ՀՀ ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանին և ՀՀ ԶՈւ հրթիռային զորքերի և հրետանու վարչության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանին մեղադրում են պաշտոնեական անփութության մեջ, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտված է, և այն վերջերս փոխանցվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան։ Գործն մակագրվել է դատավոր Մասիս Մելքոնյանին։
Ըստ մեղադրանքի՝ Արմեն Սամսոնի Հարությունյանը, 2017–ի մայիսից զբաղեցնելով ՀՀ ԶՈւ հրթիռային զորքերի և հրետանու պետ-վարչության պետի պաշտոնը, պաշտոնատար անձ լինելով, խախտել է «ՀՀ զինված ուժերի ներքին ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» օրենքի դրույթները։ Իր ծառայողական պարտականություններին անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի արդյունքում առաջ են եկել ծանր հետևանքներ։
Նույն մեղադրանքը ներկայացվել է նաև Մովսես Հակոբյանին։ Ըստ քրեական գործի՝ վերջինս 2015-2016 թթ․ զբաղեցրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ-ՆՏԱ դեպարտամենտի պետի պաշտոնը և, պաշտոնատար անձ լինելով, իր պարտականությունները պատշաճ չի կատարել ծառայության նկատմամբ անփութության պատճառով։ Այս անփույթ վարքագիծն առաջացրել է ծանր հետևանք՝ առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս։
Արմեն Հարությունյանի և Մովսես Հակոբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել երկրից չբացակայելու արգելք, իսկ Հակոբյանի դեպքում նաև 10 միլիոն դրամի գրավ։ «Դատալեքսում» առկա տեղեկությունների համաձայն՝ հենց այս գործի շրջանակում էլ ներկայացվել է պահանջը՝ պատճառված վնասի փոխհատուցման վերաբերյալ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ դատախազությունում ընթանում է իրավական գործընթաց, որի ընթացքում ՀՀ ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ Մովսես Հակոբյանից և ՀՀ ԶՈւ հրթիռային զորքերի և հրետանու վարչության նախկին պետ Արմեն Հարությունյանից պահանջվում է մոտ 4.5 մլրդ դրամ՝ որպես պետությանը հասցված վնասի փոխհատուցում։ Հայցը ներկայացվել է հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարան՝ 2025–ի մարտի 17-ին և նույն օրը մակագրվել է դատավոր Լիլի Դրմեյանին։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «հաստատել էին, որ 2025-ի մարտի 14-ին ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունը հայց է ներկայացրել ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Մովսես Հակոբյանի և Արմեն Հարությունյանի՝ համապարտությամբ՝ որպես ոչ օրինաչափ վարքագծի արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի հատուցում, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության 4 միլիարդ 370 միլիոն 985 հազար դրամ բռնագանձելու մասին։ Քրեական գործի մանրամասները չեն բացահայտվել՝ նախաքննական գաղտնիքին հղումով, իսկ Մովսես Հակոբյանն արձագանքել է, որ «տեղեկություն չունի, առհասարակ մամուլից է տեղեկացել հայցից»։

1 Апрель 2025 - 14:50 AMT
Бывший начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян и бывший начальник управления ракетных войск и артиллерии, генерал-майор Армен Арутюнян обвиняются в должностной халатности, сообщает «Пастинфо».
Предварительное расследование завершено, и дело недавно передано в ереванский суд общей юрисдикции по уголовным делам, где оно распределено судье Масису Мелконяну.
Согласно обвинению, Армен Самсонович Арутюнян, занимавший с мая 2017 года должность начальника управления ракетных войск и артиллерии, нарушил положения закона «Об утверждении Устава внутренней службы Вооруженных сил Республики Армения». Его недобросовестное и небрежное отношение к служебным обязанностям привело к тяжким последствиям.
Мовсесу Акопяну предъявлено аналогичное обвинение. Согласно материалам уголовного дела, он в 2015–2016 годах, занимая должность заместителя министра обороны и начальника департамента тыла, не исполнил должным образом свои обязанности из-за халатности, что привело к значительному имущественному ущербу.
В отношении Армена Арутюняна и Мовсеса Акопяна в качестве меры пресечения избран запрет на выезд из страны, а для Акопяна также установлен залог в размере 10 миллионов драмов. Согласно информации, доступной на «Даталекс», в рамках этого дела также предъявлен иск о возмещении причиненного ущерба.
*Ранее сообщалось, что в Генеральной прокуратуре ведется судебный процесс, в ходе которого от Мовсеса Акопяна и Армена Арутюняна требуется около 4,5 миллиарда драмов в качестве компенсации за ущерб, нанесенный государству. Иск был подан в Антикоррупционный гражданский суд 17 марта 2025 года и в тот же день распределен судье Лили Дрмеян.
В Генеральной прокуратуре подтвердили, что 14 марта 2025 года военная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против Мовсеса Акопяна и Армена Арутюняна с требованием совместно взыскать 4 370 985 000 драмов в пользу Республики Армения за ущерб, причиненный незаконным поведением. Подробности уголовного дела не разглашаются из-за тайны предварительного следствия, а Мовсес Акопян заявил, что не владеет информацией и узнал о поданном иске из СМИ.*