Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի պաշտոնական էջում կատարված հրապարակումը, որտեղ նա կիսվել էր Արցախի դրոշով, հիստերիա է առաջացրել Բաքվում։
Գերմանիայի դեսպան Ռալֆ Հորլեմանին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ և բողոք ներկայացրել, հայտնում է Minval.az-ը։
Բաքուն դա համարել է երկրի «տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության խախտում»։
Գերմանացի դիվանագետին տեղեկացվել է, որ այսպիսի քայլերը տարածաշրջանային այցի ժամանակ դիտարկվում են «որպես բացահայտ քաղաքական սադրանք և անթույլատրելի են»։ Ադրբեջանը պահանջել է Գերմանիայից հրապարակային ներողություն այս հրապարակման համար։
Ըստ ադրբեջանական կողմի, Գերմանիայի նախագահի կողմից հրապարակված լուսանկարը հակասում է Բեռլինի՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանությանն աջակցելու վերաբերյալ ավելի վաղ արված հայտարարություններին և խաթարում է ընթացիկ խաղաղ գործընթացը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նաև շեշտել է, որ երկրում չկա վարչատարածքային միավոր «Լեռնային Ղարաբաղ» անվամբ և կոչ է արել խուսափել նման «գոյություն չունեցող, կողմնակալ և կեղծ» անվանումներից։
Տարածաշրջանային այցի շրջանակում Հայաստանում գտնվող Գերմանիայի նախագահը սոցցանցի իր էջում հրապարակել է Արցախի դրոշի լուսանկարը։
Լուսանկարին կից նա գրել է․ «Հակամարտությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանին։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ տարածաշրջանը պատկանում է Ադրբեջանին, սակայն այնտեղ մեծամասնությամբ հայեր են ապրել։ Վերջին տասնամյակներում բազմիցս տեղի են ունեցել զինված հակամարտություններ»։

Публикация на официальной странице президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера, где он разместил изображение флага Арцаха, вызвала бурную реакцию в Баку.
Посол Германии в Азербайджане Ральф Хорлеманн был вызван в Министерство иностранных дел страны, сообщает Minval.az, где ему был выражен протест.
Баку расценил данный шаг как «нарушение территориальной целостности и суверенитета страны».
Германскому дипломату было заявлено, что подобные действия в ходе регионального визита считаются «откровенной политической провокацией и являются неприемлемыми». Азербайджан потребовал от Германии публичных извинений за эту публикацию.
По утверждению азербайджанской стороны, фотография, размещённая президентом Германии, противоречит ранее озвученной позиции Берлина о поддержке территориальной целостности Азербайджана и подрывает текущий мирный процесс.
МИД Азербайджана также подчеркнул, что в стране не существует административной единицы под названием «Нагорный Карабах», и призвал избегать использования «несуществующих, предвзятых и ложных» наименований.
В рамках регионального визита президент Германии, находящийся в Армении, разместил в соцсети фото с флагом Арцаха.
К снимку он добавил: «Конфликт касается региона Нагорного Карабаха. Согласно международному праву, этот регион принадлежит Азербайджану, однако там исторически проживало армянское большинство. В последние десятилетия неоднократно происходили вооружённые конфликты».