Ապրիլի 2–ն աուտիզմի իրազեկման միջազգային օրն է. Հայաստանում 1000-ից ավել երեխա աուտիզմ ունի։
Աուտիզմը համարվում է հաղորդակցման, սոցիալական փոխազդեցության, ադապտացման վարքի և խոսքի զարգացման լուրջ խանգարում, որը սկսում է դրսևորվել դեռևս մինչև երեխայի երրորդ տարեդարձը: Այս խանգարումը համարվում է 20-րդ դարի քիչ ուսումնասիրված հիվանդություններից մեկը, հայտնում է ԵՊԲՀ «Հերացի» ազգային գիտահետազոտական կենտրոնը։
1980-ական թվականներից ի վեր աուտիզմի դեպքերի կտրուկ աճը, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված է ախտորոշման մեթոդների փոփոխությամբ։ Սովորաբար խանգարումը նկատվում է ծնողների կողմից երեխայի կյանքի առաջին երկու տարիներին։ Աուտիզմը դեռ չունի վերջնական բուժում։ Քչերն են, որ մինչև մեծահասակ դառնալը ձեռք են բերել ինքնուրույնություն, սակայն նրանց շարքում կան հաջողության հասածներ։ Շատերը կարծում են, որ աուտիզմը հիվանդություն չէ, այլ ուղեղի յուրահատուկ վիճակ։
Աշխարհում և Հայաստանում աուտիզմի տարածվածությունը կտրուկ աճել է։ Միջազգային տվյալներով՝ այժմ աուտիզմի դեպքերը կազմում են 125 մարդ 10,000-ի հաշվով, մինչդեռ 1999 թվականին այդ ցուցանիշը եղել է ընդամենը 6-7։
Աուտիզմով մարդկանց թիվը համաշխարհային մակարդակով աճել է մոտ 10-15 անգամ։ Այս աճին նպաստել է նաև ախտորոշման մեթոդների կատարելագործումը։ Միացյալ Նահանգներում արդեն խոսվում է աուտիզմի համաճարակի մասին։
Աուտիզմ ունեցող երեխաների թիվը մեծ է համաշխարհային մասշտաբով՝ միջինում ամեն 100 երեխաներից մեկի մոտ ախտորոշվում է այս խանգարումը։ Այս իրողությունը առաջ է բերում լուրջ ֆինանսական բեռ ընտանիքների համար, հատկապես զարգացող երկրներում, որտեղ առողջապահական ռեսուրսները սահմանափակ են։
Հայաստանում ավելի քան 1000 երեխա ախտորոշվել է աուտիզմով, իսկ գլոբալ մակարդակով այս խանգարումը գրանցվում է յուրաքանչյուր 88-րդ մարդու մոտ՝ նկատվելով տղաների մոտ մոտ 4 անգամ ավելի հաճախ։
ՀՀ առողջապահության նախարարության 2024 թվականի տվյալներով՝ վերջին 20 տարիներին շատ երկրներում, ներառյալ Հայաստանը, աուտիզմի սպեկտրի խանգարումների ցուցանիշները աճել են։
Վերջին երեք տարիների ընթացքում առաջին անգամ հաստատված աուտիզմի դեպքերը Հայաստանում ունեցել են հետևյալ բաշխումը՝
- 2022 – 423 դեպք,
- 2023 – 449 դեպք,
- 2024 թվականի մարտի 29-ի դրությամբ՝ 130 դեպք։
Մեր երկրում աուտիզմով և ատիպիկ աուտիզմով ապրող երեխաների վիճակագրությունն այսպիսին է՝ 2020 թվականի տվյալներով հաշվառվել է 735 երեխա՝ այդ թվում 614 տղա և 121 աղջիկ։ 2021 թվականին մանկական և ատիպիկ աուտիզմի ախտորոշմամբ երեխաների թիվը կազմել է 843։
Գիտական ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ աուտիզմի զարգացմանը նպաստում են տարբեր գործոններ՝ գենետիկ բնույթի և շրջակա միջավայրի ազդեցությամբ, որոնք ազդում են ուղեղի զարգացման ամենավաղ փուլերի վրա։
Աուտիզմի իրազեկման միջազգային օրը սահմանվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի կողմից 2007 թվականի դեկտեմբերի 18-ին։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր համաժողովի բանաձևում կոչ է արվել կիրառել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ հանրությանը և հատկապես աուտիզմ ունեցող երեխաների ծնողներին իրազեկելու նպատակով։ Համաշխարհային մակարդակով արձանագրվել է, որ մոտ 80 տոկոս աուտիզմով մեծահասակներ չեն աշխատում։ Միևնույն ժամանակ, նման խանգարումներ ունեցող մարդիկ կարող են ունենալ բարձր կարողություններ, տրամաբանական մտածողություն և մանրուքներին կենտրոնանալու ունակություն, որոնք պահանջված են աշխատանքի բնագավառում։ Սակայն ներկայումս մասնագիտական կրթության պակասը խոչընդոտում է նրանց աշխատանքի ներգրավմանը։
Աուտիզմով մարդկանց ունակություններն ու պահանջները տարբեր են, և ժամանակի ընթացքում դրանք կարող են փոփոխվել։ Որոշ մարդիկ կարողացել են ապրել ինքնուրույն, մինչդեռ մյուսները շարունակում են պահանջել ամբողջական խնամք և աջակցություն ամբողջ կյանքի ընթացքում։

2 Апрель 2025 - 11:46 AMT
Аутизм стал растущей проблемой как в мире, так и в Армении: в стране зарегистрировано более 1000 детей с этим расстройством, что отражает общемировую тенденцию роста.
