Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի մարտի 28-ի որոշմամբ կսրբադասվի Հայոց ցեղասպանության նահատակ, հայ կաթոլիկ արքեպիսկոպոս երանելի Իգնատիոս Մալոյանը, հայտնում է Vaticannews-ը։
Սրբադասվելու է ևս 2 հոգևորական` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ սպանված Պապուա Նոր Գվինեայի աշխարհական կաթողիկոսը և վենեսուելացի կրոնական մի քույր, որn իր կյանքը նվիրել է կրթությանը և աղքատներին։
Երանելի Իգնատիոս Շուքրալահ Մալոյանը ծնվել է 1869 թվականի ապրիլի 19-ին, այժմյան Թուրքիայի տարածքում գտնվող Մարդին քաղաքում։ 14 տարեկանում նա միացել է Լիբանանի Զմմառի վանական համայնքին և 1896 թվականին ձեռնադրվել է՝ ստանալով Իգնատիոս անունը։
Իր քարոզչական գործունեությամբ նա աչքի է ընկել Ալեքսանդրիայում՝ հանդես գալով ինչպես արաբերեն, այնպես էլ թուրքերեն լեզուներով։ Ավելի ուշ նա նշանակվել է Կահիրեի Պատրիարքական փոխանորդ, սակայն տեսողության վատթարացման պատճառով վերադարձել է Ալեքսանդրիա։ 1911 թվականին նշանակվել է Մարդինի Պատրիարքական Փոխանորդ։
Հայոց ցեղասպանության օրերին նա ձերբակալվել է տասնյակ քրիստոնյաների հետ միասին և դատարանի առաջ կանգնեցրել։ Երբ նրան ասել են, որ կարող են խնայել նրա կյանքը, եթե իսլամ ընդունի, Իգնատիոս Շուքրալահ Մալոյանը հրաժարվել է։
«Մենք երբեք անհավատարիմ չենք եղել պետությանը… բայց, եթե դուք մեզ խնդրում եք անհավատարիմ լինել մեր կրոնին, դա երբեք չի լինելու»,–ասել է նա։
Դրանից հետո նրան ենթարկել են խոշտանգումների և կարճ ժամանակ անց՝ մահապատժի։ 2001 թվականին Սուրբ Հովհաննես Պողոս II պապը նրան հռչակել է երանելի։

Папа римский Франциск 28 марта принял решение канонизировать блаженного Игнатия Малояна — армянского католического архиепископа, погибшего во время Геноцида армян, сообщает Vatican News.
К лику святых также будут причислены ещё два деятеля Церкви: мирянин, убитый в Папуа – Новой Гвинее во время Второй мировой войны, и венесуэльская монахиня, посвятившая свою жизнь образованию и помощи бедным.
Блаженный Игнатий Шукраллах Малоян родился 19 апреля 1869 года в городе Мардин, расположенном на территории современной Турции. В 14 лет он вступил в монашескую общину в Зммара (Ливан) и в 1896 году был рукоположен, приняв имя Игнатий.
Он активно проповедовал в Александрии, выступая на арабском и турецком языках. Позднее был назначен патриаршим викарием в Каире, но из-за ухудшения зрения вернулся в Александрию. В 1911 году его назначили патриаршим викарием Мардина.
Во время Геноцида армян его арестовали вместе с десятками христиан и предстали перед судом. Когда ему предложили сохранить жизнь в обмен на принятие ислама, Игнатий Шукраллах Малоян отказался.
«Мы никогда не были неверны государству… но если вы просите нас изменить вере — этого не будет никогда», — заявил он.
После этого его подвергли пыткам и вскоре казнили. В 2001 году папа Иоанн Павел II провозгласил его блаженным.