Ապրիլի 1-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հյուրընկալվել է պաշտոնական այցով Հայաստան այցելած Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը տիկնոջ հետ։
Հաշվի առնելով, որ Գերմանիայի նախագահը նախատեսում է այցելել նաև Ադրբեջան, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն նրան հորդորել է բարձրաձայնել հայ ռազմագերիների ազատ արձակման, Արցախի ժողովրդի օրինական իրավունքների և հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։
Նորին Սրբության խոսքի համաձայն, առկա հարցերի հետևողական բարձրաձայնման շնորհիվ վերջիններիս արդար հանգուցալուծմամբ միայն հնարավոր պիտի լինի տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատել և ժողովուրդների խաղաղ գոյակցության պայմաններ ստեղծել, հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
Գերմանիայի նախագահ Շտայնմայերը, շնորհակալություն հայտնելով Նորին Սրբություն Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսին քրիստոնեական հնագույն սրբավայր այցելելու հնարավորության համար, կարևորել է կրոնների դերակատարությունը ժողովրդների կյանքում խաղաղության և համերաշխության ապահովման գործում։ Շտայնմայերը հավաստիացրել է, որ իր միջնորդական ջանքերը կգործադրի ի նպաստ տարածաշրջանում վերջնական խաղաղության հաստատման»։
Կաթողիկոսն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը իր պատմության ընթացքում բազմաթիվ փորձություններ է հաղթահարել՝ Տեր Հիսուս Քրիստոսի օրինակով, այդ թվում՝ 20-րդ դարի սկզբի ցեղասպանությունը։ Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ նույն հավատով ու տոկունությամբ հայ ազգը կհաղթահարի նաև վերջին տարիների ճգնաժամերն ու մարտահրավերները։
Այնուհետև Վեհափառ Հայրապետը և Գերմանիայի նախագահը աղոթք են բարձրացրել առ Աստված՝ ողջ մարդկության բարօրության ու խաղաղության համար՝ կանգնելով Իջման Սուրբ Սեղանի առջև։
Այցի ավարտին նախագահ Շտայնմայերը՝ Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սերովբե եպիսկոպոս Իսախանյանի ուղեկցությամբ, շրջել է Մայր Տաճարի տարածքում և ծանոթացել վերջին շրջանում հիմնանորոգված սրբավայրի պատմությանը։

Catholicos Garegin II has asked German President Frank-Walter Steinmeier to raise the issue of Armenian prisoners of war, the rights of the people of Artsakh, and the protection of Armenian spiritual and cultural heritage during his upcoming visit to Azerbaijan.
On April 1, President Steinmeier, accompanied by his wife, visited the Mother See of Holy Etchmiadzin as part of his official trip to Armenia.
Catholicos Garegin II emphasized that the consistent international advocacy for these matters is essential for ensuring just resolutions, achieving lasting peace in the region, and fostering peaceful coexistence among its peoples, according to the Mother See's Information Service.
Expressing gratitude for the opportunity to visit one of Christianity’s ancient sanctuaries, President Steinmeier underlined the importance of religion in promoting peace and harmony among nations. He assured that he would use his mediation efforts to support the establishment of lasting peace in the region.
The Catholicos also reflected on the trials endured by the Armenian people throughout history, including the Genocide of the early 20th century, stating that the nation would overcome recent crises with the same faith and resilience.
The meeting concluded with the Catholicos and the German president offering prayers before the Holy Altar of Etchmiadzin for global peace and human well-being.
At the end of the visit, President Steinmeier, accompanied by Bishop Serovbe Isakhanyan, head of the Armenian Diocese in Germany, toured the recently renovated cathedral and learned about its historical significance.