2025-ի առաջին երեք ամսում Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում արձանագրվել է մահվան 8 դեպք, որոնցից կեսը՝ ինքնասպանություն։ Վերջին մահը տեղի է ունեցել մարտի 17-ին՝ «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում։ 2024–ին արձանագրվել է մահվան 12 դեպք, որոնք բոլորը որակվել են որպես կենսաբանական մահեր, որոնցից 10-ը մահացել են քաղաքացիական հիվանդանոցներում, հայտնում է Քրեակատարողական ծառայությունը։
«Մահեր, ինքնասպանություններ քրեակատարողական հիմնարկներում» թեմայով քննարկման ժամանակ ՔԿ ծառայության Սոցիալական, հոգեբանական և իրավական աշխատանքների բաժնի ղեկավար Ցողիկ Ալեքսանյանը նշել է, որ ինքնասպանության դեպքերը ենթակա են պատկան մարմինների խորքային քննության, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա՝ անհրաժեշտ է հասկանալ այդ դեպքերի բազմաշերտ հանգամանքները։
«Ինքնասպանության դեպքերի վերաբերյալ որևէ պատճառ կամ ենթադրություն անելը ճիշտ չի լինի: Եվ վերջնական պատճառների մասին, որոնք օրենսդրությամբ հաստատված կարգով կհաստատվեն և կբացահայտվեն, միայն վարույթն իրականացնող մարմինը հնարավորություն կունենա մեկնաբանություններ անել»,-ասել է Ալեքսանյանը:
ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբի անդամ Զառա Հովհաննիսյանը խոսել է փակ հաստատություններում մուտքի դժվարությունների, սոցիալական աշխատանքի պակասի ու աջակցության մեխանիզմների բացակայության մասին։
«Երբ մարդը հայտնվում է ճգնաժամային իրավիճակում, շատ կարևոր է ապահովել հստակ սոցիալական աշխատանք՝ նրան օգնելու համար», – ասել է նա։
Հովհաննիսյանը նաև մատնանշել է ՔԿՀ համակարգում առկա թերությունները՝ մասնավորապես հոգեբանների թվի անբավարարությունը և հոգեբանական աջակցության հարցում անհարմարավետության զգացումը։ Նրա խոսքով՝ հանցավոր ենթամշակույթը նպաստում է օգնություն չփնտրելուն, ինչը կարող է հանգեցնել ինքնավնասման ու ինքնասպանության դեպքերի։
Անդրադառնալով առողջապահական ծառայություններին՝ Հովհաննիսյանը նշել է, որ առկա են ոչ միայն բժշկական սպասարկման հետ կապված խնդիրներ, այլև բուժօգնությանը ժամանակին արձագանքելու դանդաղ մեխանիզմներ։
Առողջապահության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչ Նաիրա Բաբայանը տեղեկացրել է, որ մահվան դեպքերի մեծ մասը պայմանավորված է սրտանոթային հանկարծակի խնդիրներով։ Նա նաև ընդգծել է դեպքեր, երբ դատական նիստերի ձգձգումը դարձել է խրոնիկ հիվանդություններով անձանց մահվան պատճառ։
«Կան խրոնիկական հիվանդություններ ունեցող անձինք, որոնք համապատասխանում են Կառավարության 825 որոշմամբ սահմանված չափանիշներին, որտեղ նշված է պատիժը կրելուն խոչընդոտող հիվանդությունների ցանկը, միջգերատեսչական հանձնաժողովները տվել են համապատասխան եզրակացություններ, սակայն դատական նիստերի ձգձգման պատճառով անձը մահացել է»,-ասել է նա։
Զառա Հովհաննիսյանը կարծում է, որ աճող մահացությունը ՔԿՀ-ներում հրատապ բարեփոխումների անհրաժեշտության հստակ ցուցիչ է։ Նրա խոսքով՝ հարկավոր է արագ և նպատակային միջոցներ՝ համակարգում առողջապահական և սոցիալ-հոգեբանական ծառայությունների բարելավման ուղղությամբ։
«Ընդամենը երեք ամսում 8 մահվան դեպքով ստեղծված իրավիճակը աննախադեպ է և ահազանգ է քրեակատարողական հիմնարկներում մեր սոցիալ-հոգեբանական մոտեցումները վերանայելու համար»,- ասել է նա։
Հաշվի առնելով, որ ներկայում կալանավորների թիվը գերազանցում է դատապարտյալների թվին, Հովհաննիսյանը կոչ է արել կառավարությանը մշակել հստակ ռազմավարություն՝ այս բազմաշերտ մարտահրավերներին արդյունավետ հակազդելու նպատակով։

В течение первых трёх месяцев 2025 года в пенитенциарных учреждениях Армении зафиксировано 8 случаев смерти, половина из которых произошли в результате самоубийства. Последний случай произошёл 17 марта в уголовно-исполнительном учреждении «Аратик». В 2024 году было зарегистрировано 12 смертей, все они были квалифицированы как биологические, из них 10 человек скончались в гражданских больницах, сообщает Служба исполнения наказаний.
На обсуждении на тему «Смерти и самоубийства в пенитенциарных учреждениях» начальник отдела социальной, психологической и правовой работы службы исполнения наказаний Цогик Алексанян отметила, что случаи самоубийства должны стать предметом тщательного расследования со стороны компетентных органов, передаёт «Panorama.am».
По её словам, необходимо понимать многоуровневые обстоятельства этих трагедий. «Недопустимо выдвигать предположения или версии о причинах самоубийств. Только орган, ведущий производство, вправе делать выводы и комментарии после завершения установленной законом процедуры», — заявила Алексанян.
Член наблюдательной группы по общественному контролю в пенитенциарных учреждениях Зара Ованнисян указала на трудности доступа в закрытые учреждения, нехватку социальных работников и отсутствие механизмов поддержки. «Когда человек оказывается в кризисной ситуации, крайне важно обеспечить эффективную социальную поддержку», — отметила она.
Ованнисян также указала на недостатки системы, включая дефицит психологов и неудобство в получении психологической помощи. По её словам, криминальная субкультура мешает заключённым обращаться за поддержкой, что может приводить к членовредительству и суицидам.
Говоря о медицинском обеспечении, она подчеркнула наличие проблем не только в сфере обслуживания, но и в механизмах своевременного реагирования на потребности заключённых.
Представитель ГПУ «Центр пенитенциарной медицины» Министерства здравоохранения Наира Бабаян сообщила, что большинство случаев смерти связаны с внезапными сердечно-сосудистыми осложнениями. Она также отметила, что в некоторых случаях причиной смерти стало затягивание судебных процессов в отношении лиц с хроническими заболеваниями.
«Существуют лица с хроническими заболеваниями, подпадающие под критерии, установленные постановлением правительства № 825, в котором указан перечень заболеваний, препятствующих отбыванию наказания. Межведомственные комиссии дали соответствующие заключения, однако из-за затягивания судебных заседаний эти лица скончались», — сказала она.
Зара Ованнисян считает, что рост смертности в тюрьмах указывает на необходимость срочных реформ. По её словам, требуются быстрые и целенаправленные меры для улучшения медицинского и социально-психологического обслуживания в системе исполнения наказаний.
«Факт восьми смертей за три месяца — беспрецедентный и должен стать сигналом к пересмотру наших социально-психологических подходов в пенитенциарных учреждениях», — отметила она.
Учитывая, что в настоящее время число арестованных превышает количество осуждённых, Ованнисян призвала правительство разработать чёткую стратегию для эффективного реагирования на многоуровневые вызовы.