Ռուսաստանում վարորդի աշխատանք կատարելու համար այլևս պարտադիր է ունենալ տեղական վարորդական իրավունք: Այդ մասին հայտարարել է փորձագետ Տաթևիկ Բեժանյանը։
«ՌԴ-ում այլևս ոչ ոք չի կարող վարորդ աշխատել՝ չունենալով ՌԴ վարորդական իրավունք»,- ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
Նրա խոսքով՝ բնակության իրավունք ունեցող օտարերկրացիները նախկինում կարող էին առանց քննություն հանձնելու իրենց ազգային վարորդական իրավունքները ՌԴ վարորդական իրավունքներով փոխել։
«Ապրիլի մեկից այս կարգն այլևս չի գործում, և անկախ նրանից՝ ունեն կացության կարգավիճակ, ունեն բնակության իրավունք, հանդիսանում են երկքաղաքացի, որպեսզի ձեռք բերեն ՌԴ վարորդական իրավունք, պետք է քննություն հանձնեն»,- նշել է Բեժանյանը։
Փորձագետը նշել է նաև, որ այս փոփոխությունը վերաբերում է բացառապես այն անձանց, ովքեր աշխատում են որպես վարորդ և զբաղվում են ուղևորների կամ բեռների փոխադրմամբ։

2 Апрель 2025 - 15:05 AMT
С 1 апреля в России вступили в силу новые правила, согласно которым без российских водительских прав нельзя работать водителем, независимо от статуса проживания.
Об этом сообщила эксперт Татевик Бежанян, специализирующаяся на вопросах миграции и трудоустройства.
«В России больше никто не может работать водителем без российских водительских прав», — заявила она, передаёт «Factor.am».
Ранее иностранцы с правом на проживание могли обменять свои национальные водительские удостоверения на российские без сдачи экзаменов. Теперь, по словам Бежанян, это правило отменено.
«С 1 апреля это больше не действует. Независимо от наличия вида на жительство, статуса постоянного проживания или даже двойного гражданства, для получения российских прав необходимо сдавать экзамен», — пояснила она.
Эксперт также уточнила, что это требование касается исключительно тех, кто работает водителем и занимается перевозкой пассажиров или грузов.