Հայաստանում 2024 թվականին ընտանեկան բռնության դեպքերի քանակը զգալիորեն աճել է՝ մտահոգիչ պատկեր ներկայացնելով համեմատած նախորդ տարվա հետ։ Այդ մասին նշված է ՀՀ գլխավոր դատախազության 2024 թվականի գործունեության հաշվետվության մեջ։ Հաշվետվության մեջ առանձնացվել է, որ հատկապես կտրուկ աճ են արձանագրել թե՛ ֆիզիկական, թե՛ հոգեկան բռնության դեպքերը
Պաշտոնական թվերի համաձայն՝ 2024 թվականին արձանագրվել է 934 դեպք, որոնք առնչվել են ընտանեկան բռնության ֆիզիկական դրսևորումներին, մինչդեռ 2023-ին այդ ցուցանիշը եղել է 372։ Սա ենթադրում է աճ 562 դեպքով կամ 151 տոկոսով։ Հոգեկան բռնության դեպքերն էլ 2024 թվականին կազմել են 166, մինչդեռ 2023 թվականին՝ 46։ Այս պարագայում աճը կազմել է 120 դեպք կամ 261 տոկոս, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ընդհանուր առմամբ՝ 2024-ին արձանագրվել է ընտանեկան և կենցաղային բռնության 1360 դեպք, որոնցից 1100-ը՝ այսինքն 81 տոկոսը, եղել են ֆիզիկական և հոգեկան բռնության դեպքեր։ 2023 թվականին արձանագրված 508 դեպքից 418-ն է՝ այսինքն 82 տոկոսը, եղել նման բնույթի։
Բացի այդ, ավելացել են բռնության առավել ծանր հետևանքներով դրսևորումները։ Մասնավորապես, եթե 2023 թվականին ընտանեկան բռնության հետևանքով արձանագրվել է 3 սպանություն, ապա 2024 թվականին նման դեպքերի թիվը հասել է 13-ի։ Դիտավորյալ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերն էլ աճել են՝ 2023-ի 8-ից հասնելով 15-ի։
Դատախազությունն ընդգծել է պետական մարմինների համագործակցության կարևորությունը ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում։ Ինչպես նշված է հաշվետվության մեջ՝ 2024-ին Դատախազության ներկայացուցիչները շարունակաբար ներգրավված են եղել ընտանեկան և կենցաղային բռնության հարցերի վերաբերյալ քննարկումներին՝ կապ ապահովելով տարածքային ստորաբաժանումների ու Ոստիկանության միջև՝ նպատակ ունենալով ապահովել արդյունավետ արձագանք՝ կոնկրետ քրեական վարույթների շրջանակում։
2025 թվականի հունվարի 17-ին, ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու համար, ձևավորվել է աշխատանքային խումբ՝ կազմված Դատախազության, Քննչական կոմիտեի և ՆԳ նախարարության ներկայացուցիչներից։
2024 թվականին Արդարադատության ակադեմիայում 35 դատախազ մասնակցել է վերապատրաստման ծրագրերին, որոնք վերաբերում են բռնության ենթարկված անձանց հետ աշխատանքին, կանխարգելման ուղիներին ու իրավական արձագանքներին։

1 Апрель 2025 - 12:10 AMT
В 2024 году в Армении зафиксирован резкий рост случаев домашнего насилия по сравнению с предыдущим годом. Об этом говорится в отчете о деятельности Генеральной прокуратуры Республики Армения за 2024 год. В документе особо подчеркивается значительное увеличение как физического, так и психологического насилия.
Согласно официальной статистике, в 2024 году зарегистрировано 934 случая физического насилия в семье, в то время как в 2023 году этот показатель составил 372. Таким образом, рост составил 562 случая или 151 процент. Случаев психологического насилия в 2024 году насчитывается 166, против 46 в 2023 году — увеличение на 120 случаев или 261 процент, сообщает «Арменпресс».
Всего в 2024 году зафиксировано 1360 случаев домашнего и бытового насилия, из которых 1100 — то есть 81 процент — относятся к случаям физического и психологического насилия. В 2023 году из 508 зарегистрированных случаев 418 (82 процента) имели аналогичный характер.
Кроме того, увеличилось количество проявлений насилия с более тяжелыми последствиями. В частности, если в 2023 году было зафиксировано 3 убийства, связанные с домашним насилием, то в 2024 году — уже 13. Число случаев умышленного причинения тяжкого вреда здоровью увеличилось с 8 в 2023 году до 15 в 2024 году.
Прокуратура отметила важность сотрудничества государственных органов в борьбе с домашним насилием. Как указано в отчете, в 2024 году представители Прокуратуры активно участвовали в обсуждениях вопросов, связанных с домашним и бытовым насилием, обеспечивая связь между территориальными подразделениями и полицией с целью эффективного реагирования в рамках конкретных уголовных производств.
17 января 2025 года с целью повышения эффективности борьбы с домашним насилием была создана рабочая группа с участием представителей Прокуратуры, Следственного комитета и Министерства внутренних дел.
В 2024 году 35 прокуроров прошли обучение в Академии юстиции по программам, касающимся работы с пострадавшими, профилактики насилия и юридических механизмов реагирования.