Արտերկրից ևս 3 գիտնական 5-ամյա ծրագիր կիրականացնի ՀՀ–ում՝ ամփոփվել են «Հայաստանի Հանրապետության գիտական համայնքին արտերկրի գիտնականների ինտեգրում – 2025» մրցույթի արդյունքները։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել է այն գիտական նախագծերի ցանկը, որոնք ստացել են ֆինանսավորման երաշխիք։
Ընտրված գիտնականներ ՀՀ գիտական կազմակերպություններում կիրականցնեն հնգամյա նախագիծ: Այդ նպատակով համապատասխան գիտական կազմակերպություններում կստեղծվեն ժամանակակից գիտական ուղղություններով նոր ստորաբաժանումներ:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2022 թվականից, որի շրջանակում արդեն երաշխավորվել է 18 գիտական նախագծի ֆինանսավորում։

Three new foreign researchers will carry out five-year scientific projects in Armenia, as confirmed by the results of the “Integration of Foreign Scientists into the Scientific Community of the Republic of Armenia – 2025” competition.
According to the order of the Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia, the list of selected projects guaranteed for funding has been approved.
The chosen scientists will conduct long-term research within Armenian scientific institutions. New departments focused on modern scientific fields will be established within the respective host organizations to support these initiatives.
The program began in 2022, and to date, 18 scientific projects have already secured guaranteed funding under its framework.