ԱՄՆ կոնգրեսական Դինա Տիտուսը հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական ծրագիր իրականացնելու նախաձեռնությամբ, որին միացել են կոնգրեսականներ Գաս Բիլիրակիսը, Դեյվիդ Վալադաոն և Թեդ Լյուն։
Օրինագծով առաջարկվում է հինգ տարվա ընթացքում տրամադրել 10 միլիոն դոլար՝ կրթական բովանդակություն կազմելու, տարածելու, ուսուցիչներին վերապատրաստելու, ինչպես նաև առցանց ռեսուրսների և ուսումնական ծրագրերի ինտեգրմանը նպաստելու նպատակով, որպեսզի ամբողջ Ամերիկայի տարածքում ուսանողները տեղեկանան մարդկության դեմ անպատիժ մնացած այս ոճրագործության պատճառների, հետևանքների և դրանցից քաղած դասերի մասին, հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Դինա Տիտուսը նշել է. «Այս օրինագիծը հավատարմություն է ճշմարտության և արդարության և կրթության ուժի նկատմամբ՝ միտված ապագա սերունդների համար ավելի տեղեկացված և կարեկցող աշխարհ կառուցելուն»։
Նա ընդգծել է, որ ուսանողներին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կրթական նյութեր ներկայացնելուն ուղղված այս նախաձեռնությունը համարվում է պայքարի մի մաս ցեղասպանության ժխտման դեմ, ինչպես նաև հարգանքի տուրք է զոհերի հիշատակին։
Գաս Բիլիրակիսն իր հայտարարության մեջ նշել է. «Այդ նպատակին հասնելու լավագույն միջոցներից մեկը կրթությունն ու իրազեկվածությունն է, դրա համար ես հպարտ եմ, որ նորից Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական օրինագծի համահեղինակ եմ»։
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է ընդունել անցյալի վայրագությունները, որպեսզի հնարավոր լինի կանխել դրանց կրկնությունը։
Դեյվիդ Վալադաոն իր խոսքում նշել է. «Այս ողբերգության մասին ամերիկացիներին ուսուցանելը կարևոր նշանակություն ունի։ Որպես Կոնգրեսում հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ՝ ես հպարտ եմ, որ աջակցում եմ կրթական ջանքերն ամրապնդելու քայլին և վերահաստատում եմ մեր հավատարմությունը ճշմարտությանն ու հիշողությանը»։
Նա ընդգծել է, որ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության հետևանքով զոհվել է մոտ 1.5 միլիոն մարդ, և խիստ կարևոր է, որ այս պատմական իրադարձությունը չմոռացվի։
Թեդ Լյուն ևս անդրադարձել է օրինագծին՝ նշելով. «Հայերի ցեղասպանությունը չարի ամենասարսափելի դրսևորումն է։ Չնայած մենք չենք կարող 110 տարի հետ գնալ. որպեսզի կանխենք մոտավորապես 1.5 միլիոն հայերի սպանությունները, բայց մենք կարող ենք օգտագործել կրթությունը, որպեսզի երաշխավորենք, որ զոհերը երբեք չեն մոռացվի։ Այս վայրագությունները տևական ազդեցություն են թողել Հայաստանի և հայկական սփյուռքի վրա։ Չափազանց կարևոր է, որպեսզի մենք երաշխավորենք, որ ապագա սերունդները կիմանան այս կոտորածի մասին, որպեսզի նման բան այլևս չկրկնվի»։

A new bill introduced by U.S. Congresswoman Dina Titus seeks to implement an Armenian Genocide education program, supported by Representatives Gus Bilirakis, David Valadao, and Ted Lieu.
The proposed legislation would allocate $10 million over five years to develop and distribute educational content, train teachers, and integrate online resources and curricula. The goal is to educate students across the United States on the causes, consequences, and lessons of the Armenian Genocide, a crime against humanity that has gone unpunished, according to the Armenian National Committee of America.
“This bill represents a commitment to truth, justice, and the power of education to build a more informed and compassionate world for future generations,” said Titus.
She emphasized that the initiative to educate students about the Armenian Genocide is part of the broader fight against genocide denial and a tribute to the memory of the victims.
Gus Bilirakis stated, “Education and awareness are among the best tools to achieve that goal. I’m proud to once again co-lead this important Armenian Genocide education bill.”
He added that recognizing past atrocities is essential to preventing their recurrence.
David Valadao said, “Teaching Americans about this tragedy is crucial. As a co-chair of the Congressional Armenian Caucus, I’m proud to support this step to strengthen educational efforts and reaffirm our commitment to truth and remembrance.”
He noted that around 1.5 million people perished during the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire and stressed the importance of preserving the memory of this historical event.
Ted Lieu also addressed the bill, stating, “The Armenian Genocide is among the most horrific acts of evil. While we can’t go back 110 years to stop the killing of approximately 1.5 million Armenians, we can use education to ensure the victims are never forgotten. These atrocities have had lasting effects on Armenia and the Armenian diaspora. It’s critical that future generations know about this massacre to prevent it from ever happening again.”