Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Չան Թան Մանը կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ ունեցած ելույթում, անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման, տնտեսական կապերի ընդլայնման, գործարար միջավայրի խթանման և նոր նախաձեռնությունների անհրաժեշտությանը, նշել է, որ կան չօգտագործված հնարավորություններ մի շարք ուղղություններով։
Չան Թան Մանի համոզմամբ Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել Վիետնամ-ԵԱՏՄ համագործակցության շրջանակում, ինչը փոխադարձ արդյունավետ կարող է լինել։
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը կարևորել է երկու երկրների հարաբերությունների խորացման հնարավորությունը։ Նա նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստան-Վիետնամ առևտրաշրջանառությունը զգալի աճ է գրանցել, սակայն դեռևս առկա է չօգտագործված մեծ ներուժ։ Այս համատեքստում նա առանձնացրել է ալկոհոլային խմիչքների, թարմ մրգերի, տարբեր գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման և ներմուծման դերի մեծացումը, ինչպես նաև ապրանքների և ծառայությունների շրջանառության ակտիվացումը։ Նա կարևորել է համագործակցության ընդլայնումը բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության և մի շարք այլ ոլորտներում։
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ ինչպես ԽՍՀՄ ժամանակներում, այնպես էլ Հայաստանի անկախացումից հետո, ձևավորվել է փոխգործակցության հարուստ փորձ, մասնավորապես կրթամշակութային և գիտական ոլորտներում, որը պետք է պահպանել ու զարգացնել։
«Բազմահազար վիետնամցի ուսանողներ սովորել են հայկական բուհերում, փոխադարձաբար կրթական, գիտական միջավայրերում եղել է փոխգործակցություն: Այս առումով անհրաժեշտ է նշել, որ կա փոխադարձ ջերմ վերաբերմունք մեր ժողովուրդների միջեւ, եւ դա, իհարկե, շատ լավ հիմք կարող է ծառայել նաեւ տնտեսական կապերի զարգացման համար»,- արձանագրել է Հակոբ Արշակյանը։
Նա ողջունել է գործարարների միջև երկխոսության հարթակի ստեղծումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ տնտեսական առաջընթացը մեծապես կնպաստի նաև քաղաքական ու հասարակական կապերի զարգացմանը։ Արշակյանի կարծիքով՝ այս բարձր մակարդակի այցը նոր շարժ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին ինչպես տնտեսական, այնպես էլ կրթամշակութային և քաղաքական ոլորտներում։ Նա հղում է արել Ալեն Սիմոնյանի՝ վերջերս Վիետնամ կատարած այցին՝ վստահություն հայտնելով, որ նման փոխայցերը շարունակական կլինեն։
Միջոցառմանը մասնակցել են ինչպես ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ, այնպես էլ Վիետնամի կառավարությունից ու Ազգային ժողովից ժամանած պաշտոնյաներ, ինչպես նաև երկու երկրների գործարարներ։ Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տնտեսական կապերի խորացման ու նոր նախագծերի իրագործման հնարավորություններին։

2 Апрель 2025 - 14:23 AMT
Находящийся с официальным визитом в Армении председатель Национального собрания Вьетнама Чан Тань Ман в ходе круглого стола выступил с речью, в которой затронул активизацию двусторонних отношений, расширение экономических связей, улучшение деловой среды и запуск новых инициатив. Он отметил наличие неиспользованных возможностей по ряду направлений.
По мнению Чан Тань Мана, Армения может стать мостом между Вьетнамом и Евразийским экономическим союзом, что принесёт взаимную выгоду обеим сторонам.
Вице-спикер Национального собрания Армении Акоп Аршакян подчеркнул важность углубления двусторонних отношений. Он отметил, что за последние годы товарооборот между Арменией и Вьетнамом значительно вырос, однако остаётся ещё значительный неиспользованный потенциал. В этом контексте он выделил необходимость расширения экспорта и импорта алкогольных напитков, свежих фруктов и других сельскохозяйственных товаров, а также активизации оборота товаров и услуг. Он также акцентировал внимание на важности расширения сотрудничества в сферах высоких технологий, образования, науки и других областях.
Аршакян с удовлетворением отметил, что как в советские времена, так и после обретения Арменией независимости был накоплен богатый опыт сотрудничества, особенно в образовательной, культурной и научной сферах, который следует сохранить и развивать.
«Тысячи вьетнамских студентов обучались в армянских вузах, в научной и образовательной сферах также существовало взаимное сотрудничество. Следует подчеркнуть наличие тёплого взаимного отношения между нашими народами, что может стать отличной основой и для развития экономических связей», — отметил Аршакян.
Он приветствовал создание платформы для диалога между бизнесменами, выразив уверенность, что экономический прогресс будет способствовать и укреплению политических и общественных связей. По мнению Аршакяна, этот визит на высоком уровне придаст новый импульс двусторонним отношениям как в экономической, так и в образовательной, культурной и политической сферах. Он сослался на недавний визит Алена Симоняна во Вьетнам и выразил уверенность в продолжении подобных обменов.
В мероприятии приняли участие представители правительств Армении и Вьетнама, депутаты Национального собрания, а также бизнесмены обеих стран. В ходе обсуждений затрагивались вопросы углубления экономических связей и реализации новых проектов.