Ապրիլի 1–ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու քրեական գործով դատական ֆարսը, որի ընթացքում հարցաքննվել են այսպես կոչված «տուժողները», որոնք տարբեր վիրավորումներ են ստացել մարտական գործողությունների ժամանակ։
Նրանք խոստովանել են, որ Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում են միայն լրատվամիջոցների և սոցիալական ցանցերի միջոցով և երբեք չեն շփվել նրա հետ։
Նշվում է, որ Վարդանյանին տրամադրվել է իր տիրապետած լեզվի՝ ռուսերենի թարգմանիչ, ինչպես նաև փաստաբան, գրում է Minval.az-ը։
Նիստի ընթացքում մեղադրանքներ են հնչել Հայաստանի պետական մարմինների, պաշտոնյաների, զինված ուժերի հասցեին։
Հարցաքննությունից հետո «տուժողները» պատասխանել են դատավորների և պետական մեղադրանքը ներկայացնող դատախազների հարցերին։ Քննարկվել են նրանց ծառայության վայրերը, կոնկրետ տարածքները, որտեղ տեղի են ունեցել ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև ստացած վնասվածքների բնույթն ու ծանրությունը։

2 Апрель 2025 - 09:10 AMT
1 апреля в Бакинском военном суде продолжился судебный фарс по сфабрикованному уголовному делу против бывшего государственного министра Арцаха и мецената Рубена Варданяна. В ходе слушания были допрошены так называемые «потерпевшие», получившие различные ранения во время боевых действий.
Они признались, что знают Рубена Варданяна исключительно по публикациям в средствах массовой информации и в социальных сетях и никогда с ним лично не общались.
По сообщению Minval.az , Варданяну предоставлены переводчик на русский язык, которым он владеет, а также адвокат.
Во время заседания прозвучали обвинения в адрес государственных органов Армении, официальных лиц и вооружённых сил.
После допроса «потерпевшие» ответили на вопросы судей и государственных обвинителей. Обсуждались места их службы, конкретные участки, где проходили боевые действия, а также характер и степень полученных ранений.