Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերի զգալի աճ է գրանցվել։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ գլխավոր դատախազության 2024 թվականի հաշվետվության մեջ։
Մասնավորապես, եթե 2023 թվականին գրանցվել է 630 դեպք, ապա ընթացիկ տարում դրանց թիվը հասել է 788-ի, ինչը նշանակում է աճ 158 դեպքով կամ 25․1 տոկոսով։ Բացի այդ, աճ է արձանագրվել նաև հանցանքի բացահայտման մակարդակում՝ նախորդ տարվա 1․7 տոկոսի փոխարեն այն կազմել է 2․5 տոկոս, հայտնում է Արմենպրեսը։
Դեպքերի կեսից ավելին՝ 428-ը կամ 54,3 տոկոսը, արձանագրվել է Երևան քաղաքում, որտեղ ցուցանիշն աճել է 47-ով կամ 12․3 տոկոսով։
Նշվել է, որ կիբերհափշտակությունների տարածման պատճառները մի քանիսն են՝ համակարգչային տեխնոլոգիաների ու ծրագրերի արագ զարգացումը, ֆինանսական ծառայությունների թվայնացման ակտիվ ընթացքը, նորարարական լուծումների ներմուծումը, ինչպես նաև տեղեկատվական ու բանկային համակարգերի անվտանգության բացերը։ Ավելին՝ քաղաքացիները հաճախ անտեղյակ են բանկային քարտերի անվտանգության կանոններին կամ էլ պարզապես անտեսում են դրանք։
Հաշվետվությունում շեշտադրվում է, որ հանցավոր խմբերը հաճախ օգտագործում են այն հանգամանքը, որ քաղաքացիները անհարկի կերպով կիսվում են իրենց անձնական տվյալներով՝ մասնավորապես բանկային քարտերին վերաբերող տեղեկատվությամբ, ներառյալ քարտի վրա նշված բոլոր թվերը։ Դատախազությունը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում պարբերաբար իրականացրել է իրազեկման աշխատանքներ՝ հանրությանը զգուշացնելով այս տեսակի հանցագործությունների մասին և հորդորելով խստորեն պահպանել անվտանգության կանոնները։
Կիբերհափշտակությունների մեծ մասը պատկանում է բազմադրվագ գործերի շարքին։ 2024 թվականին դատարան ուղարկված գործերից մեկում ընդգրկված է եղել 7882 դրվագ, մեկ այլում՝ 1404 դրվագ, իսկ երրորդում՝ 712 դրվագ։

A significant increase in cyber theft cases has been recorded in Armenia, according to the 2024 annual report by the Office of the Prosecutor General.
Specifically, while 630 such crimes were reported in 2023, the number has risen to 788 this year — an increase of 158 cases, or 25.1%. Furthermore, detection rates have also improved, growing from 1.7% last year to 2.5%, Armenpress reports.
More than half of the cases — 428, or 54.3% — were recorded in Yerevan, marking a 12.3% rise (47 additional cases) compared to the previous year.
The report highlights several reasons behind the spread of cyber theft, including the rapid development of digital technologies and software, the swift digitalization of financial services, the introduction of innovative solutions, and vulnerabilities in information and banking security systems. Additionally, many citizens are either unaware of banking card security rules or neglect them.
The Prosecutor’s Office emphasizes that criminal groups often exploit the fact that people unnecessarily share personal data, especially all details printed on their bank cards. Over recent years, the office has consistently conducted awareness campaigns to alert the public to these crimes and to urge strict adherence to security guidelines.