ՀՀ ՊՆ-ն հերքել է Ադրբեջանի ապատեղեկատվությունը, ըստ որի՝ մարտի 31-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր մարտի 31-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասվում է ՀՀ ՊՆ հայտարարության մեջ։
Հայաստանի ՊՆ-ն հերքել է նաև ադրբեջանական կողմի մեկ այլ ապատեղեկատվություն ևս, ըստ որոնց՝ մարտի 31-ի ժամը 17։00-ից մինչև ապրիլի 1-ի ժամը 04։45-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ զինված ուժերը կրակ են բացել սահմանի արևելյան ու հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Նշվել է նաև, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը հանդես է եկել առաջարկով՝ ձևավորելու Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ, որը կնպաստի թե՛ հրադադարի ռեժիմի խախտումների դեպքերի, թե՛ դրանց վերաբերյալ տեղեկությունների ուսումնասիրությանը, սակայն Ադրբեջանի կողմից այդ առաջարկին որևէ արձագանք դեռ չի ստացվել։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ընդգծել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում։
Ավելի վաղ, ՊՆ-ն հաղորդել է, որ մարտի 31-ին՝ ժամը 00:50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խնածախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վնասվել է մեկ բնակելի տուն։ ՊՆ-ն հրապարակել է դեպքը հավաստող լուսանկարներ՝ շեշտելով, որ տուժածներ չեն եղել։

Armenia’s Ministry of Defense has denied claims by Azerbaijan that Armenian forces fired across the southeastern section of the Armenia-Azerbaijan border on March 31 at around 11:10 a.m.
“The statement by Azerbaijan’s Ministry of Defense alleging that Armenian units opened fire toward Azerbaijani positions in the southeastern part of the border around 11:10 a.m. on March 31 does not reflect reality,” the Armenian Defense Ministry said in a statement.
The ministry also rejected a separate Azerbaijani claim alleging that Armenian forces fired from 5:00 p.m. on March 31 until 4:45 a.m. on April 1 toward Azerbaijani positions along the eastern and southeastern parts of the border.
The statement further recalled the Armenian side’s earlier proposal to create a joint Armenia-Azerbaijan investigative mechanism to address ceasefire violations and assess the accuracy of related information. According to the ministry, Baku has yet to respond to this initiative.
The Ministry of Defense emphasized its readiness to investigate the claims made by Azerbaijan, provided that substantiating evidence is shared with the Armenian side.
Earlier, the ministry reported that at approximately 12:50 a.m. on March 31, Azerbaijani forces fired toward the village of Khnatsakh in Armenia’s Syunik Province, damaging a residential house. The ministry published photos of the damage and stated that no casualties were reported.