ԱԺ պատգամավորի մանդատը վայր դրած «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Վիլեն Գաբրիելյանից հետո, ըստ ՔՊ ընտրացուցակի, խորհրդարանում նրան պետք է փոխարինիԱրշակ Օրդուխանյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա ընդգրկված է եղել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ցուցակի 100-րդ հորիզոնականում։
Օրդուխանյանը «Զինառ» փակ բաժնետիրական ընկերության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարն է։
Վիլեն Գաբրիելյանը հայտնել էր, որ վայր է դնում իր մանդատը։ Ազգային ժողովի աշխատակազմը ստացել է դիմումը։
Մարտի 30-ին՝ Գյումրու ավագանու ընտրությունների օրը, միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև։ Լրագրողի՝ Սարիկ Մինասյանի հնարավոր պարտության վերաբերյալ հնչեցրած հարցին Գաբրիելյանը արձագանքել է, թե կուրախանա։ Նա նաև նշել է. «Մեկ է` 2026-ին իշխանությունը փոխվելու է, խի՞ եմ ես մանդատս հիմա վայր դնում»։

После того как депутат от фракции «Гражданский договор» Вилен Габриелян отказался от мандата в Национальном собрании, его место, согласно партийному списку, должен занять Аршак Ордуханян, сообщает «Aysor.am».
Ордуханян находился на 100-й позиции в избирательном списке партии «Гражданский договор» на досрочных парламентских выборах 2021 года.
В настоящее время он исполняет обязанности директора закрытого акционерного общества «Зинар».
Габриелян ранее заявил о решении отказаться от мандата. Аппарат Национального собрания получил его заявление.
30 марта, в день выборов в Совет старейшин Гюмри, произошел инцидент между журналистами и депутатом от КП Виленом Габриеляном. Отвечая на вопрос о возможном поражении Сарика Минасяна, Габриелян сказал, что будет рад. Он также добавил: «В любом случае, в 2026 году власть сменится, так зачем мне держаться за мандат?»