Երևանի քաղաքապետարանը ձեռք է բերել 12 միավոր նոր բազմաֆունկցիոնալ տեխնիկա՝ մայրաքաղաքում սանիտարական մաքրման գործընթացներն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով: Տեխնիկայի շնորհանդեսին և գործարկման մեկնարկին մասնակցել է անձամբ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Քաղաքապետը նշել է, որ նոր մեքենաները նախատեսված են ինչպես փողոցների և մայթերի սանիտարական մաքրման, այնպես էլ ձմռանը՝ ձյան մաքրման, աղով և ավազով մշակման աշխատանքների համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս բազմաֆունկցիոնալ մեքենաները մեզ էականորեն կօգնեն աղբահանության գործում, ձմեռային շրջանում՝ ձնամաքրման աշխատանքներում, քանի որ դրանք մաքրում, փոշեկուլում, լվանում և մի շարք այլ աշխատանքներ են իրականացնում: Կարծում եմ, որ Երևան քաղաքին նմանատիպ տեխնիկան շատ անհրաժեշտ է, և մեր պարկը շարունակաբար պետք է համալրենք նմանատիպ տեխնիկայով»,- նշել է Ավինյանը:
Նա հավելել է, որ այս մեքենաները հատկապես օգտակար են մայրաքաղաքի առավել ակտիվ շրջաններում, որտեղ մարդկանց հոսքն ամենօրյա բարձր մակարդակի վրա է:
«Այս մեքենաներն արդյունավետ են նաև նրանով, որ ծանր չեն և վնասներ չեն հասցնի այն հատվածներում, որտեղ քարե սալապատում ունենք»,-ասել է նա:
Ավինյանը նշել է նաև, որ ամբողջ տեխնիկայի գնման գործընթացը քաղաքապետարանին արժեցել է 609 միլիոն դրամ։

1 Апрель 2025 - 15:06 AMT
Мэрия Еревана приобрела 12 новых многофункциональных уборочных машин с целью повышения эффективности санитарной очистки в столице. В презентации и запуске техники лично принял участие мэр Тигран Авинян, сообщает «Арменпресс».
По словам мэра, новая техника предназначена как для санитарной очистки улиц и тротуаров, так и для зимних работ по уборке снега и обработке поверхностей солью и песком.
«Эти многофункциональные машины значительно помогут нам в уборке мусора и в зимний период — в очистке от снега, поскольку они выполняют очистку, пылесос, мойку и ряд других задач. Считаю, что такая техника крайне необходима Еревану, и мы должны постоянно пополнять наш парк подобным оборудованием», — заявил Авинян.
Он добавил, что особенно полезной такая техника будет в наиболее оживленных районах столицы, где ежедневно наблюдается высокий поток людей.
«Эти машины эффективны и тем, что они не тяжелые и не наносят ущерба участкам с каменным мощением», — отметил он.