Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է, որ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են Գյումրիում ընտրակաշառք տալու և ստանալու նոր դրսևորումներ։
Հայտնի է դարձել, որ Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններում մասնակցած կուսակցությունների դաշինքի 71-ամյա թեկնածու կինն ընտրակաշառք է առաջարկել 75-ամյա մի բնակչի՝ դաշինքի օգտին քվեարկող քաղաքացիների ներգրավման պայմանով։ Այդ քաղաքացին դիմել է իր ծանոթներին ու հարազատներին՝ նրանց առաջարկելով մասնակցել ընտրություններին ու քվեարկել նշված դաշինքի օգտին։ Ստացված տվյալներն էլ փոխանցել է թեկնածուին։
Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ կողմերը միմյանց հետ շփվել են կոդավորված ձևակերպումներով՝ ընտրողներին անվանելով «դասարանցիներ», իսկ «դասերից չբացակայել» արտահայտությամբ ակնարկելով ընտրություններին մասնակցելու ակնկալիքը։
Քննության շրջանակում իրականացված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են ձեռագիր կազմված ցուցակներ՝ Գյումրիի մի շարք բնակիչների անձնական տվյալներով՝ նշված էին հասցեներ, հեռախոսահամարներ ու ընտրատեղամասեր։ Բացի այդ, մի շարք քաղաքացիներ հարցաքննության ընթացքում հաստատել են իրենց մասնակցությունը նշված գործընթացին՝ համաձայնվելով ստանալ ընտրակաշառք կամ հավաքագրել ընտրողներ։
Դեպքի առնչությամբ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում հիշյալ երկու անձինք ձերբակալվել են և մեղադրվում են ընտրակաշառք տալու ու ստանալու համար։ Նկատի ունենալով նրանց տարիքային և սեռային առանձնահատկությունները, վարույթն իրականացնող մարմինը միջնորդել է կալանքի փոխարեն կիրառել այլընտրանքային խափանման միջոցներ։
Արդյունքում դատարանը նրանց նկատմամբ սահմանել է վարչական հսկողություն, ինչպես նաև մի շարք արգելքներ՝ բնակության վայրը չփոխելու, գիշերային ժամերին այնտեղից չբացակայելու, որոշ անձանց հետ չշփվելու և որոշ վայրեր չայցելելու պայմաններով։
Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն շարունակում է միջոցառումները՝ դեպքի բոլոր մանրամասները պարզելու և ներգրավված անձանց ամբողջ շրջանակը բացահայտելու նպատակով։

Антикоррупционный комитет сообщил о выявлении новых случаев подкупа и получения взяток на выборах в Гюмри в результате оперативно-розыскных мероприятий.
Установлено, что 71-летняя кандидат от политического блока, участвовавшего во внеочередных выборах в совет старейшин Гюмри, предложила взятку 75-летнему жителю в обмен на привлечение избирателей, готовых голосовать за блок. Этот гражданин обратился к знакомым и родственникам с предложением принять участие в голосовании и поддержать упомянутый блок. Полученные данные он передал кандидату.
Следствие установило, что стороны общались при помощи кодовой лексики: избирателей называли «одноклассниками», а выражением «не пропускать занятия» подразумевалось участие в голосовании.
В ходе обысков, проведённых в рамках расследования, были обнаружены рукописные списки с личными данными ряда жителей Гюмри: адресами, номерами телефонов и избирательными участками. Кроме того, несколько граждан в ходе допросов подтвердили участие в этом процессе — они соглашались либо на получение избирательной взятки, либо на сбор голосов.
В рамках возбужденного уголовного дела оба указанных лица были задержаны и обвиняются в даче и получении избирательной взятки. Учитывая их возраст и пол, следственный орган ходатайствовал о применении альтернативной меры пресечения вместо ареста.
В результате суд постановил установить за ними административный надзор с рядом ограничений: запрет на смену места жительства, отсутствие в ночное время, запрет на общение с определёнными лицами и посещение определённых мест.
Предварительное следствие продолжается. Антикоррупционный комитет продолжает действия по выяснению всех обстоятельств и установлению полного круга причастных лиц.
ЦИК подвёл предварительные итоги внеочередных выборов органов местного самоуправления, состоявшихся 30 марта. В Гюмри ни одна сила не набрала большинство, потребуется формирование политических коалиций для избрания главы общины. В случае объединения оппозиции город может получить оппозиционного мэра. В Паракаре в выборах участвовали четыре политические силы: «Гражданский договор» (Людвиг Гюлназарян), блок «Единство» (Володя Григорян), партия «Национальный прогресс» (Давид Минасян) и партия «Стабильность» (Гор Сарибекян). Лидирует блок «Единство», входящая в него партия «Страна для жизни» объявила о победе Григоряна.