2 апреля отмечается Всемирный день информирования об аутизме. Как сообщает «Национальный научно-исследовательский центр имени Гераци» при Ереванском государственном медицинском университете, аутизм представляет собой серьёзное нарушение развития, влияющее на общение, социальное взаимодействие, адаптивное поведение и речь, которое начинает проявляться до трёхлетнего возраста. Это одно из наименее изученных заболеваний XX века.
С 1980-х годов наблюдается резкий рост числа случаев аутизма, что, скорее всего, связано с изменениями методов диагностики. Обычно расстройство замечается родителями в первые два года жизни ребёнка. На сегодняшний день не существует окончательного лечения. Лишь немногие достигают самостоятельности во взрослом возрасте, хотя среди них есть и успешные личности. Многие считают, что аутизм — не болезнь, а особенность работы мозга.
Во всём мире и в Армении распространённость аутизма значительно возросла. По международным данным, на сегодняшний день на каждые 10 000 человек приходится 125 случаев аутизма, тогда как в 1999 году этот показатель составлял всего 6–7. Общее число людей с аутизмом в мире увеличилось примерно в 10–15 раз. Существенную роль в этом сыграло усовершенствование методов диагностики. В Соединённых Штатах уже говорят об эпидемии аутизма.
В среднем у одного из 100 детей в мире диагностируется аутизм. Это создает серьёзную финансовую нагрузку для семей, особенно в развивающихся странах, где ресурсы здравоохранения ограничены.
В Армении более 1000 детей имеют диагноз аутизм. На глобальном уровне расстройство фиксируется у одного из 88 человек и почти в четыре раза чаще встречается у мальчиков.
Согласно данным Министерства здравоохранения Армении за 2024 год, за последние 20 лет показатели расстройств аутистического спектра выросли во многих странах, включая Армению.
Количество впервые диагностированных случаев аутизма в Армении по годам:
• 2022 год — 423 случая,
• 2023 год — 449 случаев,
• по состоянию на 29 марта 2024 года — 130 случаев.
Согласно данным 2020 года, в Армении было зарегистрировано 735 детей с аутизмом или атипичным аутизмом, из них 614 мальчиков и 121 девочка. В 2021 году число детей с диагнозом детский и атипичный аутизм составило 843.
Научные исследования показали, что развитию аутизма способствуют различные факторы — как генетические, так и внешней среды, влияющие на самые ранние этапы развития мозга.
Всемирный день информирования об аутизме был учреждён Генеральной конференцией ЮНЕСКО 18 декабря 2007 года.
В резолюции Генеральной Ассамблеи ООН содержится призыв к использованию всех возможных средств для повышения осведомлённости общества, особенно родителей детей с аутизмом. На глобальном уровне зафиксировано, что около 80 процентов взрослых с аутизмом не трудоустроены. Тем не менее, такие люди могут обладать высокими способностями, логическим мышлением и вниманием к деталям, которые востребованы в различных профессиях. Однако отсутствие профессионального образования мешает их трудовой интеграции.
Способности и потребности людей с аутизмом различны и могут изменяться со временем. Некоторые могут вести независимую жизнь, а другие нуждаются в постоянной заботе и поддержке на протяжении всей жизни.