Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի պաշտոնական էջում կատարված հրապարակումը, որտեղ նա կիսվել էր Արցախի դրոշով, հիստերիա է առաջացրել Բաքվում։
Գերմանիայի դեսպան Ռալֆ Հորլեմանին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ և բողոք ներկայացրել, հայտնում է Minval.az-ը։
Բաքուն դա համարել է երկրի «տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության խախտում»։
Գերմանացի դիվանագետին տեղեկացվել է, որ այսպիսի քայլերը տարածաշրջանային այցի ժամանակ դիտարկվում են «որպես բացահայտ քաղաքական սադրանք և անթույլատրելի են»։ Ադրբեջանը պահանջել է Գերմանիայից հրապարակային ներողություն այս հրապարակման համար։
Ըստ ադրբեջանական կողմի, Գերմանիայի նախագահի կողմից հրապարակված լուսանկարը հակասում է Բեռլինի՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանությանն աջակցելու վերաբերյալ ավելի վաղ արված հայտարարություններին և խաթարում է ընթացիկ խաղաղ գործընթացը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նաև շեշտել է, որ երկրում չկա վարչատարածքային միավոր «Լեռնային Ղարաբաղ» անվամբ և կոչ է արել խուսափել նման «գոյություն չունեցող, կողմնակալ և կեղծ» անվանումներից։
Տարածաշրջանային այցի շրջանակում Հայաստանում գտնվող Գերմանիայի նախագահը սոցցանցի իր էջում հրապարակել է Արցախի դրոշի լուսանկարը։
Լուսանկարին կից նա գրել է․ «Հակամարտությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանին։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ տարածաշրջանը պատկանում է Ադրբեջանին, սակայն այնտեղ մեծամասնությամբ հայեր են ապրել։ Վերջին տասնամյակներում բազմիցս տեղի են ունեցել զինված հակամարտություններ»։

German President Frank-Walter Steinmeier’s official social media post featuring the flag of Artsakh has triggered outrage in Baku.
The German ambassador to Azerbaijan, Ralf Horlemann, was summoned to the Azerbaijani Ministry of Foreign Affairs, according to Minval.az , where a formal protest was presented.
Baku considers the gesture a “violation of the country's territorial integrity and sovereignty.”
Azerbaijani authorities informed the German diplomat that such actions, particularly during a regional visit, are seen as “an open political provocation and unacceptable.” Azerbaijan has demanded a public apology from Germany.
According to the Azerbaijani side, the image shared by President Steinmeier contradicts Berlin’s earlier statements supporting Azerbaijan's territorial integrity and undermines the ongoing peace process.
The Azerbaijani Foreign Ministry also emphasized that there is no administrative unit called “Nagorno-Karabakh” in the country and urged avoidance of what it called “nonexistent, biased, and false” designations.
As part of his regional visit, the German president, currently in Armenia, shared the image of the Artsakh flag on his social media page.
Alongside the photo, he wrote: “The conflict concerns the Nagorno-Karabakh region. According to international law, the region belongs to Azerbaijan, but it has historically been inhabited by an Armenian majority. Armed conflicts have occurred multiple times over the past decades.”