Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների առջև ելույթում, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, ասել է, որ գիտեն և ճանաչում են, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածք է:
Գերմանիայի նախագահը շեշտել է զգայուն հարցերին հատուկ մոտեցում ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը։
«Մենք արտահայտել ենք մեր դիրքորոշումը՝ համաձայն միջազգային իրավունքի նորմերի։ Մենք գիտենք և ճանաչում ենք, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածք է»,–ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Շտայնմայերը հավելել է, որ եթե ուսումնասիրեն վերջին տարիների Գերմանիայի կառավարության արտաքին քաղաքականությունը, ապա ակնհայտ է դառնում, որ Բեռլինը հավասարակշռված դիրքորոշում ունի տարածաշրջանի հանդեպ։
Մինչ Բաքու մեկնելը պաշտոնական այցով ՀՀ–ում գտնվելիս Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը սոցցանցի իր էջում հրապարակել էր Արցախի դրոշով պատկեր, որը հետագայում հեռացվել է։ Դա հիստերիա էր առաջացրել Բաքվում, Գերմանիայի դեսպանը հրավիրվել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Գերմանիան ներողություն է խնդրել Ադրբեջանի իշխանություններից Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի այն հրապարակման համար, որտեղ նա սոցցանցի պաշտոնական էջում հրապարակել էր Արցախի դրոշով պատկերը՝ կից գրառմամբ։ Գրառումը համարվել է «տեխնիկական սխալի հետևանք» և հեռացվել է էջից։
Արցախի դրոշի պատկերին կից Շտայնմայերը գրել էր․ «Հակամարտությունը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանին։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ տարածաշրջանը պատկանում է Ադրբեջանին, սակայն այնտեղ մեծամասնությամբ հայեր են ապրել։ Վերջին տասնամյակներում բազմիցս տեղի են ունեցել զինված հակամարտություններ»։

Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер, выступая перед журналистами в Баку после встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, заявил, что Германия знает и признает Карабах территорией Азербайджана. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
«Мы выразили свою позицию в соответствии с нормами международного права. Мы знаем и признаем, что Карабах — это территория Азербайджана», — заявил Штайнмайер, передает агентство APA. Он подчеркнул необходимость особого подхода к чувствительным вопросам.
Глава Германии добавил, что при анализе внешней политики немецкого правительства последних лет становится очевидным, что Берлин придерживается сбалансированной позиции в отношении региона.
Перед визитом в Баку Штайнмайер находился с официальным визитом в Армении. В этот период на своей странице в соцсети он опубликовал изображение с флагом Арцаха, которое впоследствии было удалено. Публикация вызвала недовольство в Баку, после чего МИД Азербайджана вызвал посла Германии.
Позже стало известно, что Германия принесла извинения азербайджанским властям за публикацию президента Франка-Вальтера Штайнмайера, на которой был изображён флаг Арцаха. В Берлине пояснили, что публикация стала результатом «технической ошибки» и была удалена.
В подписи к изображению флага Арцаха Штайнмайер отметил: «Конфликт касается региона Нагорного Карабаха. Согласно международному праву, регион принадлежит Азербайджану, однако там исторически проживали в основном армяне. За последние десятилетия в этом районе не раз происходили вооружённые столкновения».