Իրավապահները պարզում են Երևանի կենտրոնում ադրբեջանցի բլոգերի հայտնվելու հանգամանքները։ ՔԿ-ում քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Մարտի 25-ին համացանցում տեսանյութ էր տարածվել, համաձայն որի՝ ադրբեջանցի երիտասարդը Երևանի կենտրոնում ազատ շրջում է՝ հայտարարելով, թե ինքը «պատմական քաղաքում» է։ ԱԱԾ-ն օրեր շարունակ հրապարակային որևէ անդրադարձ չի կատարել դեպքին։
ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը տեղեկացրել է, որ դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչը, որը կատարվել է հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունները կամ զանգվածային լրատվության միջոցները կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով)։

25 марта в интернете появилось видео, на котором молодой азербайджанский блогер свободно прогуливается по центру Еревана, заявляя, что находится в «историческом городе». Служба национальной безопасности Армении в последующие дни не делала публичных заявлений по поводу инцидента.
Как сообщает «Pastinfo», Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Республики Армения, касающейся публичных призывов к захвату власти, нарушению территориальной целостности или свержению конституционного строя, осуществленных посредством публично демонстрируемых произведений, средств массовой информации или с использованием информационных или коммуникационных технологий. Пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян подтвердила возбуждение уголовного дела.