Հունիսի 30-ից ՌԴ մեկնողները 72 ժամ առաջ պետք է տեղյակ պահեն պատկան մարմիններին։ Այդ մասին հայտնել է «Հայկական Կարիտաս» կազմակերպության միգրացիոն ծրագրի փորձագետ Տաթևիկ Բեժանյանը։
Ռուսաստանի միգրացիոն օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխությունների համաձայն՝ ոչ վիզային ռեժիմի երկրների քաղաքացիների համար սահմանվել են նոր պահանջներ։ Հունիսի 30-ից ի վեր այդ երկրների, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների բոլոր քաղաքացիները, որոնք մտադիր են Ռուսաստան մեկնել, պարտավոր են 72 ժամ առաջ գրանցվել էլեկտրոնային եղանակով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Գրանցման համար ստեղծվելու է միասնական պորտալի բջջային հավելված՝ RuID։
«Դա լինելու է ՌԴ ծրագրված մուտքից ոչ ուշ, քան 72 ժամ առաջ, իսկ արտակարգ դեպքերում ոչ ուշ, քան 4 ժամ առաջ»,- ասել է Բեժանյանը։
Դիմումը լրացնելուց և ՌԴ սահմանին մոտենալուց առաջ պատկան մարմինները կստուգեն ներկայացված տվյալները։ Քաղաքացիների մուտքը ՌԴ կհաստատվի այն դեպքում, եթե նրան տրամադրվի հատուկ կոդ, որը պետք էներկայացվի սահմանապահ ծառայությանը։ Առանց այդ կոդի, օտարերկրացիներին մուտքը չի թույլատրվի։
Բեժանյանը նաև հավելել է. «Նշված է, որ ոչ վիզային երկրների [քաղաքացիների] համար ստեղծվում է յուրօրինակ «վիզային մեխանիզմ» այսպես ասած: Նշված չէ, որ որևէ նպատակի համար անհրաժեշտություն չի լինի, նշված է ուղղակի, որ ոչ վիզային ռեժիմի երկրների օտարերկրացիները պարտավոր են մեկնելուց 72 ժամ առաջ էլեկտրոնային պորտալով տեղեկացնել իրենց գալու մասին:
Հետևաբար, եթե որևէ բան չփոխվի մինչև հունիս 30-ը, դուք 5 օր Սանկտ Պետերբուրգ (պայմանական) գնալու համար պետք է 72 ժամ առաջ տեղեկացնենք էլեկտրոնային պորտալով, որ պատրաստվում եք մեկնել, այդտեղ լրացնելով ձեր տվյալները, որից հետո, եթե թույլ կտան, դուք կստանանք համապատասխան կոդը, որը ցույց կտաք սահմանապահին, որն էլ կորոշի՝ ձեզ թույլ տա՞լ մուտք գործել, թե ոչ»:

С 30 июня все, направляющиеся в Россию, обязаны за 72 часа уведомить об этом соответствующие органы.
Об этом заявила эксперт миграционных программ организации «Армянский Каритас» Татевик Бежанян.
Согласно изменениям в российском миграционном законодательстве, для граждан стран, имеющих безвизовый режим с РФ, вводятся новые требования. Как сообщает «1lurer.am», с 30 июня все граждане этих стран, включая государства-члены Евразийского экономического союза (ЕАЭС), должны будут проходить электронную регистрацию не позднее чем за 72 часа до въезда в Россию.
Для регистрации будет создано мобильное приложение на едином портале под названием RuID.
«Регистрация должна быть осуществлена не позже чем за 72 часа до планируемого въезда в Россию, а в экстренных случаях — минимум за 4 часа», — отметила Бежанян.
После заполнения анкеты и прибытия на границу РФ компетентные органы проверят предоставленные данные. Иностранному гражданину разрешат въезд в страну только при наличии специального кода, который необходимо предъявить пограничной службе. Без этого кода въезд будет запрещён.
Бежанян добавила: «По сути, создаётся своеобразный визовый механизм для граждан стран с безвизовым режимом. Не уточняется, потребуется ли это в зависимости от цели поездки — указано лишь, что все иностранцы обязаны уведомить о визите через электронный портал за 72 часа до въезда».
Она также отметила: «Таким образом, если ничего не изменится до 30 июня, даже чтобы поехать, условно говоря, на 5 дней в Санкт-Петербург, нужно будет за 72 часа зарегистрироваться на электронном портале, указать свои данные и — если разрешат — получить соответствующий код, который необходимо предъявить пограничнику. Он уже решит, впускать вас или нет».