Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ կիրառվող տնային կալանքի ժամկետը Հակակոռուպցիոն դատարանը որոշել է երկարաձգել ևս 3 ամսով։ Գործի քննությունն իրականացվել է դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ։
Դատարանը միաժամանակ որոշել է, որ Աշոտյանը կարող է իր բնակարանում հանդիպումներ ունենալ ՀՀԿ անդամների հետ, հայտնում է Aravot.am-ը։
Դատական նիստում դատարանը նաև բավարարել է Աշոտյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի միջնորդությունը՝ նրան հնարավորություն տալով հեռակա կարգով մասնակցել ապրիլի 2-ին կայանալիք Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության միջոցառմանը։
Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում հարցաքննվել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի հիմնադրամի և Հերացի արհեստակցական կազմակերպության հաշվապահ Անի Ղանդիլյանը, որի հարցաքննությունը կշարունակվի հաջորդ դատական նիստում, որը նախատեսված է ապրիլի 9-ին։
Արմեն Աշոտյանը կալանավորվել է 2023 թվականի հունիսի 16-ին, իսկ 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին դատարանը փոխել է նրա խափանման միջոցը՝ սահմանելով տնային կալանք։
Աշոտյանը և Երևանի Հերացու անվան բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը մեղադրվում են բուհին պատկանող մոտ 100 հազար դոլարի գույքի հափշտակության մեջ։ Ըստ մեղադրանքի՝ նրանք «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրի քոթեջները ձեռք են բերել ուռճացված գներով, որոնց հաջորդել են «ատկատային» գործարքներ։ Այդ ժամանակ Աշոտյանը ղեկավարել է բուհի հոգաբարձուների խորհուրդը։

Антикоррупционный суд Армении продлил срок домашнего ареста вице-председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна еще на три месяца. Заседание провёл судья Ваге Долмазян, сообщает «Aravot.am ».
Согласно решению суда, Ашотяну также разрешено проводить встречи с членами Республиканской партии у себя дома.
Суд также удовлетворил ходатайство адвоката Ашотяна Рубена Меликяна, предоставив ему возможность дистанционного участия в мероприятии Европейской народной партии, запланированном на 2 апреля.
На сегодняшнем заседании дала показания бухгалтер Фонда Ереванского государственного медицинского университета и профсоюзной организации «Гераци» Ани Гандилян. Её допрос будет продолжен на следующем заседании, назначенном на 9 апреля.
Армен Ашотян был арестован 16 июня 2023 года. 10 сентября 2024 года суд изменил меру пресечения на домашний арест.
Ашотян и бывший ректор Ереванского государственного медицинского университета Микаел Нариманян обвиняются в хищении имущества университета на сумму около 100 тысяч долларов. По версии обвинения, они приобрели коттеджи гостиничного комплекса «Цовасар» по завышенным ценам, после чего были осуществлены «откатные» сделки. В тот период Ашотян возглавлял совет попечителей университета.