Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի մարտի 28-ի որոշմամբ կսրբադասվի Հայոց ցեղասպանության նահատակ, հայ կաթոլիկ արքեպիսկոպոս երանելի Իգնատիոս Մալոյանը, հայտնում է Vaticannews-ը։
Սրբադասվելու է ևս 2 հոգևորական` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ սպանված Պապուա Նոր Գվինեայի աշխարհական կաթողիկոսը և վենեսուելացի կրոնական մի քույր, որn իր կյանքը նվիրել է կրթությանը և աղքատներին։
Երանելի Իգնատիոս Շուքրալահ Մալոյանը ծնվել է 1869 թվականի ապրիլի 19-ին, այժմյան Թուրքիայի տարածքում գտնվող Մարդին քաղաքում։ 14 տարեկանում նա միացել է Լիբանանի Զմմառի վանական համայնքին և 1896 թվականին ձեռնադրվել է՝ ստանալով Իգնատիոս անունը։
Իր քարոզչական գործունեությամբ նա աչքի է ընկել Ալեքսանդրիայում՝ հանդես գալով ինչպես արաբերեն, այնպես էլ թուրքերեն լեզուներով։ Ավելի ուշ նա նշանակվել է Կահիրեի Պատրիարքական փոխանորդ, սակայն տեսողության վատթարացման պատճառով վերադարձել է Ալեքսանդրիա։ 1911 թվականին նշանակվել է Մարդինի Պատրիարքական Փոխանորդ։
Հայոց ցեղասպանության օրերին նա ձերբակալվել է տասնյակ քրիստոնյաների հետ միասին և դատարանի առաջ կանգնեցրել։ Երբ նրան ասել են, որ կարող են խնայել նրա կյանքը, եթե իսլամ ընդունի, Իգնատիոս Շուքրալահ Մալոյանը հրաժարվել է։
«Մենք երբեք անհավատարիմ չենք եղել պետությանը… բայց, եթե դուք մեզ խնդրում եք անհավատարիմ լինել մեր կրոնին, դա երբեք չի լինելու»,–ասել է նա։
Դրանից հետո նրան ենթարկել են խոշտանգումների և կարճ ժամանակ անց՝ մահապատժի։ 2001 թվականին Սուրբ Հովհաննես Պողոս II պապը նրան հռչակել է երանելի։

Pope Francis has decided to canonize Blessed Ignatius Maloyan, an Armenian Catholic archbishop martyred during the Armenian Genocide, Vatican News reported on March 28.
Two other religious figures will also be canonized: a lay Catholic killed in Papua New Guinea during World War II and a Venezuelan nun who dedicated her life to education and serving the poor.
Blessed Ignatius Shoukrallah Maloyan was born on April 19, 1869, in the city of Mardin, located in present-day Turkey. At age 14, he joined the monastic community of Bzommar in Lebanon and was ordained in 1896, taking the name Ignatius.
His missionary work stood out in Alexandria, where he preached in both Arabic and Turkish. He later served as the Patriarchal Vicar of Cairo but returned to Alexandria due to deteriorating eyesight. In 1911, he was appointed Patriarchal Vicar of Mardin.
During the Armenian Genocide, he was arrested along with dozens of Christians and brought before a court. When offered the chance to save his life by converting to Islam, Ignatius Shoukrallah Maloyan refused.
“We have never betrayed the state… but if you ask us to betray our religion, that will never happen,” he reportedly declared.