ԱՄՆ կոնգրեսական Դինա Տիտուսը հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական ծրագիր իրականացնելու նախաձեռնությամբ, որին միացել են կոնգրեսականներ Գաս Բիլիրակիսը, Դեյվիդ Վալադաոն և Թեդ Լյուն։
Օրինագծով առաջարկվում է հինգ տարվա ընթացքում տրամադրել 10 միլիոն դոլար՝ կրթական բովանդակություն կազմելու, տարածելու, ուսուցիչներին վերապատրաստելու, ինչպես նաև առցանց ռեսուրսների և ուսումնական ծրագրերի ինտեգրմանը նպաստելու նպատակով, որպեսզի ամբողջ Ամերիկայի տարածքում ուսանողները տեղեկանան մարդկության դեմ անպատիժ մնացած այս ոճրագործության պատճառների, հետևանքների և դրանցից քաղած դասերի մասին, հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Դինա Տիտուսը նշել է. «Այս օրինագիծը հավատարմություն է ճշմարտության և արդարության և կրթության ուժի նկատմամբ՝ միտված ապագա սերունդների համար ավելի տեղեկացված և կարեկցող աշխարհ կառուցելուն»։
Նա ընդգծել է, որ ուսանողներին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կրթական նյութեր ներկայացնելուն ուղղված այս նախաձեռնությունը համարվում է պայքարի մի մաս ցեղասպանության ժխտման դեմ, ինչպես նաև հարգանքի տուրք է զոհերի հիշատակին։
Գաս Բիլիրակիսն իր հայտարարության մեջ նշել է. «Այդ նպատակին հասնելու լավագույն միջոցներից մեկը կրթությունն ու իրազեկվածությունն է, դրա համար ես հպարտ եմ, որ նորից Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական օրինագծի համահեղինակ եմ»։
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է ընդունել անցյալի վայրագությունները, որպեսզի հնարավոր լինի կանխել դրանց կրկնությունը։
Դեյվիդ Վալադաոն իր խոսքում նշել է. «Այս ողբերգության մասին ամերիկացիներին ուսուցանելը կարևոր նշանակություն ունի։ Որպես Կոնգրեսում հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ՝ ես հպարտ եմ, որ աջակցում եմ կրթական ջանքերն ամրապնդելու քայլին և վերահաստատում եմ մեր հավատարմությունը ճշմարտությանն ու հիշողությանը»։
Նա ընդգծել է, որ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության հետևանքով զոհվել է մոտ 1.5 միլիոն մարդ, և խիստ կարևոր է, որ այս պատմական իրադարձությունը չմոռացվի։
Թեդ Լյուն ևս անդրադարձել է օրինագծին՝ նշելով. «Հայերի ցեղասպանությունը չարի ամենասարսափելի դրսևորումն է։ Չնայած մենք չենք կարող 110 տարի հետ գնալ. որպեսզի կանխենք մոտավորապես 1.5 միլիոն հայերի սպանությունները, բայց մենք կարող ենք օգտագործել կրթությունը, որպեսզի երաշխավորենք, որ զոհերը երբեք չեն մոռացվի։ Այս վայրագությունները տևական ազդեցություն են թողել Հայաստանի և հայկական սփյուռքի վրա։ Չափազանց կարևոր է, որպեսզի մենք երաշխավորենք, որ ապագա սերունդները կիմանան այս կոտորածի մասին, որպեսզի նման բան այլևս չկրկնվի»։

2 Апрель 2025 - 11:44 AMT
Конгрессмен США Дина Титус представила инициативу по реализации образовательной программы о Геноциде армян. К ней присоединились коллеги Гас Билиракис, Дэвид Валадао и Тед Лью.
Согласно законопроекту, предлагается в течение пяти лет выделить 10 миллионов долларов на разработку и распространение образовательных материалов, переподготовку преподавателей, а также интеграцию онлайн-ресурсов и учебных программ. Цель — просвещать учащихся по всей территории США о причинах, последствиях и уроках одного из самых жестоких преступлений против человечности, оставшегося безнаказанным, сообщает «Армянский национальный комитет Америки».
«Этот законопроект — выражение преданности истине, справедливости и силе образования в построении более осведомлённого и сочувственного мира для будущих поколений», — отметила Титус.
Она подчеркнула, что инициатива по обучению теме Геноцида армян является частью борьбы против его отрицания, а также данью памяти жертвам.
Гас Билиракис в своём заявлении отметил: «Образование и информированность — одни из лучших способов достичь этой цели. Я горжусь тем, что снова выступаю соавтором законопроекта об образовании по теме Геноцида армян».
Он добавил, что признание зверств прошлого необходимо, чтобы предотвратить их повторение.
Дэвид Валадао заявил: «Обучение американцев этой трагедии имеет важное значение. Как сопредседатель армянской группы в Конгрессе, я горжусь тем, что поддерживаю усилия по усилению образовательных программ и подтверждаю нашу приверженность правде и памяти».
Он подчеркнул, что в результате Геноцида армян, осуществлённого Османской империей, погибло около 1,5 миллиона человек, и крайне важно, чтобы это историческое событие не было забыто.
Тед Лью также прокомментировал законопроект: «Геноцид армян — одно из самых ужасающих проявлений зла. Мы не можем вернуться на 110 лет назад, чтобы предотвратить убийства примерно 1,5 миллиона армян, но мы можем использовать образование, чтобы гарантировать, что жертвы не будут забыты. Эти зверства оставили глубокий след в истории Армении и армянской диаспоры. Необходимо, чтобы будущие поколения знали об этой трагедии, чтобы подобное больше не повторилось».