«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը, մեկնաբանելով Գյումրիի ՏԻՄ ընտրությունների մասնակից Մարտուն Գրիգորյանի որոշման վերաբերյալ հարցը, հորդորել է սպասել։
«Ինչ որոշել է, թե ոնց է վարվելու կամ ոնց ենք վարվելու՝ կհայտարարենք էն ժամանակ, երբ կորոշենք, որ պետք է հայտարարենք»,- ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
Գյումրիում անցկացված արտահերթ ընտրություններից հետո Մարտուն Գրիգորյանը դեռևս չի հայտնել իր դիրքորոշումը՝ թե ում է պատրաստ աջակցել կամ ինչ ուղի է ընտրելու։ Նա միայն մարտի 31-ի երեկոյան իր ֆեյսբուքյան էջում կատարել է հակիրճ գրառում՝ վերահաստատելով, որ «ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու»։
Մարտուն Գրիգորյանի գլխավորությամբ ձևավորված «Մեր քաղաքը» դաշինքն ընդգրկում է Արթուր Վանեցյանի «Հայրենիք» և Երվանդ Թարվերդյանի «Միացյալ Հայաստան» կուսակցությունները։
Հստակեցնող հարցին՝ ե՞րբ կորոշեն հայտարարել, Վանեցյանը միայն կարճ արձագանքել է՝ «սպասենք»։
Ինքը՝ Մարտուն Գրիգորյանը, քաղաքական կուսակցության անդամ չէ և հանդես է գալիս որպես պատգամավոր ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունում, սակայն դաշինքի առաջնորդը նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն է։ «Հայրենիք» կուսակցությունը, որն ի սկզբանե մասնակցել է դաշինքին, 2022 թվականին դուրս է եկել առանց մեկնաբանելու այդ քայլի պատճառները։
Ի տարբերություն Գրիգորյանի՝ ավագանու կազմում ընդգրկված ընդդիմադիր մյուս երեք թեկնածուներն արդեն հայտնել են համագործակցության պատրաստակամության մասին։ Մասնավորապես՝ «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը և «Մայր Հայաստան» դաշինքը նշել են, որ պատրաստ են քաղաքապետ ընտրել ընդդիմադիր թեկնածուներից ամենաշատ ձայներ ստացած Վարդան Ղուկասյանին։ Վերջինս մասնակցել է ընտրություններին Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության ցուցակով և ստացել է 20.48 տոկոս ձայն։
Factor TV-ի հետ զրույցում Վարդան Ղուկասյանը կարծիք է հայտնել, որ Գրիգորյանի լռությունը պայմանավորված չէ իրենց միջև առկա անձնական խնդիրներով, սակայն նա չի ցանկացել պարզաբանել, թե ինչ նկատի ունի։

2 Апрель 2025 - 12:55 AMT
Лидер партии «Родина» Артур Ванецян, комментируя вопрос о решении Мартуна Григоряна — участника выборов в органы местного самоуправления Гюмри, призвал подождать с выводами. Григорян возглавляет альянс «Наш город», в который входят партии «Родина» и «Единая Армения» Ерванда Тарвердяна.
«Что он решил, как поступит или как поступим мы — объявим тогда, когда решим, что нужно», — сказал Ванецян в беседе с Factor.am.
После прошедших внеочередных выборов в Гюмри Григорян до сих пор не заявил, кого поддержит или какой политический путь изберёт. Лишь 31 марта он сделал краткую запись в Facebook, подчеркнув: «ГД не будет иметь мэра в Гюмри».
На уточняющий вопрос о сроках объявления решения Ванецян ответил коротко: «Подождем».
Сам Григорян не является членом какой-либо политической партии, но в парламенте представлен как депутат от оппозиционной фракции «Честь имею», которую возглавляет бывший президент Серж Саргсян. Партия «Родина», первоначально входившая в состав фракции, вышла из неё в 2022 году, не комментируя причины.
В отличие от Григоряна, трое других оппозиционных кандидатов, избранных в совет старейшин, уже выразили готовность к сотрудничеству. В частности, партия «Моя сильная община» и альянс «Мать Армения» заявили, что готовы избрать мэром Вардана Гукасяна — кандидата, набравшего наибольшее число голосов среди оппозиции. Он участвовал в выборах по списку Коммунистической партии Армении и получил 20,48% голосов.
В беседе с Factor TV Гукасян предположил, что молчание Григоряна не связано с личными разногласиями между ними, но уточнять свои слова отказался.