նաև ադրբեջանական կողմի մեկ այլ ապատեղեկատվություն ևս, ըստ որոնց՝ մարտի 31-ի ժամը 17։00-ից մինչև ապրիլի 1-ի ժամը 04։45-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ զինված ուժերը կրակ են բացել սահմանի արևելյան ու հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Նշվել է նաև, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը հանդես է եկել առաջարկով՝ ձևավորելու Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ, որը կնպաստի թե՛ հրադադարի ռեժիմի խախտումների դեպքերի, թե՛ դրանց վերաբերյալ տեղեկությունների ուսումնասիրությանը, սակայն Ադրբեջանի կողմից այդ առաջարկին որևէ արձագանք դեռ չի ստացվել։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ընդգծել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում։
Ավելի վաղ, ՊՆ-ն հաղորդել է, որ մարտի 31-ին՝ ժամը 00:50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է մեկ բնակելի տուն։ ՊՆ-ն հրապարակել է դեպքը հավաստող լուսանկարներ՝ շեշտելով, որ տուժածներ չեն եղել։

Министерство обороны Армении опровергло информацию, распространённую Минобороны Азербайджана, согласно которой армянские подразделения 31 марта около 11:10 открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным в юго-восточном направлении государственной границы.
«Сообщение Министерства обороны Азербайджана о том, что 31 марта примерно в 11:10 подразделения ВС Армении якобы открыли огонь в сторону азербайджанских позиций на юго-восточном участке границы, не соответствует действительности», — говорится в заявлении армянского оборонного ведомства.
Кроме того, Минобороны Армении отвергло ещё одно утверждение азербайджанской стороны, согласно которому с 17:00 31 марта до 04:45 1 апреля армянские войска якобы обстреляли азербайджанские позиции, расположенные на восточном и юго-восточном направлениях.
В заявлении также напомнили о ранее выдвинутом со стороны аппарата премьер-министра Армении предложении создать совместный армяно-азербайджанский механизм, который позволит расследовать факты нарушений режима прекращения огня и анализировать соответствующую информацию. Как подчёркивается, ответа от Азербайджана на это предложение до сих пор не поступило.
Министерство обороны Армении выразило готовность рассмотреть материалы, которыми обосновывается заявление Минобороны Азербайджана, при условии их передачи армянской стороне, в соответствии с позицией аппарата премьер-министра.
Ранее Минобороны сообщило, что 31 марта около 00:50 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь в направлении населённого пункта Хнацах в Сюникской области, в результате чего поврежден жилой дом. Были опубликованы подтверждающие фотографии, пострадавших нет.