Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցած Կոմունիստական կուսակցության քաղաքապետի թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել: Այդ մասին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«ՔԿ-ում քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով` հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու հատկանիշներով»,-ասել են դատախազությունից։
Ավելի վաղ համացանցում հայտնվել էր ձայնագրություն, որը ենթադրաբար վերագրվում է Վարդան Ղուկասյանին, որի ընթացքում ենթադրաբար Վարդան Ղուկասյանը սպառնում և պահանջում էր հավաքել մի շարք մարդկանց՝ նշելով, որ վերջիններս խնդիրներ են ունենալու:
«Անկախ դիտորդը» հայտարարություն էր տարածել՝ նշելով, որ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացնելու դատախազություն՝ պահանջելով քննել Վարդան Ղուկասյանի ենթադրյալ մասնակցությամբ ձայնագրությունը:

По факту аудиозаписи, приписываемой кандидату в мэры от Коммунистической партии на выборах в Гюмри Варддану Гукасяну, возбуждено уголовное дело. Об этом сообщает «Спутник Армения» со ссылкой на Генеральную прокуратуру Армении.
Как заявили в прокуратуре, в Следственном комитете начато уголовное производство по ч. 2 ст. 236 Уголовного кодекса Армении — по признакам принуждения к участию или отказу от участия в собрании, препятствования участию, а также предоставления материальной выгоды за участие или отказ от него.
Ранее в интернете появилась аудиозапись, в которой, предположительно, Вартан Гукасян угрожает и требует собрать определённое число людей, заявляя, что в противном случае у них возникнут проблемы.
Наблюдательская организация «Независимый наблюдатель» выступила с заявлением о подаче сообщения о преступлении в прокуратуру с требованием расследовать инцидент с предполагаемым участием Гукасяна.