Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ կիրառվող տնային կալանքի ժամկետը Հակակոռուպցիոն դատարանը որոշել է երկարաձգել ևս 3 ամսով։ Գործի քննությունն իրականացվել է դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ։
Դատարանը միաժամանակ որոշել է, որ Աշոտյանը կարող է իր բնակարանում հանդիպումներ ունենալ ՀՀԿ անդամների հետ, հայտնում է Aravot.am-ը։
Դատական նիստում դատարանը նաև բավարարել է Աշոտյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի միջնորդությունը՝ նրան հնարավորություն տալով հեռակա կարգով մասնակցել ապրիլի 2-ին կայանալիք Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության միջոցառմանը։
Այսօրվա դատական նիստի ընթացքում հարցաքննվել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի հիմնադրամի և Հերացի արհեստակցական կազմակերպության հաշվապահ Անի Ղանդիլյանը, որի հարցաքննությունը կշարունակվի հաջորդ դատական նիստում, որը նախատեսված է ապրիլի 9-ին։
Արմեն Աշոտյանը կալանավորվել է 2023 թվականի հունիսի 16-ին, իսկ 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին դատարանը փոխել է նրա խափանման միջոցը՝ սահմանելով տնային կալանք։
Աշոտյանը և Երևանի Հերացու անվան բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը մեղադրվում են բուհին պատկանող մոտ 100 հազար դոլարի գույքի հափշտակության մեջ։ Ըստ մեղադրանքի՝ նրանք «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրի քոթեջները ձեռք են բերել ուռճացված գներով, որոնց հաջորդել են «ատկատային» գործարքներ։ Այդ ժամանակ Աշոտյանը ղեկավարել է բուհի հոգաբարձուների խորհուրդը։

The Anti-Corruption Court of Armenia has extended the house arrest of Armen Ashotyan, deputy chairman of the Republican Party of Armenia, by another three months. The ruling was delivered by Judge Vahe Dolmazyan.
According to Aravot.am , the court also granted Ashotyan permission to hold meetings with fellow Republican Party members at his residence.
During the same hearing, the court approved a request from his lawyer Ruben Melikyan, allowing Ashotyan to participate remotely in a European People’s Party (EPP) event scheduled for April 2.
Today’s session also featured the testimony of Ani Ghantilyan, an accountant for the foundation of Yerevan State Medical University and the Heratsi trade union. Her questioning will continue at the next hearing on April 9.
Ashotyan was initially detained on June 16, 2023. On September 10, 2024, the court replaced his detention with house arrest.
Ashotyan and Mikael Narimanyan, former rector of Yerevan State Medical University, are accused of embezzling approximately $100,000 worth of university property. According to prosecutors, they purchased cottages at the Tsovasar hotel complex at inflated prices followed by kickback schemes. At the time, Ashotyan chaired the university’s board of trustees.