Ապրիլի 1–ին Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է Արցախի նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու քրեական գործով դատական ֆարսը, որի ընթացքում հարցաքննվել են այսպես կոչված «տուժողները», որոնք տարբեր վիրավորումներ են ստացել մարտական գործողությունների ժամանակ։
Նրանք խոստովանել են, որ Ռուբեն Վարդանյանին ճանաչում են միայն լրատվամիջոցների և սոցիալական ցանցերի միջոցով և երբեք չեն շփվել նրա հետ։
Նշվում է, որ Վարդանյանին տրամադրվել է իր տիրապետած լեզվի՝ ռուսերենի թարգմանիչ, ինչպես նաև փաստաբան, գրում է Minval.az-ը։
Նիստի ընթացքում մեղադրանքներ են հնչել Հայաստանի պետական մարմինների, պաշտոնյաների, զինված ուժերի հասցեին։
Հարցաքննությունից հետո «տուժողները» պատասխանել են դատավորների և պետական մեղադրանքը ներկայացնող դատախազների հարցերին։ Քննարկվել են նրանց ծառայության վայրերը, կոնկրետ տարածքները, որտեղ տեղի են ունեցել ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև ստացած վնասվածքների բնույթն ու ծանրությունը։

The court proceedings in Baku against Ruben Vardanyan, former Minister of State of Artsakh and philanthropist, continued on April 1, featuring testimonies from so-called “victims” who claimed to have been injured during combat.
During questioning, the individuals admitted they knew Ruben Vardanyan only through media and social media and had never interacted with him personally.
According to Minval.az , Vardanyan was provided with a Russian translator and legal counsel.
During the session, accusations were also directed toward Armenian state institutions, officials, and the armed forces.
Following their testimonies, the “victims” answered questions from judges and state prosecutors. The court examined details about their service locations, the specific areas where hostilities occurred, and the nature and severity of their injuries.