«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը, մեկնաբանելով Գյումրիի ՏԻՄ ընտրությունների մասնակից Մարտուն Գրիգորյանի որոշման վերաբերյալ հարցը, հորդորել է սպասել։
«Ինչ որոշել է, թե ոնց է վարվելու կամ ոնց ենք վարվելու՝ կհայտարարենք էն ժամանակ, երբ կորոշենք, որ պետք է հայտարարենք»,- ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
Գյումրիում անցկացված արտահերթ ընտրություններից հետո Մարտուն Գրիգորյանը դեռևս չի հայտնել իր դիրքորոշումը՝ թե ում է պատրաստ աջակցել կամ ինչ ուղի է ընտրելու։ Նա միայն մարտի 31-ի երեկոյան իր ֆեյսբուքյան էջում կատարել է հակիրճ գրառում՝ վերահաստատելով, որ «ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու»։
Մարտուն Գրիգորյանի գլխավորությամբ ձևավորված «Մեր քաղաքը» դաշինքն ընդգրկում է Արթուր Վանեցյանի «Հայրենիք» և Երվանդ Թարվերդյանի «Միացյալ Հայաստան» կուսակցությունները։
Հստակեցնող հարցին՝ ե՞րբ կորոշեն հայտարարել, Վանեցյանը միայն կարճ արձագանքել է՝ «սպասենք»։
Ինքը՝ Մարտուն Գրիգորյանը, քաղաքական կուսակցության անդամ չէ և հանդես է գալիս որպես պատգամավոր ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունում, սակայն դաշինքի առաջնորդը նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն է։ «Հայրենիք» կուսակցությունը, որն ի սկզբանե մասնակցել է դաշինքին, 2022 թվականին դուրս է եկել առանց մեկնաբանելու այդ քայլի պատճառները։
Ի տարբերություն Գրիգորյանի՝ ավագանու կազմում ընդգրկված ընդդիմադիր մյուս երեք թեկնածուներն արդեն հայտնել են համագործակցության պատրաստակամության մասին։ Մասնավորապես՝ «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը և «Մայր Հայաստան» դաշինքը նշել են, որ պատրաստ են քաղաքապետ ընտրել ընդդիմադիր թեկնածուներից ամենաշատ ձայներ ստացած Վարդան Ղուկասյանին։ Վերջինս մասնակցել է ընտրություններին Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության ցուցակով և ստացել է 20.48 տոկոս ձայն։
Factor TV-ի հետ զրույցում Վարդան Ղուկասյանը կարծիք է հայտնել, որ Գրիգորյանի լռությունը պայմանավորված չէ իրենց միջև առկա անձնական խնդիրներով, սակայն նա չի ցանկացել պարզաբանել, թե ինչ նկատի ունի։

Arthur Vanetsyan, leader of the Homeland party, has urged patience regarding questions about Martun Grigoryan's next steps following the Gyumri local elections. Grigoryan leads the Our City alliance, which includes Vanetsyan's party and Yervand Tarverdyan's United Armenia.
“We’ll announce our decision when we feel it’s time,” Vanetsyan told Factor.am.
Grigoryan has yet to clarify whom he supports or what political path he intends to follow after the snap elections in Gyumri. On March 31, he simply wrote on Facebook that “the ruling party will not have a mayor in Gyumri.”
In response to a follow-up question about the timing of any announcement, Vanetsyan replied briefly: “Let’s wait.”
Although Grigoryan is not formally a member of any political party, he serves in parliament as part of the opposition I Have Honor faction. This faction is led by former President Serzh Sargsyan. The Homeland party initially participated in the alliance but left in 2022 without explaining its reasons.
Unlike Grigoryan, the three other opposition candidates elected to the city council have already expressed readiness to cooperate. Specifically, My Strong Community party and the Mother Armenia alliance have said they are willing to support the opposition candidate who received the most votes, Vardan Ghukasyan. Representing the Armenian Communist Party, Ghukasyan received 20.48% of the vote.
In a conversation with Factor TV, Ghukasyan suggested that Grigoryan’s silence is not due to any personal issues between them, though he declined to elaborate on what he meant.