Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը, մեկնաբանելով Հայաստանում ընդունված օրենքը ԵՄ–ին ՀՀ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին, հայտարարել է որ հնարավոր չէ միաժամանակ անդամակցել ԵԱՏՄ–ին և ԵՄ-ին։
«Մենք համոզված ենք, որ անհնար է միաժամանակ լինել երկու այնպիսի տարաբնույթ ուղղվածությամբ միավորումների անդամ, ինչպիսիք են ԵՄ–ն ու ԵԱՏՄ–ն»,–ասել է Գալուզինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ ի տարբերություն ԵՄ-ի, որտեղ «տիրում է հակառուսական նարատիվներին ենթարկված խիստ պարտադրանքը, ԵԱՏՄ-ն հավասար իրավունքներ ունեցող պետությունների միություն է»։
Գալուզինը հավելել է, որ պաշտոնական Երևանը պետք է որոշի, որ միավորմանն է ավելի լավ անդամակցել։
«Մենք հուսով ենք, որ հայ հանրությանը կպարզաբանեն ԵԱՏՄ–ին անդամության բոլոր առավելություններն ու կորուստների ծավալը՝ ԵԱՏՄ հետ խզումի դեպքում, որպեսզի հայ հանրությունն օբյեկտիվ պատկերացում ունենա իրականության մասին»,–ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, որն ինքնուրույն է ընտրում իր զարգացման ուղղությունը։
Մարտի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ հավանություն է տվել ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծին։ Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ին հավանություն է8 տվել Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին նախագծին, որը ներկայացրել էր «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը։ Սակայն ԵՄ-ն դեռևս պաշտոնական հրավեր չի ուղղել Հայաստանին՝ անդամակցության վերաբերյալ, իսկ ընդդիմադիր ուժերը փաստաթուղթը անվանել են իրավական առումով անհեթեթ։

3 Апрель 2025 - 08:10 AMT
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин, комментируя принятый в Армении закон о вступлении в Европейский союз, заявил в интервью РИА Новости, что одновременно быть членом как Евразийского экономического союза, так и ЕС невозможно.
«Мы убеждены в том, что невозможно быть одновременно в двух разнонаправленных объединениях, как ЕАЭС и Евросоюз», — сказал Галузин.
Он пояснил, что в отличие от ЕС, где «царит палочная дисциплина, подчиненная антироссийским нарративам, задаваемым оторвавшимися от реалий брюссельскими бюрократами», ЕАЭС представляет собой союз равноправных государств.
«Дело за официальным Ереваном решать, где лучше быть. Мы надеемся, что армянскому обществу будут разъясняться все выгоды от членства в ЕАЭС и масштабы потерь от разрыва с ЕАЭС с тем, чтобы у армянского общества было объективное представление о реальности», — отметил замминистра.
Также он подчеркнул, что Армения остается суверенной страной, имеющей право самостоятельно определять стратегию своего развития.
Принятый 26 марта парламентом Армении во втором и окончательном чтении законопроект фиксирует намерение страны вступить в Европейский союз. При этом сам ЕС пока не делал официального предложения о членстве, а оппозиционные силы в Армении назвали документ юридически несостоятельным.
Позже вице-премьер Российской Федерации Алексей Оверчук также заявил, что Армении не удастся «усидеть на двух стульях» и придется сделать выбор между ЕАЭС и ЕС.