Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը, մեկնաբանելով Հայաստանում ընդունված օրենքը ԵՄ–ին ՀՀ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին, հայտարարել է որ հնարավոր չէ միաժամանակ անդամակցել ԵԱՏՄ–ին և ԵՄ-ին։
«Մենք համոզված ենք, որ անհնար է միաժամանակ լինել երկու այնպիսի տարաբնույթ ուղղվածությամբ միավորումների անդամ, ինչպիսիք են ԵՄ–ն ու ԵԱՏՄ–ն»,–ասել է Գալուզինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ ի տարբերություն ԵՄ-ի, որտեղ «տիրում է հակառուսական նարատիվներին ենթարկված խիստ պարտադրանքը, ԵԱՏՄ-ն հավասար իրավունքներ ունեցող պետությունների միություն է»։
Գալուզինը հավելել է, որ պաշտոնական Երևանը պետք է որոշի, որ միավորմանն է ավելի լավ անդամակցել։
«Մենք հուսով ենք, որ հայ հանրությանը կպարզաբանեն ԵԱՏՄ–ին անդամության բոլոր առավելություններն ու կորուստների ծավալը՝ ԵԱՏՄ հետ խզումի դեպքում, որպեսզի հայ հանրությունն օբյեկտիվ պատկերացում ունենա իրականության մասին»,–ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, որն ինքնուրույն է ընտրում իր զարգացման ուղղությունը։
Մարտի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ հավանություն է տվել ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծին։ Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ին հավանություն է8 տվել Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին նախագծին, որը ներկայացրել էր «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը։ Սակայն ԵՄ-ն դեռևս պաշտոնական հրավեր չի ուղղել Հայաստանին՝ անդամակցության վերաբերյալ, իսկ ընդդիմադիր ուժերը փաստաթուղթը անվանել են իրավական առումով անհեթեթ։

Commenting on Armenia's newly adopted bill declaring its intention to join the European Union, Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin told RIA Novosti that simultaneous membership in both the Eurasian Economic Union and the EU is not feasible.
“We are convinced that it is impossible to be part of two opposing blocs, such as the EAEU and the European Union, at the same time,” Galuzin stated.
He emphasized that unlike the EU, where “strict discipline reigns, subordinated to anti-Russian narratives driven by Brussels bureaucrats detached from reality,” the EAEU is a union of equal states.
“The decision rests with official Yerevan on where it is better to be. We hope that Armenian society will be informed about all the benefits of EAEU membership and the full extent of the losses that would come with leaving it, so that people have an objective understanding of reality,” the deputy minister noted.
He also stressed that Armenia is a sovereign state with the right to independently determine its path of development.
On March 26, Armenia’s parliament passed in the second and final reading a bill outlining the country’s intention to join the European Union. The EU has not offered Armenia membership, and opposition forces in Yerevan have called the bill legally absurd.
Later, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk also commented that Armenia would have to choose between the EAEU and EU, saying it would be impossible to “sit on two chairs.”