Կառավարությունն հաստատել է հանրապետության դպրոցների տնօրենների ընտրության կարգի փոփոխությանը վերաբերող նախագիծը։
Ներկայացնելով նախագիծը՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ներդրվել է նշանակման եռափուլ մեխանիզմ. հավակնորդները նախ մասնակցում են հավաստագրման գործընթացին, հետո ներկայացնում են զարգացման ծրագիր այն հաստատության համար, որտեղ ցանկանում են աշխատել։ Անկախ փորձաքննությունից հետո, մրցութային կարգով ընտրված կազմակերպության կողմից, անցկացվում է հարցազրույց՝ նախարարության ու լիազոր մարմինների համատեղ հանձնաժողովի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նշվել է, որ 2023-ին մեկնարկած գործընթացն ի հայտ է բերել մի շարք խնդիրներ՝ պետական դպրոցների մոտ 32 տոկոսը՝ 437 հաստատություն, անցել է կառավարման նոր մոդելի, սակայն, դրանցից միայն 138-ում է նշանակվել տնօրեն։
Նախարարը նշել է, որ զարգացման ծրագրերի փորձաքննության փուլը կարողանում է հաջողությամբ հաղթահարել հավակնորդների ընդամենը 13 տոկոսը, իսկ հարցազրույցի փուլը՝ մոտ 38 տոկոսը։ Սա, ըստ նախարարի, վկայում է, որ ոլորտում լուրջ կարողությունների բաց է առկա։
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը, նախորդ տարվա վերջում «Հանրակրթության մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններով թույլատրվել է տնօրեն գործուղել այն հաստատություններ, որտեղ երկար ժամանակով այդ պաշտոնը թափուր է մնում՝ թեկնածուների բացակայության կամ բավարար արդյունքներ չունենալու պատճառով։ Այդ գործուղման կարգը ներկայում գտնվում է հանրային քննարկման փուլում։
Նախարարը հավելել է, որ վերլուծվել են գործող կարգի բարելավման հնարավորությունները։ Ներկայացված նախագիծը նպատակ ունի առավել արդյունավետ և ճշգրիտ սահմանել փորձաքննության ու նշանակման մեխանիզմները՝ հիմնվելով գործնականում արձանագրված խնդիրների վրա։
Նախագծում ներառված է մի քանի կարգավորում։ Ըստ դրանց՝ զարգացման ծրագրի փորձաքննության ընթացքում, եթե ի հայտ գան տվյալների արտահոսքի, շահերի բախման կամ համագործակցության կասկածներ, ապա փորձաքննող կազմակերպության հետ պայմանագիրը կարող է դադարեցվել։ Բացի այդ, եթե թեկնածուն հարցազրույցի փուլը երկու անգամ չի հաղթահարում, ապա նա պետք է նորից ներկայացնի զարգացման ծրագիր, եթե հանձնաժողովը բացասական է գնահատել դրա որևէ բաղադրիչ։
Անդրեասյանը նշել է, որ հաճախ հարցազրույցների ժամանակ պարզվում է՝ թեկնածուն անգամ զարգացման ծրագրի հեղինակ չի հանդիսանում։
Նախագծում ընդգրկված է նաև մի նոր կարգավորում՝ ըստ որի, թեկնածուն կարող է նշանակվել տնօրենի պաշտոնում փորձաշրջանով, եթե հանձնաժողովի առնվազն չորս անդամ դրական եզրակացություն է տալիս։ Սա հնարավորություն կտա գնահատել այն հավակնորդներին, ովքեր ունեն տեսլական, սակայն չունեն բավարար կառավարչական փորձ։
Այդ դեպքում՝ թեկնածուին փորձաշրջանի ընթացքում կուղեկցի մենթոր-տնօրեն, որը կընտրվի համապատասխան ցանկում ներառված փորձառու ղեկավարներից։ Սահմանված են նաև փորձաշրջանի գնահատման պայմաններն ու ընթացակարգերը, և բացասական եզրակացության դեպքում պաշտոնավարումը կդադարեցվի։
Նախարարը նշել է նաև, որ նախագծում ներառվել են գործընթացի թվայնացման բաղադրիչներ, ինչպես նաև մի շարք տեխնիկական հարցերի կարգավորումներ։
«Գտնում ենք, որ ներկայացված նախագիծը կօգնի էապես լավացնել առկա գործընթացը»,- ասել է Անդրեասյանը։
Նիստի ավարտին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է՝ նշելով, որ ճգնաժամ է նկատում ոչ միայն կրթական, այլև այլ ոլորտներում ևս, ու անելիքները շատ են։

3 Апрель 2025 - 11:50 AMT
Правительство Армении утвердило проект, касающийся изменений порядка выбора директоров школ республики.
Представляя проект, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сообщила, что внедряется трехэтапный механизм назначения: претенденты сначала проходят сертификацию, затем представляют программу развития для конкретного учебного заведения. После независимой экспертизы, проведенной организацией, выбранной по конкурсу, с кандидатами проводится собеседование совместной комиссией министерства и уполномоченных органов, сообщает «Арменпресс».
Отмечено, что процесс, стартовавший в 2023 году, выявил ряд проблем: около 32% государственных школ — 437 учреждений — перешли на новую модель управления, однако лишь в 138 из них был назначен директор.
Министр уточнила, что этап экспертизы программ развития успешно преодолевает только около 13% кандидатов, а этап собеседования — приблизительно 38%. Это, по словам министра, свидетельствует о серьезном дефиците управленческих компетенций в отрасли.
Учитывая это, в конце прошлого года в закон «Об общем образовании» были внесены поправки, позволяющие направлять директоров в те учреждения, где должность долго остается вакантной из-за отсутствия кандидатов или неудовлетворительных результатов. Порядок таких назначений находится на стадии общественного обсуждения.
Андреасян добавила, что был проведен анализ возможностей совершенствования действующего порядка. Представленный проект призван более эффективно и точно определить механизмы экспертизы и назначения, опираясь на выявленные на практике проблемы.
В проекте предусмотрены и дополнительные регуляции. В частности, если в ходе экспертизы программы выявляются утечка данных, конфликт интересов или сомнения в добросовестности сотрудничества, договор с экспертной организацией может быть расторгнут. Кроме того, если кандидат дважды не проходит этап собеседования, он должен представить новую программу развития в случае, если комиссия негативно оценила какой-либо ее компонент.
Министр также подчеркнула, что во время собеседований часто выясняется, что кандидат даже не является автором своей программы развития.
Проект также включает нововведение: кандидат может быть назначен директором на испытательный срок, если как минимум четыре члена комиссии дадут положительное заключение. Это позволит оценить претендентов, у которых есть видение, но недостаточно управленческого опыта.
В таких случаях кандидату будет назначен наставник-директор, выбранный из перечня опытных руководителей. Установлены условия и процедура оценки испытательного срока, при отрицательном заключении назначение аннулируется.
Министр добавила, что в проекте предусмотрены цифровые компоненты, а также решения по ряду технических вопросов.
«Мы считаем, что представленный проект поможет значительно улучшить существующий процесс», — заявила Андреасян.
В завершение заседания премьер-министр Никол Пашинян отметил, что видит кризис не только в образовательной сфере, но и в других отраслях, подчеркнув, что работы предстоит много.