Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի 9-րդ տարելիցն է․ 2016 թվականի ապրիլի լույս 2-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում սկսեցին Արցախի դեմ։
Ադրբեջանական բանակը լայնածավալ հարձակման էր անցել շփման գծի ամբողջ երկայնքով՝ կիրառելով հրետանային միջոցներ, տանկային ստորաբաժանումներ, հրթիռային կայաններ և ռազմաօդային ուժեր։ Առճակատումը տևեց 4 օր՝ հետագայում ստանալով Քառօրյա պատերազմ կամ Ապրիլյան պատերազմ անվանումը։ Առավել թեժ մարտեր են ընթացել ռազմաճակատի վերածված առաջնային գծի հարավային՝ Հադրութի, և հյուսիսարևելյան՝ Մարտակերտի ուղղություններով։
Ապրիլի 5-ին՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ, կողմերը համաձայնության են եկել կրակի դադարեցման շուրջ, սակայն որոշ հատվածներում բախումները շարունակվել են։
Պաշտոնական տվյալներով՝ հայկական կողմն ունեցել է 110 զոհ և 120 վիրավոր, կորցվել է մոտ 800 հա տարածք: Ըստ ադրբեջանական պաշտոնական աղբյուրների՝ նրանց բանակը կրել է մինչև 300 զոհ, ներառյալ՝ հատուկ նշանակության ուժերի զինծառայողներ։

On the night of April 2, 2016, the Azerbaijani Armed Forces launched a large-scale offensive against Artsakh.
The Azerbaijani military initiated attacks along the entire line of contact, employing artillery, tank units, missile systems, and air forces. The confrontation lasted four days and later came to be known as the Four-Day War or the April War. The most intense fighting occurred in the southern Hadrut sector and the northeastern Martakert direction, which had become the front lines.
On April 5, with Russian mediation, the sides agreed to a ceasefire, though clashes continued in some areas.
According to official data, the Armenian side suffered 110 fatalities and 120 wounded, and lost approximately 800 hectares of territory. Azerbaijani official sources reported up to 300 casualties, including members of special forces.