Ապրիլի 1-ին, Հայաստան է ժամանում Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Չան Թան Մանի գլխավորած պատվիրակությունը։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կարգադրության մեջ։
Չան Թան Մանը ՀՀ–ում կլինի ապրիլի 1-5–ը։ Այցը տեղի կունենա Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով։
«Պատվիրակության ընդունելությունը կազմակերպել Ազգային ժողովի նախագահի 2018 թվականի հունվարի 25-ի «Ներկայացուցչական ծախսերի իրականացման եւ հուշանվերների տրամադրման կարգի մասին» Կ-22-Ա կարգադրության համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեով Ազգային ժողովին այդ նպատակի համար հատկացված միջոցների հաշվին»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

A delegation headed by Tran Thanh Man, Chairman of the National Assembly of the Socialist Republic of Vietnam, is arriving in Armenia on April 1. The visit is being held at the invitation of Alen Simonyan, Speaker of the Armenian National Assembly.
Tran Thanh Man will stay in Armenia from April 1 to 5. The details of the visit were outlined in a directive issued by the Armenian Parliament Speaker.
According to the announcement, “The reception of the delegation will be organized in accordance with the National Assembly Speaker’s Directive No. K-22-A of January 25, 2018, concerning the procedures for representation expenses and provision of souvenirs, using funds allocated to the National Assembly for that purpose under the 2025 state budget of the Republic of Armenia.”